سرطان دلار_۷

چگونه دلار وارد تجارت جهانی شد؟

چگونه دلار وارد تجارت جهانی شد؟

به گزارش تاکسی مدرن، در کنفرانس برتون وودز تصمیم گرفته شد دلار در مبادلات تجاری خارجی کشورها یک ارز مرجع باشد و ارزش آن برای هر اونس طلا ۰۸۷۵ / ۳۵ دلار تعیین شد.به گزارش تاکسی مدرن به نقل از مهر، امین دلیری، مدرس حوزه اقتصاد در یادداشتی با مبحث پایان حکمرانی دلار برای مهر نوشت، در تعاریف معمول بین المللی، ارز (Foreign exchange) یک وسیله پرداخت در مبادلات خارجی است که کشوری از طریق صادرات کالا و خدمات به دست می آورد. این ارز مرجع باید دارای خصوصیت نقد شوندگی و تبدیل به پول سایر کشورها، فراوانی و قابلیت دسترسی ساده داشته باشد و در بلندمدت دامنه نوسان ارزش آن کم بوده و ارزش آن در مقابل طلا حفظ شود.
بعد از جنگ جهانی دوم، بعد از پیروزی متفقین در جنگ، ۲۲ جولای ۱۹۴۴ میلادی کنفرانسی در آمریکا با عنوان «برتون وودز» Bretton Woods)) با شرکت ۴۴ کشور جهان برگزار شد تا یک سیستم پولی بین المللی در تجارت خارجی تمام کشورها لحاظ شود. در این کنفرانس علاوه بر نمایندگان کشورها، صاحبنظران و اقتصاددانان مطرح جهان هم حضور داشتند. بنا به پیشنهاد جان مینارد کینز، اقتصاددان معروف انگلیسی که در کنفرانس حضور داشت، پیشنهاد کرد؛ برای توسعه تجارت و پیشگیری از نوسان و بحران های مالی، کشورها یک ارز واحد و یک بانک مرکزی واحد داشته باشند. بعد از تبادل نظرهای افراد شرکت کننده در رابطه با پیرامون مبحث و پیشنهاد نماینده آمریکا که دلار آمریکا این وظیفه را به عهده بگیرد، مورد بحث قرار گرفت. در نهایت در این کنفرانس تصمیم گرفته شد دلار در مبادلات تجاری خارجی کشورها یک ارز مرجع باشد و ارزش آن برای هر اونس طلا ۰۸۷۵ / ‏‬ ۳۵ دلار تعیین شد.
برتون وودز در واقع همان سیستم فدرال رزرو بانک مرکزی آمریکا است. بدین سان در کنفرانس برتون وودز دلار به صورت موقت ارز واحد و سیستم فدرال رزرو به یک بانک مرکزی جهانی در مبادلات ارزی و پولی بین المللی عمل کند، مورد تصویب قرار گرفت و ارزش آن برابر ارزش طلا باشد پذیرفته شد. در این کنفرانس همزمان دو نهاد بین المللی پولی و مالی یعنی صندوق بین المللی پول (IMF) و بانک جهانی (World Bank) با اهداف کمک به تراز پرداخت ها و حمایت مالی از برنامه های توسعه ای کشورهای عضو تأسیس شد.
ایران در ۱۸ دسامبر ۱۹۴۶ به عضویت صندوق بین المللی و سپس بانک جهانی در آمد. در آن زمان ابتدا برابری ریال با دلار، ۵۰/ ۳۲ ریال بود. در این سال فرار سرمایه با مهاجرت خیلی از تجار و متمولان همراه شد، بر مبنای فشار تقاضا ارزش دلار نسبت ریال، ۷۵ ریال شد ولی قیمت رسمی آن ۵۰/ ۳۲ ریال ثابت ماند. با تأسیس بانک ملی ایران در ۱۸ می ۱۹۵۷ که با کودتا ضد دولت مرحوم دکتر مصدق قرین بود، قیمت دلار ۷۵ ریال تعیین شد. البته بعد از تأسیس بانک مرکزی ایران در سال ۱۹۶۰ قیمت دلار در مقابل ریال در نوسان قیمتی ۶۰ تا ۷۰ ریال باقی ماند.
سال ۱۳۷۱ خورشیدی با سخنان نیکسون، رئیس جمهور وقت آمریکا که بعنوان شوک نیکسون مشهور است، اعلام نمود از این پس ارتباط دلار با ذخایر طلا در فدرال رزرو قطع می شود. در این صورت فدرال رزو الزامی ندارد در مقابل حجم دلارهای انتشار یافته، ذخایر طلا را در صندوق بین المللی پول افزایش دهد. البته در همان موقع هم یک ناترازی در میزان دلارهای انتشار یافته و ذخیره طلا وجود داشت.
بعد از قطع ارتباط ارزش دلار با طلا، همان گونه که اشاره شد تا سال ۱۹۷۱ ارزش ارزهای کشورهای جهان که دارای یک نرخ ثابت با حداقل نوسان (به اضافه یک و منهای یک) بود. البته با افزایش ارزش طلا در مقابل کاهش ۵ درصدی ارزش دلار، این نوسان کمی بالای ۲ و کمی منهای ۲ تعیین شد. ولی پس از اعلام نیکسون در خصوص قطع ارتباط دلار با طلا و خارج شدن ارزهای کشورها از نرخ ثابت نسبت به دلار، ارزهای کشورها به صورت نرخ ارز شناور در مقابل دلار تغییر نمود. ارزش ارزهای کشورها نسبت به دلار در بازار «اف ایکس» که بزرگترین بازار دادوستد پول در جهان است و حجم معاملات آن در روز بالغ بر ۵ تریلیون دلار است تعیین می شود. مرکز این بازار خرید و فروش ارز در نیویورک است.
در این صورت کشورهای دیگر عضو هم الزامی برای افزایش ذخیره طلای خود در برابر چاپ و انتشار پول ملی خود نداشتند. از این به بعد تعیین ارز پول ملی کشورها تابع صادرات و واردات و ایجاد تعادل در نیروهای عرضه و تقاضای آن در بازارهای ارزی خارجی که نرخ ارز در آن تعیین می شود، بستگی دارد و ارزش ارزهای کشورهای دیگر با دلار در بازار خرید و فروش ارز در مرکز ارزی اف ایکس تعیین می شد. ازاین رو نرخ ارز کشورها از نرخ ثابت نسبت به دلار به طرف نرخ های شناور سوق داده شد.
بنا بر این ارز جارجی و ذخیره آن برای واردات کالاهای وارداتی نظیر مواد اولیه، واسطه ای و سرمایه ای و مصرفی و خدمات اختصاص می یابد و امکان پرداخت آن از راه خالص صادرات کالا و خدمات با داشتن تراز پرداخت های تجاری مثبت و ذخایر ارزی داخلی و خارجی قابل انجام است. کشوری موفق است میزان صادرات آن از واردات آن بیشتر و بدون تراز تجاری منفی باشد.
حال که نقش ارز خارجی و ارتباط آن با پول ملی کشورها را با دلار و چگونگی تعیین ارزش آنها با دلار و سایر ارزهای خارجی، آشنا شدیم، لازم است مبحث نحوه ترتیبات ارزی کشور ایران با دیگر کشورهای جهان که تحت قواعد تجارت بین المللی و قراردادها قابل انجام است، اشاره ای داشته باشیم و سپس چگونگی خروج از سلطه دلار که بیشتر از ۷ دهه است بعنوان ارز مرجع یکه تازی کرده و خارج از توافق برتون وودز بعنوان ابزار سیاسی مورد استفاده دولت آمریکا قرارگرفته، طی یادداشتی دیگر مطالبی را بیان خواهم کرد.
ادامه دارد


منبع:

1402/01/30
21:24:26
5.0 / 5
311
تگهای خبر: خدمات , سیستم , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن