در جلسه شورای اقتصاد؛

تعیین خط مشی تنظیم بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور

تعیین خط مشی تنظیم بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور

تاکسی مدرن: در جلسه شورای اقتصاد به ریاست معاون اول رییس جمهور گزارشی از تعیین خط مشی تنظیم بودجه سال 1402 کل کشور و مبانی بخشنامه تدوین این بودجه ارائه شدبه گزارش تاکسی مدرن به نقل از مهر، جلسه شورای اقتصاد قبل از ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور اجرا شد.
محمد مخبر بر اهمیت جذب سرمایه گذاری خارجی برای تحقق رشد اقتصادی کشور اصرار کرد و اظهار داشت: با جهت گیری مناسبی که رییس جمهور درباب توسعه روابط با کشورهای منطقه در پیش گرفته اند، فضای مناسبی برای جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور فراهم گشته است.
وی اضافه کرد: جذب سرمایه گذاری خارجی نقش مهم و اثرگذاری در رشد اقتصادی کشور دارد؛ بدین جهت لازم است در بخشنامه بودجه سالانه، تکالیف، وظایف و ماموریت هایی در راستای رشد سرمایه گذاری برای هر دستگاه اجرائی دیده شود به نحوی که عملکرد آنها قابل ارزیابی و بررسی باشد.
مخبر با اشاره به گزارش ارائه شده در جلسه درباب وضع بازار انرژی در جهان اشاره کرد: هم اکنون از یک سو تولید گاز در کشور متناسب با ذخایر موجود نیست و از طرف دیگر مصرف نیز تناسبی با شرایط کشور ندارد.
معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: باید برنامه ای برای مدیریت مصرف گاز و در عین حال افزایش تولید تدوین نماییم و با تغییر جهت و ایجاد تحول، وضعیت تولید گاز را به یکی از نقاط اقتدار کشور تبدیل نماییم.
وی با تأکید بر این که بخش خصوصی کشور باید در برنامه های تحول آفرین دولت همچون در زمینه انرژی نقش آفرینی کند، اشاره کرد: اتاق تجاری و بخش خصوصی باید نقدینگی شناور و سرگردانی که در جامعه وجود دارد را به سمت طرح های کلیدی هدایت کنند چونکه تحقق اینگونه تحولات با بودجه توسط دولت دشوار است اما با منابع مالی و مدیریت بخش خصوصی به شکل بهتری قابل اجرا خواهد بود.
مخبر با اشاره به گزارش سازمان برنامه و بودجه درباب خط مشی تنظیم بوجه سال ۱۴۰۲ کل کشور اظهار داشت: لازم است برای سرعت بخشیدن به اجرای برنامه ها و تحقق تکالیف مندرج در بودجه سالانه، اختیارات کافی متناسب با وظایف و تکالیف تعیین شده به استانداران تفویض شود تا اجرای برنامه ها معطل دستگاه های اجرائی نباشد.
معاون اول رییس جمهور طبق گزارش های ارائه شده، یکی از مزیت های مهم کشور باتوجه به موقعیت جغرافیایی و بحران های جهانی را واسطه گری در زمینه انتقال کالا و انرژی خصوصاً از مبدا کشورهای مناطق شمالی خواند که می تواند ایران را به پل صادراتی منطقه تبدیل و بخش مناسبی از درآمدهای کشور را تامین کند.
در این جلسه که رییس سازمان برنامه و بودجه، وزرای امور اقتصادی و دارایی، نفت، نیرو، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس کل بانک مرکزی و سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز حضور داشتند، گزارشی از تعیین خط مشی تنظیم بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور و همین طور مبانی بخشنامه تدوین این بودجه ارائه و درباب رویکردها و سیاست های کلان حاکم بر بودجه سال آینده کل کشور بحث و تبادل نظر شد.
در این جلسه همین طور برخی درخواست های دستگاه های اجرائی مطرح و بعد از ارائه گزارشی از توجیه اقتصادی و جزییات فنی، با این درخواست ها موافقت شد.
برخی درخواست های وزارت نیرو که مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و به تصویب رسید، عبارتند از:
سرمایه گذاری از محل منابع داخلی شرکت سهامی سازمان آب و برق خوزستان برای اجرای طرح ساختمان سد بالا رود، انتشار اوراق مالی اسلامی توسط شرکت توانیر برای اجرای طرح های انتقال نیروی برق کشور، انتشار اوراق مالی اسلامی توسط شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران برای اجرای طرح نیروگاه آبی رودبار لرستان و انتشار اوراق مالی اسلامی توسط شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی برای اجرای طرح های نیروگاهی.
سرمایه گذاری از محل منابع داخلی شرکت ملی گاز ایران برای اجرای طرح های حوزه مهندسی و گسترش زیرساخت های زنجیره تامین گاز و اجرای طرح راه اندازی پالایشگاه گاز ایلام (فاز ۲) نیز همچون درخواست های وزارت نفت بود که در این نشست به تصویب رسید.
وزارت نفت همین طور درخواست دیگری در خصوص سرمایه گذاری برای راه اندازی خط لوله فرآورده مهر آران / فسا / شیراز (خط لوله پارس) بیان کرد که با این درخواست نیز موافقت شد.


منبع:

1401/07/19
11:06:28
0.0 / 5
253
تگهای خبر: تولید , سازمان , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن