در شورای عالی استان ها مطرح شد

ضرورت تدبیر مناسب برای حل بحران آب آشامیدنی در بوشهر و ایلام

ضرورت تدبیر مناسب برای حل بحران آب آشامیدنی در بوشهر و ایلام

تاكسی مدرن: نماینده مردم استان بوشهر در شورای عالی استان ها با اشاره به كمبود آب در سطح استان بوشهر برای شرب اظهار داشت: شهرها و روستاهای استان بوشهر با كمبود شدید آب آشامیدنی مواجهند. این استان از محرومیت های بسیاری برخوردار می باشد و هم اكنون ۴۰ درصد از واحدهای صنعتی آن غیرفعال شده اند.


به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا، سیدعلی اكبر فاطمی در نهمین اجلاس عمومی شورای عالی استان ها اظهار داشت: استان بوشهر یكی از جنوبی ترین استان های كشور است كه ۶۲۵ كیلومتر مرز آبی دارد و طولانی ترین همسایگی را با آب های نیلگون خلیج فارس بوجود آورده است. این استان با ۱۰ شهرستان دارای منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی ذخایر عظیم نفت و گاز است و بعنوان پایتخت انرژی ایران و خاورمیانه به حساب می آید.
وی ادامه داد: این استان بر گنج نشسته ولی در حقیقت بر رنج است. مزیت هایی مانند شیلات، گمرك، صنایع دستی، صنایع دریایی، ۱۱ بندر تجاری، استقرار بزرگترین صنایع، تولید ۷۰ درصد نفت فلات، ۹۵ درصد نفت خام كشور بعنوان ثروتمندترین استان كشور معرفی می گردد اما مردم این استان آنچنان بهره ای از این ثروت الهی نبردند و به جای اینكه شیرینی عواید این ثروت به آنها برسد بیشتر زهر و نیش آن به آنها رسیده است.
وی افزود: بحران در فروش محصول گوجه فرهنگی داریم و لزوم دارد فعالیت صندوق بیمه محصولات كشاورزی فعال شود و از جانب دیگر هم یارانه تولید كشاورزان باید هرچه سریع تر پرداخت گردد.
نماینده مردم بوشهر در شورای عالی استان ها تصریح كرد: استان بوشهر با وجود داشتن ظرفیت های لازم برای پیشرفت و توسعه صنعتی از رونق صنعتی لازم برخوردار نیست. عدم توجه كافی مسئولان استانی به صنعت، نبود زیرساخت های ضروری برای تولید، مشكلات بانكی و قوانین اداری دست و پایه صنعت را در استان بوشهر بسته است.
وی ادامه داد: حدودا ۲۰ تا ۴۰ درصد از واحدهای صنعتی استان بوشهر غیرفعال یا نیمه فعال شده اند. سرمایه در گردش از دغدغه های فعالان در صنایع است و حمایت های مالی دولت جزو مسائلی است كه می تواند به توسعه صنایع استان كمك نماید.
فاطمی اظهار داشت: اغلب شهرها و روستاها با كمبود شدید آب آشامیدنی در این استان مواجهند و این مورد تبدیل به بحران شده است. چه زمانی مشكل حاد كم آبی بوشهر حل خواهد شد ؟ استانی كه در كنار آب است باید مردم آن تشنه باشند؟.
وی افزود: استان بوشهر گنجی به وسعت ۶۰۰ كیلومتر مربع است كه سهم اشتغال موجود در این استان هم اكنون در اختیار استان های دیگر است. آلودگی زیست محیطی تقدیم مردم این استان شده؛ برخی كارشناسان و سازمان ها در ارزیابی های خود آلایندگی های عسلویه را با عنایت به شرایط موجود ۱۰۰ برابر تهران كه دلیل عمده آن آلودگی هوا، وجود مشعل های گازهای مختلف پارس جنوبی و تولید مواد و پسماندهای شیمیایی است می دانند.
نماینده مردم استان بوشهر تصریح كرد: هنگامی كه نرخ ارز روزانه در تغییر است و ثبات كمتری وجود دارد، در روزهایی كه لنج های سنتی این مردم از مشكلات به گل نشستند و ناوگان پیر و خسته استان دچار امواج سهمگین در تحریم ها شده، صیادان بیكار شده و بعضی وقت ها مجبور به صید در دوردست های ساحل هستند و از جانب یگان های مرزی كشورهای همسایه مورد تهاجم قرار می گیرند، باید برای همه مشكلات این استان محروم چاره ای اندیشیده شود.
به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا، حمدالله بیگی نماینده مردم استان ایلام در شورای عالی استان ها هم نبود جاده های ایمن و آب شرب بهداشتی در شهرستان های این استان را بزرگترین معضل و مشكل مردم ایلام خواند و اضافه كرد: باید مسئولین از درآمدهایی كه در درون همین استان تامین می گردد نسبت به حل مشكلات مردم ایلام اقدام نمایند.
وی با اشاره به مشكلات موجود در سطح كشور خطاب به رئیس جمهور اظهار داشت: در دولت تدبیر و امید توجه خاصی به شورا صورت نگرفت و مردم در ۲۴ خرداد امید تغییر و شكستن زنجیر فریب و وعده های كذب را داشتند و برای تغییر وضعیت نابسامان و به امید رسیدن به وضعیت مطلوب با شور و اشتیاق فراوان به پای صندوق های رای آمدند كه در چهار سال اول شاهد ثبات اقتصادی بودیم اما بعد از یكسال از انتخابات دوره دوم شاهد آنیم كه وضعیت معیشتی مردم روز به روز بدتر می گردد.
وی ادامه داد: هم اكنون خسارت كاسبان بی تقوای داخلی بیشتر از تحریم های آمریكاست. كالاهایی كه از صفر تا ۱۰۰ تولید داخل هستند بیش از ۱۵۰ درصد گران شده اند و متاسفانه نظارتی بر این امر وجود ندارد. امروز ارزش و قیمت آب معدنی دو برابر بنزین است و هزاران نوع كالای داخلی وجود دارد كه احتكار عده ای خدانشناس سبب شده كه چندین برابر افزایش قیمت داشته باشد.
وی افزود: قیمت كالاها در مغازه ها متفاوت می باشد و نظارتی وجود ندارد. نمایندگان در مجلس چه می كنند؟ آیا از وضعیت مردم حوزه انتخابیه خود خبر دارند كه چه بلایی برسرشان آمده است؟. از فقر و نداری و عدم نظارت و سوءمدیریت همگان به سطوح آمده اند.
بیگی تصریح كرد: مرفهین بی درد و كاخ نشینان كمی شیشه دودی ماشین های آخرین سیستم خویش را پایین بیاورند و ببیند در اطرافشان چه می گذرد. مردمان كمر خم شده و تحت امرتان كارت یارانه ای و صدقه ای خویش را به ضمانت نان خشك در گرو نانوایی ها قرار می دهند؛ چرا به خود نمی آیید و دنبال چاره نیستید؟.
نماینده مردم استان ایلام در شورای عالی استان ها خاطرنشان كرد: شرایط اقتصادی و سیاسی كشور ایجاب می كند كه هرچه زودتر شیوه مطمئنی برای تامین موادغذایی تدوین و اجرا شود. بازگشت به سیستم كوپنی كه موادغذایی ضروری را شامل می گردد یك نیاز ضروری می باشد كه متاسفانه در دولت نهم و دهم با بی تدبیری حذف شد و این مورد سودجویان را برای احتكار و انبار مایحتاج برای فردای گرانی ها تشویق كرد.
وی افزود: ایلامی كه فقر و بیكاری در آن بیداد می كند و قلم از وصف مشكلات این استان قاصر است و فقیرترین ثروتمند جهان است، ایلامی كه مقام دوم نفت و گاز كشور را با یك درصد جمعیت كشور به خود اختصاص داده و درآمد نفت و گازش هزینه زیباسازی و اشتغال شهرهای بزرگ شده، سهم مردمش از نفت و گاز فقر و حسرت است.
وی تصریح كرد: وفاداری مردم ایلام به نظام، امن ترین مرز كشور است و در زمان جنگ در نوك پیكان حمله بود و در زمان صلح بی نصیب از تقسیم غنائم. مردم استان ایلام یادگاران دوران دفاع مقدس؛ مردمانی كه تحمل هشت سال موشكباران رژیم بعثی را در سخت ترین شرایط جنگ تحمل كردند و وفاداری خویش را به نظام و امام راحل و رهبری ثابت كردند، امروز از مشكلات اساسی رنج می برند كه مسئولین باید نسبت به حل و فصل این مشكلات گام های موثری بردارند.
بیگی تصریح كرد: مشكل اساسی دیگر در استان ایلام آب شرب است. تنها شهرستانی كه در كشور با داشتن سد بزرگ چم گردلان و رودخانه دائمی گل از نعمت آب شرب محروم است و مردمانش مجبورند برای تامین آب شرب به چشمه های قدیمی روی بیاورند.1397/06/23
16:11:06
5.0 / 5
5177
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن