شرکای اصلی تجاری ایران کدام کشورها هستند؟

شرکای اصلی تجاری ایران کدام کشورها هستند؟

به گزارش تاکسی مدرن سخنگوی گمرک ایران ضمن اعلام پنج مقصد صادراتی و پنج کشور تأمین کننده کالا برای ایران، از رشد ۳۸ درصدی تجارت خارجی در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۰ اطلاع داد.به گزارش تاکسی مدرن به نقل از مهر، سید روح الله لطیفی در مورد مقاصد اصلی صادراتی کشور اظهار داشت: چین، عراق، ترکیه، امارات و افغانستان پنج مقصد اول صادراتی کالاهای ایرانی از آغاز سال تابحال بوده اند. میزان تجارت خارجی ایران در یازده ماه نخست سال جاری ۳۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.
سخنگوی گمرک ایران اضافه کرد: چین با ۲۵.۶۳ میلیون تن به ارزش ۱۲.۶۳ میلیارد دلار و با رشد ۴.۵ درصدی در وزن و ۵۶ درصدی در ارزش نسبت به سال قبل در پله اول مقاصد صادراتی کالاهای ایرانی قرار گرفته است.
وی اظهار داشت: عراق با خرید ۲۸ میلیون تن کالا به ارزش ۸.۲ میلیارد دلار و رشد ۱۷.۵ درصدی در وزن و ۲۰ درصدی در ارزش نسبت به مدت مشابه سال قبل دومین هدف صادراتی ایران بوده است.
لطیفی از افزایش ۱۶۰ درصدی در وزن و ۱۵۳ درصدی در ارزش صادرات به ترکیه اطلاع داد و اظهار داشت: این کشور با خرید ۱۵.۳ میلیون تن کالا به ارزش ۵.۶ میلیارد دلار در جایگاه سوم صادرات کالای ایرانی قرار دارد.
سخنگوی گمرک، امارات را با ۹.۸ میلیون تن به ارزش ۴.۲ میلیارد دلار چهارمین مقصد صادراتی ایران خواند که کاهش ۲۸ درصدی در وزن و افزایش ۳ درصدی در ارزش صادرات را نسبت به سال قبل تجربه کرده است.
به گفته لطیفی، پنجمین کشور هدف صادراتی ایران، افغانستان با ۳.۸ میلیون تن کالای به ارزش ۱.۶ میلیارد دلار است که کاهش ۴۰ درصدی در وزن ۲۰ درصدی در ارزش را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده است.
وی همینطور ۵ کشوری که بیشترین میزان واردات از آنها انجام شده را به ترتیب امارات، چین، ترکیه، آلمان و سوئیس خواند و اظهار داشت: امارات نخستین مبدا واردات برای کشور ۱۱.۵ میلیون تن کالا به ارزش ۱۴ میلیارد و ۵۶۶ میلیون دلار بوده است که نشان دهنده رشد ۱۶۴ درصدی وزن و ۷۲ درصد در ارزش نسبت به سال قبل است.
به گفته سخنگوی گمرک، دومین مبدا واردات ایران چین با ۳.۳ میلیون تن کالا به ارزش ۱۱.۱ میلیارد دلار بوده است. واردات از چین نسبت به سال قبل ۰.۵ درصد در وزن و ۲۶ درصد در ارزش رشد داشته است.
لطیفی اظهار داشت: سومین مبدا وارداتی کشور، ترکیه با ۳.۵ میلیون تن به ارزش ۴.۷ میلیارد دلار بود که از لحاظ وزنی ۲۰ درصد کاهش و از لحاظ ارزش ۲۲.۵ درصد افزایش داشته است.
لطیفی همینطور چهارمین کشور مبدا وارداتی ایران را آلمان با ۶۸۳ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۶۴۲ میلیون دلار خواند که واردات از این کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۴۱ درصدی در وزن و ۲ درصدی در ارزش داشته است.
وی اظهار داشت: پنجمین کشور طرف معامله برای تأمین نیازهای کشور، سوئیس با یک میلیون و ۷۴۰ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۴۷۷ میلیون دلار با ۳۷ درصد رشد در وزن و ۹۴.۵ درصد در ارزش بوده است.


منبع:

1400/12/17
11:18:43
0.0 / 5
257
تگهای خبر: صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن