تهاتر زمین مشوق جدید نوسازی مسکن در بافت

تهاتر زمین مشوق جدید نوسازی مسکن در بافت

به گزارش تاکسی مدرن، شرکت بازآفرینی شهری ایران طرح جدیدی را ارائه کرده که طبق آن اگر مالک یک واحد مسکونی در بافت فرسوده تمایل داشت که واحد خویش را در اختیار مجری طرح نوسازی قرار دهد، به ازای آن یک قطعه زمین در یکی از شهرهای جدید یا زمینهای در اختیار وزارت راه و شهرسازی به صورت تهاتر دریافت و متناسب با نیاز خود بسازد.


به گزارش تاکسی مدرن به نقل از ایسنا، بعد از تصویب ضوابط تشویقی ساخت و ساز در بافت فرسوده توسط شورایعالی معماری و شهرسازی، شرکت بازآفرینی شهری، مشوق دوم شامل تهاتر زمین در بافت با یک قطعه زمین متعلق به دولت را ارائه کرد.
آنطور که محمد آیینی ـ معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام نموده اگر مالک یک واحد مسکونی در بافت فرسوده تمایل داشت که واحد خویش را در اختیار مجری طرح نوسازی قرار دهد به ازای آن یک قطعه زمین در یکی از شهرهای جدید یا زمینهای در اختیار وزارت راه و شهرسازی به صورت تهاتر دریافت و متناسب با نیاز خود بسازد.
این برنامه در واقع مکملی برای طرح سیاستها و ضوابط کالبدی متضمن تشویق نوسازی محله ای در بافتهای فرسوده و ناکارآمد شهری به حساب می آید که اواخر شهریورماه سال جاری به تصویب شورایعالی معماری و شهرسازی رسید و بزودی به مراجع صدور پروانه ابلاغ می شود.
آیینی همینطور ضمن اشاره به اینکه دولت سیزدهم در سند تحول خود یکی از چهار چالش اصلی بخش مسکن و شهرسازی را چالش نوسازی بافت های فرسوده شهری و روستایی دانسته و برای آن راهکار و راهبرد تدوین کرده به رادیو تهران گفته است: در حوزه شهری راهبرد اینست که با سیاست های تشویقی شهرسازانه توسعه گران را برای مشارکت با مردم و مالکان در نوسازی این بافت ها ترغیب کنیم؛ چونکه غالب مالکان این واحدها از اقشار کم درآمد جامعه هستند و به تنهایی توانایی نوسازی و مقاوم سازی منازل خویش را ندارند.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران خاطرنشان کرد: ۱۶۶ هزار هکتار بافت هدف شامل بافت تاریخی، بافت فرسوده میانی و سکونتگاه های غیررسمی در کشور وجود دارد و ۲۳ درصد سطح شهرها را در بر می گیرد، اضافه کرد: متاسفانه یک سوم جمعیت شهری کشور در این مناطق ساکن هستند.
وی با بیان اینکه از این میزان ۷۴ هزار هکتار بافت فرسوده میانی، ۳۲ هزار هکتار بافت تاریخی و ۵۹ هزار هکتار بافت حاشیه ای است، اظهار نمود: در ادوار دولت های گذشته تا کنون در حدود ۲۱۰ هزار واحد مسکونی بازسازی شده و به ازای آنها ۶۷۰ هزار واحد مسکونی جدید ساخته شده است.
آیینی تصریح کرد: دولت سیزدهم در سند تحول خود یکی از چهار چالش اصلی بخش مسکن و شهرسازی را چالش نوسازی بافت های فرسوده شهری و روستایی دانسته و برای آن راهکار و راهبرد تدوین کرده است.
به قول آیینی، شهرداری ها موظفند در این موارد برای صدور پروانه حداقل ۵۰ درصد الی ۱۰۰ درصد تخفیف بدهند که دولت این مبلغ را برای آنها جبران خواهد کرد؛ کما اینکه تا کنون میانگین تخفیف شهرداری ها بیشتر از ۸۲ درصد بوده است.
ازاین رو گزارش ضوابط کالبدی تشویقی نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری، روز ۲۲ شهریورماه ۱۴۰۱ به تصویب شورایعالی معماری و شهرسازی رسید که همچون این مشوق ها میتوان به اعطای یک یا دو طبقه تشویقی نسبت به تراکم طرح مصوب، تسهیل در ضوابط پارکینگ، امکان راه اندازی واحدهای مسکونی با زیربنای کمتر از حدنصاب و عدم احتساب مساحت بالکن و تراس در محاسبه تراکم ساختمانی اشاره نمود.1401/07/05
14:47:35
0.0 / 5
198
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن