در دادگاه سلطان سكه چه گذشت؟

در دادگاه سلطان سكه چه گذشت؟

تاكسی مدرن در دادگاه سلطان سكه چه گذشت؟


اولین جلسه محاكمه مفسدان اقتصادی كه به دانه درشت ها معروف هستند، ساعاتی پیش در شعبه دوم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی در دادگاه انقلاب اسلامی و به ریاست حجت الاسلام سید احمد زرگر و با حضور مرتضی تورك، معاون دادستان تهران و سرپرست دادسرای پولی و مالی شروع شد. ارزش ریالی این پرونده حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان است محمد اسماعیل قاسمی، مجید عطریان، رامین تاجیك، حسین مظلومین، محمدرضا مظلومین، نصر الله دارایی (در حال حاضر متواری)، رضا مرد میدان حاجی آقای، حسن وزیری، شاهرخ نجفی (در حال حاضر متواری)، اقدس مهر افزا، سروش امیری (در حال حاضر متواری)، پویا نوبخت، احسان فرزام نیا و وحید دهاقین متهمان ردیف دوم تا پانزدهم این پرونده هستند.
‏ بر مبنای بررسی های فنی صورت گرفته در شبكه وحید مظلومین ۱۷۰ هزار تراكنش مالی در قالب ۲۱۹ فقره حساب انجام شده دارد كه رقم این تراكنش ها بالغ بر ۱۴ هزار میلیارد تومان بوده است.
به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا، مرتضی تورك، معاون دادستان تهران در اولین جلسه محاكمه وحید مظلومین و باند وی در شعبه دوم رسیدگی به پرونده های اخلالگران اقتصادی اخیر تصریح كرد: از همان روزهای پیروزی انقلاب، دشمنان انقلاب برای به زانو درآوردن و شكست ملت از هیچ اقدامی فروگزار نكردند. او افزود: بعد از ناامیدی دشمن در 8 سال جنگ تحمیلی راهكار را در عرصه فرهنگی دیدند و چندین سال هجمه های فرهنگی شدیدی را به كار بردند و بعد از سرافكندگی در این حوزه راهكار را در جنگ اقتصادی یافتند.
معاون دادستان تهران اضافه كرد: دشمن در عرصه جنگ اقتصادی با امید واهی سخت ترین برنامه ها را به كار بست و در این مسیر اعمال تحریم ها و تولید التهابات اقتصادی، نفوذ در شبكه های مختلف اقتصادی و سایر اقدامات در دستور كار دشمن قرار گرفت و البته همواره هم با شكست و ناامیدی مواجه گشتند ولی این اقدامات هزینه هایی را برای كشور و مردم به همراه داشت.
تورك تولید یأس و ناامیدی و بی اعتمادی مردم نسبت به نظام را هدف دشمن در عرصه جنگ اقتصادی دانست و اظهار داشت: دشمن برای اجرای برنامه های خود به پیاده نظام داخلی نیاز داشت تا با بكارگیری اشخاص معاند یا ساده اندیش برنامه خویش را به اجرا درآورد و متأسفانه بعضی از افراد آگاهانه یا ناآگاهانه با انجام برخی اقدامات مانند احتكار، گرانفروشی و اختلال در نظام پولی و بانكی كشور آب به آسیاب دشمن ریختند؛ عده ای كه عامدانه در این مسیر گام برمی دارند و منافع شخصی خویش را بر هر چیز دیگری ترجیح می دهند و به هیچ وجه هم حاضر به بازگشت نیستند كه همچون این افراد اشخاص مطرح در این پرونده هستند. وی افزود: این افراد در همه دوره های گذشته و دهه های 70 و 80 به دنبال صید ماهی از آب گل آلود دشمن بودند و با ترفندها و بالا و پایین كردن قیمت ارز و سكه به صورت عمده و كلان و در اختیار داشتن منابع خبری از مراجع تصمیم ساز در بازار اختلال تولید و میلیون ها نفر را دچار خسران می كردند.
سرپرست دادسرای جرائم پولی و بانكی به نحوه فعالیت وحید مظلومین سردسته این باند و اعضای آن پرداخت و اظهار داشت: وحید مظلومین فرزند حبیب الله متولد 1341 فردی است كه سالها در بازار ارز و سكه تهران فعالیت داشته و در سال 71 هم كه بازار سكه و ارز با التهاب مواجه گردید بعنوان یكی از عوامل دخیل در این اختلال بازداشت شد و مدتی هم در بازداشت ماند.
تورك افزود: پس از آن مجددا در روزهای نابسامانی بازار ارز در سال 90 و 91 و حوادث اقتصادی آن سالها وحید مظلومین بعنوان یكی از اركان و عوامل اختلال در نظام ارزی كشور بازداشت و 7 ماه در بازداشت ماند و پرونده مهمی در آن سال برای وی تشكیل شد.
وی اظهار داشت: به حكایت پرونده ای كه در آن زمان در شعبه 3 بازپرسی دادسرای ناحیه 22 تشكیل شده بود، وحید مظلومین در تاریخ 21 مهر 1391 در حال خروج غیرقانونی و فرار از كشور در مرز مریوان توسط وزارت اطلاعات دستگیر و بازداشت می گردد و در همان روز خانمی به نام ندا بهرامی در فرودگاه دستگیر شد و پس از تحقیقات مشخص شد كه ندا بهرامی، صرافی داشته است و صرافی خویش را در تهران در اختیار وحید مظلومین قرار داده بود و مظلومین روزانه یك تا دو میلیون دلار به كشور وارد و می فروخته است. مظلومین در باند روزچنگ ها معاون دادستان تهران اظهار داشت: در تحقیقات مشخص می گردد كه مظلومین یكی از اعضای باند روزچنگ ها بوده كه افترا آنها رسیدگی شده و هم اكنون به زندان به سر می برند.
تورك اضافه كرد: گردش مالی 4 حساب مظلومین در آن سال بیش از یك هزار میلیارد تومان بوده و به ندا بهرامی هم بابت این خوش خدمتی دو میلیارد تومان پرداخت كرد. بعد از بازداشت نامبرده در آن سال پرونده در دادگاه با وساطت بانك مركزی و دفاع نابجا از اقدامات مظلومین به صدور حكم برائت برای مظلومین منجر گردید و تلاشهای دادستانی در اعتراض به احكام صادره هم به نتیجه نرسید.
سرپرست دادسرای جرائم پولی و بانكی اظهار داشت: یكی از مدیران ارشد بانك مركزی با وحید مظلومی ارتباط تنگاتنگ دارد و در همان زمان وی را بعنوان رابط و عامل بانك مركزی به دادگاه معرفی كرده است. این فرد پس از بازنشستگی و دایر كردن صرافی خدمات شایانی را به باند و شبكه وحید مظلومین عرضه كرد و هم اكنون هم تحت تعقیب قرار دارد.
تورك افزود: مظلومین به تمام مسائل حوزه فعالیت خود و همینطور ضعف های اطلاعاتی و قضایی در جمع آوری اطلاعات و جرم بودن و نبودن اعمال آشنا بوده همین امر منجر شده كارشناسان این پرونده بعنوان یكی از پرونده های پیچیده معرفی كنند.
وی اضافه كرد: در پاییز و زمستان سال قبل هم كه نوسانات قیمت ارز و سكه در بازار بوجود آمد بانك مركزی در تاریخ 23 بهمن سال 96 اسامی اشخاصی كه در بازار ارز و سكه اختلال تولید می كردند عرضه كرد كه در میان این اسامی نام وحید مظلومین و محمداسماعیل قاسمی به چشم می خورد. معاون دادستان تهران خاطرنشان كرد: پس از آن دستورات قضایی لازم از ناحیه دادسرا صادر شد و محمدرضا مظلومین (پسر وحید مظلومین) در تاریخ 25 بهمن 96 در حالیكه مقادیر قابل توجهی حواله های غیرمجاز ارزی همراه داشت شناسایی و دستگیر می گردد. نامبرده بعد از بازداشت در اختیار مأموران وزارت اطلاعات قرار گرفت و در بازجویی ها اظهار داشت كه فقط در بازار سكه حضور داشته اما در بررسی حساب های بانكی نامبرده، حساب اعضای فعال در بازار ارز با حساب محمدرضا مظلومین ارتباط تنگاتنگ داشته است.
تورك خاطرنشان كرد: متهم عضو یك شبكه سازمان یافته قاچاق ارز بوده و با راهنمایی و هدایت پدرش و فردی به نام شاهین سیمرغ به قاچاق عمده ارز اقدام می كرده است. وی اظهار داشت: در زمان افتتاح حساب برای فردی به نام شاهین سیمرغ شماره همراه محمدرضا مظلومین به بانك داده می شود و تمام تراكنش های شاهین سیمرغ به دست مظلومین می رسیده است.
سرپرست دادسرای جرائم پولی و بانكی اضافه كرد: وحید مظلومین كه رهبری این گروه را برعهده دارد همزمان در كنار فعالیت های غیرمجاز ارزی، به فعالیت در بازار سكه و طلا بعنوان پوشش مبادرت می كرد. و فعالیت های ارزی خویش را با استفاده از حساب های بانكی اقوام و كارگران خود كه به آنها اعتماد داشت، انجام می داد.
به گفته تورك، او حساب بانكی اقدس مهرافزا عمه همسر خویش را كه زنی خانه دار و 70 ساله است در اختیار محمداسماعیل قاسمی قرار داد و محمدرضا مظلومین با استفاده از حسابه ای شاهین سیمرغ نوه اقدس مهرافزا فعالیت می كرد كه تراكنش این حسابها 82 هزار و 100 میلیارد ریال ثبت شده است. تورك به دستگیری وحید مظلومین در تاریخ 11 تیر سال 97 اشاره نمود و اظهار داشت: وحید مظلومین كه می دانست نیروهای اطلاعاتی به سراغ وی می آیند تمام اسناد و ادله جرم را تا جایی كه می توانسته از بین برده است و در تاریخ 20 خرداد سال 97، محمدرضا مظلومین با وثیقه آزاد شد و هرآنچه در بازجویی ها دستگیرش شده در اختیار پدرش قرار می دهد و هم اكنون هم متواری است.
وی اظهار داشت: وحید مظلومین در جلسات بازجویی گفته است كه از سال 92 به بعد اگر كسی یك دلار به من فروخته یا اگر از كسی یك دلار خریده ام رسید بدهند، قبول می كنم. او می گوید كه روزانه حداقل 500 عدد سكه طلا به ارزش یك میلیارد تومان كه در هفته هفت میلیارد تومان می گردد در بازار خرید و فروش می كرده است. فروش سكه ها هم توسط سه نفر از كارمندانش انجام می شده است.
معاون دادستان تهران با اشاره به اینكه وحید مظلومین با محمداسماعیل قاسمی ارتباط كاری داشته است اضافه كرد: در سال 96 و در اوج التهابات نوسانات بازار ارز محمد اسماعیل قاسمی بعنوان یكی از اعضای اخلالگر بازار ارز شناسایی و دستگیر شده بود و در بازجویی ها خرید سكه و طلا به نام وحید مظلومین را اعتراف كرده است. ۴۵۲۳۸

1397/06/17
15:39:48
5.0 / 5
5756
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن