عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان تهران:

واگذاری زمین خانواده ها را دلگرم می کند

واگذاری زمین خانواده ها را دلگرم می کند

به گزارش تاکسی مدرن، عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران اظهار داشت: واگذاری زمین به خانوارهای دارای سه فرزند هم می تواند منجر به ساخت و ساز شود و هم قسمتی از هزینه خانوارهای پنج نفره برای تامین مسکن را کم کند و آنها را دلگرم کند؛ در طرح نهضت ملی مسکن هم می بینیم که پروژه های خودمالکی، بهتر به نتیجه رسیده اند.


حسن محتشم در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: تصمیم دولت در خصوص واگذاری زمین به خانوارهای دارای سه فرزند از دو جهت مثبت ارزیابی می شود؛ بدین صورت که هم می تواند به خانه دار شدن این خانواده ها بیانجامد و هم برای فرزندآوری و افزایش جمعیت انگیزه ایجاد نماید.
وی ادامه داد: با این وجود هر برنامه ای برای اجرا نیازمند برنامه ریزی و اجرای دقیق است که واگذاری زمین هم از این قاعده مستثنی نیست. یکی از ملزومات اجرای این برنامه نظارت دقیق است؛ بدین صورت که دولت مراقبت کند زمین منجر به ساخت شود و دیگر این که مسکن استاندارد و مقاوم راه اندازی شود. در این حوزه نقش دستگاههای مجری و ناظر، مهندسان و حتی بخش خصوصی و انبوه سازان مهم می باشد.
عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران خاطرنشان کرد: در تهران، زمین چندانی برای ساخت وجود ندارد. عمده اراضی که دولت در اختیار دارد در در حاشیه پایتخت، شهرهای کوچک و روستاها است که طبیعتا این برنامه بهتر عملیاتی می شود و دست دولت بازتر است. البته زمین ها باید دارای امکانات رفاهی و زیرساختهای شهری باشد.
محتشم تصریح کرد: دولت اعلام نموده که پول این زمین ها را به صورت قسطی دریافت می کند که از این جهت به اقتصاد خانوارها کمک می شود. اما بحث پرداخت اقساط تسهیلات ساخت این واحدها هم مهم است
وی تصریح کرد: با عنایت به پایین بودن درآمد سرانه، عموم خانواده های پنج نفره به سادگی نمی توانند هزینه های این کار را تأمین کنند. ازاین رو دولت باید تمهیداتی بیندیشد تا افرادی که برای ساخت آنها این واحدها تسهیلات دریافت می کنند از عهده پرداخت اقساط بربیایند.
عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان با اشاره به اینکه واگذاری زمین صرفاً به ساخت و ساز منجر نمی گردد اظهار داشت: بعضی افرادی که زمین را دریافت می کنند امکان دارد امتیاز خویش را بفروشند. این مسئله امکان دارد مقداری به معیشت آنها کمک نماید اما منجر به تولید مسکن نخواهد شد و در واقع معضل کمبود مسکن باقی می ماند.
محتشم ضمن اشاره به طرح نهضت ملی مسکن اظهار داشت: پروژه نهضت ملی مسکن دارای یک بخش خودمالکی است که در روند اجرا موفق تر از پروژه های دولتی به نظر می آید. علت آن است که زمین متعلق به یک یا دو نفر است و مجوز آن صادر شده، همینطور هزینه های سربار و بروکراسی پیچیده اداری را ندارند. در حالیکه در پروژه های دولتی پیچپیدگی های اداری و سپری شدن مسیر طولانی برای مراحل اداری را مشاهده می نماییم.
ازاین رو گزارش، روز یکشنبه ۲۷ شهریورماه ۱۴۰۱ آیین نامه اجرایی تخصیص زمین و مسکن به خانوارها بعد از تولد فرزند سوم و بیشتر از سوی هیات وزیران به تصویب رسید. بر مبنای آئین نامه یاد شده، وزارت راه و شهرسازی (به نمایندگی از دولت) مکلف است به منظور تأمین مسکن خانوارها بعد از تولد فرزند سوم و بیشتر، یک قطعه زمین حداکثر به مساحت ۲۰۰ متر مربع منطبق با ضوابط حدنصاب تفکیک بر مبنای طرح های هادی روستایی یا طرح های جامع شهری مصوب یا واحد مسکونی برای ساکنین در روستاها یا شهرهای کمتر از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت به صورت مشترک و بالمناصفه به پدر و مادر در شهر و روستای محل سکونت فقط برای یک مرتبه و برپایه هزینه آماده سازی زمین در زمان واگذاری به صورت فروش اقساطی با ۲ سال تنفس و ۸ سال تقسیط بدون اعمال تخفیف واگذار کند.1401/07/02
16:31:29
0.0 / 5
171
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن