قائم مقام معاونت حمل و نقل و ترافیك عنوان كرد

ابعادی جدید از حذف طرح ترافیك و روش اجرای آن

ابعادی جدید از حذف طرح ترافیك و روش اجرای آن

به گزارش تاكسی مدرن قائم مقام معاونت حمل و نقل و ترافیك طرح جدید ترافیك را شرح داد و اظهار داشت: در طرح جدید چند شاخص عمده همچون مدیریت میزان تردد، مدیریت زمان تردد و... در نظر گرفته شده است.به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا، شهریار افندی زاده بامداد امروز در نشست خبری كه به منظور تشریح طرح جدید ترافیك برگزار گردید با اشاره به اینكه حدود سه ماه است كه تیم كارشناسی معاونت حمل و نقل بررسی ابعاد طرح جدید را در دستور كار قرار داده است، اظهار داشت: طرح جدید علاوه بر اینكه سبب افزایش عدالت در جامعه می گردد باعث كاهش تخلفات و همینطور كاهش فروش موتورسیكلت و همینطور بستری جدید برای قیمت گذاری است.

وی با اشاره به اینكه محدوده طرح ترافیك به محدوده سبز و محدوده زوج و فرد به محدوده آبی تغییر نام خواهد داد، خاطرنشان كرد: در طرح جدید چند شاخص عمده همچون مدیریت میزان تردد، مدیریت زمان تردد و... در نظر گرفته شده است.

افندی زاده با اشاره به اینكه یك فرمول با تعیین ضرایب مختلف همچون ضریب مكانی، ضریب هزینه، ضریب ویژه، ضریب آلایندگی و... در نظر گرفته شده است، اضافه كرد: مثلا ضریب مكانی محدوده سبز 1. 5 است، محدوده آبی نیم و محدوده سفید ضریبش صفر است.

وی با اشاره به اینكه اجرای این طرح به نفع مردم است خاطرنشان كرد: بر مبنای فرمولی كه هنوز به تأیید شورای شهر نرسیده حداقل پرداختی مردم در محدوده سبز یا طرح ترافیك 9600 تومان است كه اگر در 226 روز كه این طرح اجرا می گردد ضرب نماییم حدود دو میلیون و 169 هزار تومان می گردد.

قائم مقام معاونت حمل و نقل و ترافیك با اشاره به اینكه حداكثر پرداختی مردم در محدوده سبز بر مبنای ضرایب 36 هزار تومان است، اظهار داشت: هم اكنون آرم طرح ترافیك 40 هزار تومان است.

افندی زاده همینطور حداقل پرداختی در محدوده زوج و فرد یا آبی را 3200 تومان اعلام نمود و حداكثر 12 هزار تومان خواهد بود.

وی با اشاره به اینكه این طرح پنجشنبه ها و روزهای تعطیل رسمی اجرا نمی شود، اظهار داشت: زمان اجرای طرح 226 روز و از ساعت 6: 30 الی 19 خواهد بود و همینطور برای افرادی كه خانه هایشان در محدوده سبز و آبی قرار دارد تا ساعت 8: 30 فرصت داده شده تا از منطقه خارج شوند.

وی همینطور با اشاره به اینكه كارتی برای شهروندان در نظر گرفته می گردد كه برای پرداخت عوارض باید آن را شارژ كنند، خاطرنشان كرد: ضریب زمان پرداخت هم در تعیین عوارض موثر است به گونه ای كه اگر افراد كارت شان خالی باشد این مسئله در حساب جاری آنها ثبت خواهد شد و این فارغ از جریمه است.
وی با اشاره به اینكه طرح ترافیك بیش از 38 سال است كه در حال اجراست و معایب و اشكالات زیادی دارد، اظهار داشت: اهداف تولید محدوده طرح ترافیك و زوج و فرد، "كاهش حجم ترافیك، بهبود شاخص ترافیكی، كاهش آلایندگی، افزایش بهره وری از سیستم حمل و نقل و همینطور تشویق شهروندان به استفاده از حمل و نقل عمومی بود كه البته در آبان سال 58 تنها برای ساعت 6: 30 تا 10 بامداد مصوب شد و سال بعد آن از بامداد تا پنج عصر توسعه یافت و از سال 84 هم محدوده زوج و فرد هم بوجود آمده است.
قائم مقام معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران با اشاره به اینكه باید طرح جدیدی به جای طرح ترافیك عرضه نماییم، اظهار داشت: شهرهای مختلفی همچون سنگاپور، استكهلم، میلان، لندن، اسلو و... در جهت كاهش محدودیت ها این طرح را عرضه كردند كه دریافت عوارض شان را بر مبنای شاخص های مختلفی همچون زمان، مكان و... تعیین می كنند كه حتی در بعضی مواقع محاسبه عوارض متغیر است.
وی با اشاره به اینكه این طرح جدید ترافیكی در دنیا به سه شیوه پول دریافت می كند، خاطرنشان كرد: در یك شیوه قیمت عوارض یكسان است همچون لندن كه در تمام ساعات روز و شب و همینطور سال عوارض قیمت یكسانی دارد اما در بعضی كشورها دریافت عوارض متغیر و بر مبنای اوج ساعت ترافیك است و در شیوه سوم بر مبنای آلایندگی خودروها عوارض دریافت می گردد كه در طرح جدید پایتخت ما به شیوه دوم و سوم كه همان دریافت عوارض متغیر بر مبنای پیك ساعت ترافیك و همینطور آلایندگی خودروها توجه كردیم.
وی با اشاره به اینكه طرح ترافیك 32 كیلومتر مساحت دارد كه بیش از 563 هزار نفر در آن زندگی می كنند، اظهار داشت: به صورت متوسط و بدون در نظر گرفتن تردد خودروهای پلاك عمومی و تاكسی ها روزانه بیش از 104 هزار خودرو در محدوده طرح ترافیك تردد می كنند و این در حالیست كه مساحت محدوده زوج و فرد 88. 5 كیلومتر مربع است و به 10 بزرگراه منتهی می گردد كه 13. 7 درصد جمعیت تهران در این محدوده زندگی می كنند اما حجم ورودی به این محدوده 495 هزار خودرو است.
وی با اشاره به اینكه طرح ترافیك فعلی ناعادلانه است، اظهار داشت: 118 هزار آرم وجود دارد كه 20 هزار آرم آن روزانه است و مابقی آرم ها یا شناور و یا سالیانه است كه یا داده می گردد و یا افراد آنها را خریداری می كنند. همینطور وجود محدوده طرح ترافیك سبب افزایش سرانه موتورسیكلت، كاهش سطح امنیت محلی، تولید شغل های كاذب با موتور، تمایل به زندگی در خارج از محدوده و همینطور افزایش تخلفات و افزایش سرانه مالكیت خودرو را بوجود آورده است چون كه ممكن است هر خانواده ای یك خودروی پلاك فرد و یك پلاك زوج داشته باشد اما در طرح جدید تمام این موضوعات در نظر گرفته شده است.
افندی زاده با اشاره به اینكه یك فرمول برای تعیین قیمت عوارض طرح جدید تعیین شده است، اظهار داشت: در این فرمول مبلغ پایه، ضریب مكان، ضریب زمان و... در نظر گرفته شده است كه بر این اساس بر مبنای ضریب مكان، محدوده طرح ترافیك كه محدوده سبز تعیین می گردد ضریب 1. 5 داشته و محدوده زوج و فرد كه همان محدوده آبی خواهد بود. 0. 5 هم خواهد داشت و سایر محدوده ها هم محدوده سفید بوده و ضریب صفر خواهند داشت.
وی در مورد ضریب زمانی هم اظهار داشت: اگر ورود خودروها بین ساعت 6: 30 الی 10 باشد و خروج شان هم پیش از ساعت 16 باشد برای آنها ضریب یك در نظر گرفته می گردد و اگر ورود خودروها بین ساعت 10 الی 16 باشد اما پس از ساعت 16 از محدوده خارج شوند باز هم ضریب شان یك خواهد بود.
افندی زاده اضافه كرد: اگر ورود خودروها بین ساعت 10 تا 16 باشد؛ اما پیش از ساعت 16 خارج شوند ضریب شان نیم و اگر خودروها از ساعت 6: 30 الی 10 وارد محدوده شده اما پس از ساعت 16 از محدوده خارج شوند ضریب شان 1. 5 خواهد بود كه بر این اساس ضرایب زمانی مشخص خواهد شد.
وی همینطور درباره ضریب آلایندگی هم اظهار داشت: خودروهای هیبریدی و برقی هم ضریب 0. 1 خواهند داشت و خودروهایی كه دارای معاینه فنی برتر هستند ضریب 0. 8 خواهند داشت و سایر خودروها هم ضریب یك دارند.
قائم مقام معاون حمل و نقل و ترافیك همینطور در مورد ضریب زمان پرداخت هم اظهار داشت: یك كارتی در نظر گرفته می گردد كه اگر افراد آن را از پیش شارژ كنند، ضریب زمان برای آنها كه پیش پرداخت دارند 0. 8 خواهد بود و ضریب پرداخت تا 24 ساعت بعد 0. 9 خواهد بود و عدم پرداخت علاوه بر اینكه ضریب یك خواهد داشت بعنوان جریمه و بدهی هم برای آنها لحاظ خواهد شد.


 

1396/10/11
20:30:23
5.0 / 5
5151
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن