۸ نكته درباره آلودگی صوتی پایتخت

۸ نكته درباره آلودگی صوتی پایتخت

تاكسی مدرن: شلوغی و ترافیك شهر تهران آلودگی صوتی نیز به دنبال دارد كه در صورت افزایش بیش از اندازه می تواند علاوه بر عوارض روانی سبب بیماری های جسمی شود.به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا باتوجه به تاثیر صوت بر كیفیت زندگی افراد در ادامه به هشت نكته درباره آلودگی صوتی و راهكارهای كاهش آن می پردازیم.

*بر اساس اطلاعات شركت كنترل كیفیت هوای تهران شاخص آلودگی صوت به چهار دسته اصلی تقسیم بندی می شود. بر طبق این تقسیم بندی شاخص كمتر از ۶۰ دسی بل شرایط مناسب (سالم)، بین ۶۰ تا ۶۵ دسی بل شرایط نامناسب برای كودكان و بیماران، بین ۶۵ تا ۷۰ دسی بل شرایط آزاردهنده و بیشتر از ۷۰ دسی بل شرایط خطرناكست.

* شاخص صوتی «آزاردهنده» موجب بروز ناراحتی های عصبی، خشم، بی خوابی و عدم تمركز می شود. این شاخص در حدی بالاتر یعنی شرایط «خطرناك» در مواجهه طولانی مدت موجب بروز لطمه های جسمی مانند فشارخون، ناراحتی های قلبی و اختلال در شنوایی نیز می شود. متخصصان آمریكایی معتقدند كه هر پنج دسی بل افزایش در صدای محیط با افزایش ۳۴ درصدی خطر حمله قلبی، سكته مغزی و دیگر بیماری های قلبی-عروقی مرتبط می باشد.

*شاخص آلودگی صوتی بزرگراه های شهر تهران حدود ۷۰ تا ۸۰ دسی بل است و با توجه به این كه ۷۰ درصد كاربری های مجاور بزرگراه ها حالا مسكونی است این میزان آلودگی صدا فراتر از حد استاندارد است.

* ۳۳ ایستگاه ثابت سنجش صوت در شهر تهران وجود دارد كه بیشتر آنها در نزدیكی بزرگراه ها نصب شده اند.

* بگفته الهام كریمی - كارشناس صوت شركت كنترل كیفیت هوای تهران -هر چند كه وضعیت كلی آلودگی صوتی شهر تهران فراتر از حد استاندارد است اما نمی توان برمبنای نتایج ایستگاه های سنجش صوت وضعیت كل شهر تهران را قضاوت كرد.

*آلودگی صوتی می تواند ناشی تردد وسایل نقلیه، فعالیت صنایع در مراكز متراكم شهری تا پرواز هواپیماها بر فراز مناطق مسكونی باشد.

*هر چه فاصله مناطق مسكونی از بزرگراه ها بیشتر باشد میزان صدا كمتر می شود.

*راهكارهایی كه برای كاهش آلودگی صوتی می توان بهره برد كه اجرای «مبحث ۱۸ مقررات ملی ساختمان ایران» همچون آنهاست. این مبحث شامل استفاده از پنجره های چند جداره استاندارد، استفاده از جاذب های صوت در دیوارهای داخلی و رونمای ساختمان و جانمایی اتاق ها به شكلی است كه اتاق هایی مانند اتاق های خواب و مطالعه كه نیاز به سكوت بیشتری دارند، در طرف معبر با تردد بالاتر قرار نگیرند و در سمت معابر كم ترددتر مانند كوچه باشند تا صدای كمتری را دریافت نمایند. رعایت فاصله مناسب بین منطقه مسكونی و بزرگراه ها، استفاده از پنجره های چند جداره استاندارد، استفاده از جاذب های صوت در دیوارهای داخلی و رونمای ساختمان، استفاده از دیوار صوتی، پوشش گیاهی، آسفالت متخلخل، رعایت حریم صوتی، محدودیت سرعت داخل بزرگراه ها و... از راهكارهای دیگر است.1398/11/24
19:14:51
5.0 / 5
4077
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن