، نشست علمی دایره شمول قانون ممنوعیت به كارگیری بازنشستگان،

مدیر كل امور حقوقی دیوان عدالت: مستثنی كردن شهردار از قانون منع بكارگیری بازنشستگان درست نیست

مدیر كل امور حقوقی دیوان عدالت: مستثنی كردن شهردار از قانون منع بكارگیری بازنشستگان درست نیست

تاكسی مدرن: مدیر كل امور حقوقی و مجلس دیوان عدالت اداری اظهار داشت: فلسفه وجودی و شان نزول قانون ممنوعیت بكارگیری بازنشستگان كه شورای نگهبان انرا تصویب كرده مبین این است كه ظرفیت را برای حضور بهینه نیروهای تازه نفس باز نماییم.


به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا، محمدحسن پیرزاد طی سخنانی در نشست علمی دایره شمول قانون ممنوعیت بكارگیری بازنشستگان كه عصر سه شنبه در موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت: ما در فصل سوم قانون اساسی با حقوق ملت مواجهیم و در این فصل از قانون دو حق بیان شده است، در قانون اساسی بحث آزادی انتخاب شغل و... آمده است و بازنشستگی در اصل ۲۹ قانون اساسی تحت عنوان حق تامین اجتماعی از حقوق شهروندان آمده است بنابراین در پاسخ به این سوال كه آیا حق بازنشستگی و یا محدود كردن آن و یا توسعه دامنه بازنشستگی محدودیتی برای حق آزادی انتخاب شغل بوجود می آورد كه باید بگویم كسی كه بازنشسته می گردد از حق شهروندی خودش برخوردار شده است.
وی ادامه داد: در سال ۹۵ قانونگذار استثنائاتی آورد و آن هم ممنوعیت استفاده از بازنشستگی است و دلیلش هم این بود كه پرداخت حقوق به بازنشسته یك پرداخت مضاعف است و او از دو جا حقوق می گیرد.
پیرزاد افزود: استفاده از یك بازنشسته كه دو حقوق می گیرد در حد استثنا باید استفاده گردد. قانونگذار در سال ۹۷ استثنائات را كمتر كرد و در نهایت ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات كشوری آنرا بیان كرده است.
مدیر كل امور حقوقی و مجلس دیوان عدالت اداری افزود: فلسفه وجودی و شان نزول قانون كه شورای نگهبان آنرا تصویب كرده مبین این است كه ظرفیت را برای حضور بهینه نیروهای تازه نفس باز نماییم.
وی خاطرنشان كرد: ما در تدوین قوانین و مقرراتی كه در مجلس تصویب می گردد سه قید را بیان می نماییم، یكی اصلی به نام اصل عطف بماسبق نشدن قوانین و اصل دیگر تاریخ ابلاغ است كه در این قانون تاریخ ابلاغ ملاك است و دیگر هم تاریخ لازم الاجرا شدن است. ابلاغ زمانی است كه رییس مجلس به رییس جمهور برای اجرای قانون آنرا ابلاغ می كند كه ۲۴ شهریور ماه سال جاری تاریخ ابلاغ این قانون از رییس مجلس به رییس جمهور است و از این تاریخ باید ظرف دو ماه قانون اجرا شود.
مدیر كل امور حقوقی و مجلس دیوان عدالت اداری خاطرنشان كرد: بعضی می گویند برای انتخاب شهردار قانون خاصی هست و شورا شهردار را انتخاب می كند و در نتیجه شهردار منتخب شورای شهر است و از این جهت آنرا مستثنی می كنند ولی طبق قانون بازنشستگی استثنا قرار دادن شهردار درست نیست.
وی ادامه داد: در قانون شرایط خاصی برای جانبازان وایثارگران هم آمده و طبق قانون فعلی فقط جانبازان بالای ۵ سال و اسرای بالای سه سال اسارت و فرزندان شهدا استثنا هستند.
مدیر كل امور حقوقی و مجلس دیوان عدالت اداری در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه نهاد بررسی كننده قانون كیست؟ اظهار داشت: دیوان محاسبات و مرجع قضایی و سازمان بازرسی نهاد بررسی كننده قانون اند. دیوان عدالت ورود اولیه در این زمینه ندارد و كارش این است كه مواردی كه افراد و شهروندان خودشان را مشمول قانون نمی دانند اما دستگاه ها آنها را جزو بازنشسته ها محسوب كرده اند می توانند به دیوان عدالت رجوع كنند.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه آیا آقای افشانی شهردار هم شامل قانون می گردد اظهار داشت: ایشان هم مشمول شهرداران هستند.
1397/07/18
12:33:01
5.0 / 5
4599
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن