رییس كمیسیون سلامت شورای شهر تهران:

سلامت شهروندان موضوعی راهبردی است

سلامت شهروندان موضوعی راهبردی است

تاکسی مدرن: رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری نشست های مشترک و اتخاذ راهبردهای همسو در حوزه رفع آلودگی هوا، با نهادهای مختلف امری اجتناب ناپذیر و ضروری می باشد.


به گزارش تاکسی مدرن به نقل از ایسنا، مهدی پیرهادی طی نطقی با تبریک به مناسبت فرا رسیدن ولادت با سعادت حضرت محمد (ص) و امام صادق مقابل السلام و شروع هفته وحدت به شما و همه مسلمانان جهان اظهار داشت: تعدادی از حوادث و بلایا یک دفعه رخ می دهند مانند زلزله و یکی از دلیلهای لطمه پذیر بودن شهرها در مقابله با حوادث و بلایا، همین مسئله است که حادثه خبر نمی نماید. ولیکن در این میان مواردی هستند که قابل پیش بینی و پرتکرار هستند. من امروز می خواهم مسئله ای را بیان کنم تا شاید بتوانیم از شدت غافلگیر شدن شما عزیزان و دیگر مدیران کم نماییم.
وی ادامه داد: پدیده آلودگی هوا نیز یکی از رهاوردهای توسعه صنعتی است که با افزایش جمعیت و گسترش شهرنشینی و توسعه حریم شهرها، تردد بی قاعده خودرو های شخصی و مصرف بالای سوخت به یکی از بحرانی ترین معضلات شهری بلکه ملی تبدیل گشته است. کلاف سردرگمی که رشته اش از دست مردم و مسئولان در آمده و روز به روز بر شدت آن افزوده می شود.
وی افزود: ابعاد این آثار در حوزه محیط زیست شهری به حدی است که حتی برنامه های کلان کشور نیز بطور محسوس از این نابهنجاری متاثر شده است. بطوریکه تنها در تهران سالانه افراد زیادی به علت آلودگی هوا جان خودرا از دست می دهند و برمبنای آمار موجود سالانه حدود ۴۰۰۰ مرگ زودرس را در شهر تهران موجب می گردد که خسارات هنگفتی را بر بدنه اقتصادی کشور تحمیل می کند.
رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با اشاره به این که بااینکه قسمتی از این آلودگی ریشه در خاصیت های جغرافیایی شهر تهران دارد، اما سوءمدیریت و چند پارگی قانون و اجرا و کشمکش های تمام نشدنی میان نهادهای مسئول، این معضل را چند ده برابر کرده است، اضافه کرد: توسعه جمعیت شهری و فقدان اقدامات لازم جهت پایش و کنترل آلودگی هوا از یک طرف و وجود منابع گوناگون آلاینده از قبیل خودرو ها، صنایع، وسایل گرمایشی، کارهای ساختمانی و تجاری از جانب دیگر، افزایش روز به روز آلاینده ها را در این شهر به همراه داشته است. موقعیت جغرافیایی و وجود رشته کوه ها در اطراف تهران به انباشته شدن آلودگی هوا کمک می کنند. در فصول سرد سال پدیده نام آشنای اینورژن یا وارونگی، متهم ردیف شماره یک این پرونده، شناخته می شود.
پیرهادی اشاره کرد: حال آنکه اگر دیگر متهمان این پرونده را نیز در یک خط نماییم در می یابیم که نقش سایر عوامل انسان ساخت، کم از پدیده جغرافیای طبیعی شهر تهران نیست و یا حداقل در تشدید آن به شدت موثر است.
وی ادامه داد: عواملی نظیر تکمیل شدن شبکه حمل و نقل ریلی پاک، عدم نوسازی و بازسازی اتوبوس های فرسوده و دودزا، نبود هماهنگی و ضعف در اجرای قوانین، عدم توسعه انرژی های تجدیدپذیر، به کارگیری سوخت نامناسب دیزل ها و صنایع، عدم نصب فیلتر جاذب ذرات و کاتالیست های مناسب، خصوصاً برای صنایع خودرو های سنگین با سوخت گازوئیل و مازوت، عدم بکارگیری خودرو های استاندارد هیبریدی و برقی خصوصاً در ناوگان حمل و نقل عمومی و خصوصی نظیر تپسی و اسنپ در این میان، از اهمیت به سزایی برخوردارست.
رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با تاکید بر این که تنها قربانی مشترک این عوامل، اعداد و آمار های وحشتناکی است از صدمات جدی جسمی و روحی کودکان، جوانان و سالمندان شهرمان می باشد، افزود: علائمی نظیر تضعیف سیستم ایمنی بدن، کاهش ظرفیت شش ها، افزایش نرخ مرگ و میر و اینها تنها قسمتی از مشکلات جسمی است که گریبان مردم را می گیرد و اگر به این میزان، صدمات روحی، افسردگی ها و غیر نیز افزوده شود، اوج فاجعه ناپیداست.
پیرهادی اضافه کرد: هر چند بر طبق قانون هوای پاک که با اهمیت ترین منبع معتبر قانونی دراین زمینه است و وظایف و مسئولیت هر یک از دستگاهها صراحتا مشخص شده است و بخش اعظم آن متوجه نهادهای دولتی است، لیکن مدیریت شهری هم در این خصوص باید تمام تلاش خودرا داشته باشد و با فرهنگسازی و اطلاع رسانی مشارکت حداکثری مردم را به صحنه آورد و همچون سایر دستگاهها به وظایفی که در قانون تعیین گردیده، به درستی عمل کند.
وی اشاره کرد: خصوصاً در دوره ی جدید مدیریت شهری که شهردار محترم تهران بعنوان یک عضو ثابت هیات دولت محسوب می شوند، با کمک سایر دستگاهها و نهادها، این مساله را با اهتمام جدی در هیأت دولت پیگیری نمایند.
این عضو شورای شهر تهران اشاره کرد: موضوع سلامت شهروندان موضوعی راهبردی است. تعریف چشم انداز و معرفی راه حل و برنامه های اجرائی نظیر توسعه حمل و نقل پاک، نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، از رده خارج کردن موتور سیکلت ها و خودرو های سبک و سنگین و موتور سیکلت های آلاینده با طرح های تشویقی و همین طور استفاده از خودرو های هیبریدی و برقی، توسعه شبکه مترو در تهران، توسعه انرژی های تجدیدپذیر، جایگزینی سوخت های پاک و بیوزیستی، تغییر سوخت نیروگاه های پیرامون شهر، توسعه شبکه پایش و سیستم هشدار، عدم پلاک گذاری خودرو های آلاینده، هوشمند سازی حمل و نقل شهری، هماهنگی در اجرای قوانین با رعایت اولویت، معاینه فنی دقیق خودرویی در سایر شهرها و همین طور انجام معاینه فنی موتور سیکلت ها، نظارت دقیق بر اجرای قوانین و الزام دستگاهها، تشکیل ستاد یا دبیرخانه فرابخشی و در نهایت پیگیری شهرداری برای برخورداری از تسهیلاتی نظیر سهم دولت در خرید اتوبوس کمک دولت در این خصوص می تواند نقطه عطفی در برون رفت از این معضل کهنه و ریشه دار شهر تهران باشد.
پیرهادی اظهار داشت: بر خود لازم می دانم بعنوان نماینده مردم شریف تهران اشاره کنم که رسیدگی به وضعیت نابسامان آلودگی هوای تهران بعنوان پایتخت کشور ایران که مرتبا در صدر چند شهر آلوده جهان است، نه فقط از جایگاه بین المللی زیبنده ملت بزرگ ایران نیست؛ بلکه در شأن مردم عزیزمان نیز نخواهد بود.
وی با اشاره به این که نشست های مشترک و اتخاذ راهبردهای همسو در حوزه رفع آلودگی هوا، با نهادهای مختلف امری اجتناب ناپذیر و ضروری می باشد، اضافه کرد: عدم اجرای مناسب قانون هوای پاک که بیش از ۱۸ سازمان و وزارتخانه در آن نقش دارند، نیازمند هماهنگی از طرف وزارت کشور و استانداری تهران خواهد بود. در همین راستا از استاندار محترم تهران درخواست می کنم که نسبت به تشکیل جلسات و هماهنگی لازم بین دستگاهها و نهادها پیش از هرگونه آلودگی هوا اقدام نمایند.
رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری در انتهای سخنان خود اظهار داشت: همین طور از دادستان محترم تهران، درباب تشکیل جلسه، جهت راه اندازی کارگروه پیگیری آلودگی هوا در دادستانی تهران، سپاسگزارم. اما این اساسا کافی نیست و تا برخورد قاطع با دستگاهها و وزارتخانه هایی که به وظایفشان در این خصوص به درستی عمل نمی کنند، صورت نپذیرد و این حق عامه مردم که با ترک فعل برخی متولیان امر، موجب به خطر افتادن و متاسفانه از میان رفتن جان برخی شهروندان ما می شود، صورت نپذیرد، این مسئله حل نخواهد شد.
منبع:

1400/07/28
09:35:38
0.0 / 5
219
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن