معاون وزیر راه و شهرسازی:

فردی که مسکن مهر را یتیم کرد الان مدعی شده است

فردی که مسکن مهر را یتیم کرد الان مدعی شده است

به گزارش تاکسی مدرن، معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: تعداد 2.6 میلیون واحد نهضت ملی مسکن به مرحله ساخت رسیده اما پروسه صدور پروانه حدود 40 مرحله است که باید طی شود، نباید کاندیداهای محترم ریاست جمهوری بحث مسکن را سیاسی کنند. حاضریم در یک نشست با آقای پزشکیان موضوعات فنی را درباره ی نهضت ملی مسکن توضیح دهیم. از طرف دیگر کسی که مسکن مهر را یتیم کرد الان خودش مدعی شده است.


به گزارش تاکسی مدرن به نقل از ایسنا، هادی عباسی در نشستی خبری در رابطه با عملکرد وزارت راه و شهرسازی در دولت سیزدهم اظهار نمود: مباحثی که در مناظره دیشب توسط یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری در رابطه با ساخت مسکن ارائه شد ناقص، فاقد اطلاعات بود و به صورت بخشی بود.
وی ادامه داد: طرح نهضت ملی مسکن در دو بخش شهری و روستایی اجرا می شود. چیزی که توسط یکی از کاندیداها ارائه شد به نظر می آید فقط بخش شهری بود.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: وقتی ما زمین را تخصیص می دهیم نخستین گام آماده سازی است. متقاضیان مشخص شده و مردم پول واریز می کنند. آماده سازی یک فرایند زمان بر و هزینه بر است. باید کاربری ها، خدمات روبنایی، خیابان ها و بسیاری مولفه های دیگر مشخص شود در غیر این صورت پروانه صادر نمی گردد. این که پروانه را صرفاً ملاک ساخت مسکن قراردهیم یعنی نگاه بخشی و ناقص داریم.

عباسی با اشاره به اینکه حدود ۴۰ مرحله باید پیش از صدور پروانه طی شود اظهار داشت: همه این کارها باید شود و پول شهرداری پرداخت گردد تا پروانه ساخت صادر کند. این که مسائل فنی را با مسائل سیاسی تلفیق نماییم اشتباه است. هم اکنون در آستانه جهش تولید مسکن هستیم. بر مبنای برنامه هفتم بیشتر از ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی به منظور ساخت مسکن باید ملحق شود که اگر از تراکم استفاده نکنیم قابلیت ساخت شش میلیون واحد مسکونی را دارد.

آمادگی داریم با آقای پزشکیان گفت و گو کنیم

نباید در گفت وگوهای سیاسی، مسکن مردم تحت تأثیر قرار گیرد. هرکس سر کار می آید باید مشکل مسکن مردم را حل کند. بعضی دولتها در سال های گذشته شانه خالی کردند. فارغ از این که در دولت آینده چه کسی رئیس جمهور، چه کسی وزیر یا معاون وزیر می شود باید توسط خبرنگاران مطالبه مسکن صورت گیرد. پروژه ۲.۶ میلیون واحدی که هم اکنون شرع شده حداکثر باید دو ساله به اتمام برسدوی تصریح کرد: ما چند بار اعلام آمادگی کردیم آخرین وضعیت ساخت مسکن را به آقای پزشکیان توضیح دهیم. هم اکنون هم این آمادگی راداریم که اگر هر دو کاندیدای حاضر علاقه مند باشند توضیحات لازم را در این حوزه به آنها ارائه نماییم. مسکن مسئله واقعی مردم است نمی شود از آن چشم پوشی کرد. وقتی مردم مشکل مسکن دارند و قانون تاکید کرده که نیاز مردم را تأمین نماییم نمی توانیم از کنار آن بگذریم.
عباسی با اشاره به اینکه مسکن سازی فرصت بزرگی برای ایجاد اشتغال، رشد اقتصادی، کاهش تورم و صادرات خدمات فنی و مهندسی است خاطرنشان کرد: هم اکنون شرکتهای چینی در روسیه مسکن می سازند. من بیان کردم شرکتهای ایرانی هم این آمادگی را دارند که در روسیه مسکن بسازند. البته در کشور خودمان مسئله اصلی تأمین مالی است که سیستم بانکی اقتصاد کشور را زمین گیر کرده است. امیدواریم هرکس رئیس جمهور می شود تناسب اختیار و مسئولیت را در سیستم بانکی اعمال نماید.

بیش از ۶۰۰ هزار مسکن تحویل شده است
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: از ۲.۶ میلیون واحد نهضت ملی مسکن بیشتر از ۶۰۰ هزار واحد تحویل شده که ۱۳۰ هزار واحد آن مسکن مهر است. متوسط پیشرفت طرح نهضت ملی مسکن هم ۳۰ درصد است اما دائما پروژه تعریف می شود. مثلاً یکدفعه ۱۰۰ هزار واحد افزایش خواهد یافت که میانگین پیشرفت کل پایین می آید. ازاین رو امکان دارد میانگین همواره روی ۳۰ درصد باقی بماند.
وی ضمن اشاره به پروژه اقدام ملی مسکن دولت قبل تصریح کرد: طرح اقدام ملی با کمتر از ۵ درصد پیشرفت فیزیکی به ما تحویل گردید. ۱۳۰ هزار واحد مسکن مهر هم در دولت سیزدهم به بهره برداری رسید. می گویند کار را که کرد، آن که تمام کرد. کارهای رها شده را وقتی می بینیم شرایط سخت را متوجه می شویم. اینها زحمت و انرژی می برد. کار دولتها و کار نظام است. آن چه میتوان برای این دولت فاکتور کرد مسئولیت پذیر بودن آن در حوزه مسکن می باشد.
عباسی در رابطه با اقدامات دولت سیزدهم در قسمت مسکن اظهار نمود: طرح نهضت ملی مسکن، قانون ساماندهی اجاره، مالیات خانه های خالی، اجبار به ثبت املاک در این دولت انجام و به صورت فعالانه کار شد. این که گفته شود مسکن به ما ربطی ندارد بسیار خطرآفرین است و به ضرر مستأجران تمام می شود. مسئله مسکن را باید با جدیت دنبال کرد. می خواهیم داشبورد مدیریتی ارائه نماییم که تک تک پروژه ها را در معرض دید عموم قرار دهیم.

مسکن مردم را سیاسی نبینیم
معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: نباید در گفت وگوهای سیاسی، مسکن مردم تحت تأثیر قرار گیرد. هرکس سر کار می آید باید مشکل مسکن مردم را حل کند. بعضی دولتها در سال های گذشته شانه خالی کردند. کسی که رئیس جمهور می شود باید اصل ۳ و ۳۱ قانون اساسی را بخواند. مسکن در کنار بهداشت و آموزش و امکانات لازم برای تشکیل خانواده قرار دارد. فارغ از این که چه کسی رئیس جمهور، چه کسی وزیر یا معاون وزیر می شود باید توسط خبرنگاران مطالبه مسکن صورت گیرد. پروژه ۲.۶ میلیون واحدی که هم اکنون شرع شده حداکثر باید دو ساله به پایان برسد.
وی در رابطه با آخرین وضعیت پروژه مسکن مهر اظهار داشت: اخیرا آماری هم آقای آخوندی منتشر نمودند که صرفاً در بحث انبوه سازی و اجاره ۹۹ ساله بود. نباید به این صورت بخش به بخش اطلاعات ارائه شود. کسی که مسکن مهر را یتیم کرد هم اکنون خودش مدعی شده است. ما داریم تمام تلاش خویش را برای تکمیل این طرح انجام می دهیم. ۱۳۰ هزار واحد تکمیل شده و ۱۲۰ هزار واحد باقی مانده که امیدواریم درصد قابل توجهی از آنها تکمیل شود. حدود ۲۰ درصد هم درگیر مسائل حقوقی است که آن هم درحال پیگیری است.
عباسی یکی از معضلات ساخت مسکن را عدم تأمین منابع توسط سیستم بانکی دانست و اظهار داشت: گلوگاههایی در سیستم بانکی داریم که باید برای آن چاره اندیشی شود. بانک ها تنها شرکتهایی هستند که اختیار خلق پول ملی دارند. بحث ما اینست که بانک ها متناسب با اختیارات خود باید مسئولیت بپذیرند. هم اکنون عدم تناسب بین اختیار و مسئولیت را در بانکهای خصوصی را شاهدیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: هرکس رئیس جمهور می شود اقدامش این باشد که بانک ها را ملزم به پرداخت تسهیلات کند. اگر بانکها نمی خواهند به مسکن وام بدهند بانک مرکزی باید به بخش مسکن خط اعتباری بدهد.1403/04/14
20:16:54
5.0 / 5
105
تگهای خبر: آموزش , املاك , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن