وضع بحرانی ذخایر آب برخی استانها

وضع بحرانی ذخایر آب برخی استانها

خشکسالی و کمبود منابع آب واژه هایی است که طی یک سال قبل بارها و بارها به گوشمان خورده و نسبت به آن هشدار داده شده است اما با به انتها رسیدن فصل گرم تابستان و پیش بینی پاییز کم بارش همچنان نسبت به آن ابراز نگرانی می شود؛ نگرانی هایی جدی که می تواند حیات ما و تمام موجودات و اکوسیستم ها را تحت تاثیر قرار دهد. در این شرایط آیا تنها راه چاره صرفه جویی مردم است یا در کنار این راه حل مهم، مسئولان هم وظایفی دارند؟به گزارش تاکسی مدرن به نقل از ایسنا، ایران کشوری است که به لحاظ جغرافیایی در کمربند خشک و نیمه خشک جهان قرار دارد و همین مورد طبیعی سبب شده که ما یک سوم میانگین جهانی بارش و سه برابر میانگین جهانی تبخیر داشته باشیم اما مساله کم آبی یا بهتر است بگوییم بحران و تنش آبی از سال قبل و همزمان با کاهش بارندگی ها در سطح کشور بیش از پیش جدی شد و مورد توجه قرار گرفت. خیلی از مردم و حتی کشاورزان در استانها، شهرها و روستاهای مختلف کشور خصوصاً در استان خوزستان درگیر این تنش آبی شدند.

با این وجود ورود به فصل پاییز نیز بارندگی مناسبی را به ارمغان نیاورده و آن طور که سازمان هواشناسی پیش بینی کرده است، بارندگی ها در این فصل با تاخیر اتفاق خواهد افتاد و مقدار بارندگی در فصل پاییز امسال نیز به احتمال زیاد کمتر از حد نرمال خواهد بود اما نکته مهم این است که با توجه به این که از فصل خشک و سال آبی کم بارشی - که خیلی از نقاط کشور در تنش آبی بوده اند - وارد پاییز می شویم، تداوم کم بارشی می تواند شرایط تنش آبی و مشکل تامین آب آشامیدنی برای برخی شهرها و روستاها را بغرنج تر کند.

پیش بینی های سازمان هواشناسی حالا با هشدارها نسبت به وضعیت مخازن سدهای شهرهای مختلف همچون تهران ملموس تر شده است. محمدرضا بختیاری - مدیر عامل آب و فاضلاب استان تهران - ضمن بیان این که سال آبی گذشته بدترین سال در ۵۰ سال اخیر بود و در تهران ۳۷ درصد کاهش بارندگی و ۳۰۰ میلیون مترمکعب کمبود در مخازن داشتیم، اظهار داشته بود: مخازن سدهای تهران وضعیت خوبی ندارند.

اما چه باید کرد؟ این سوال برای ساکنان ایران زمین سوال امروز و فردا نیست. پرسشی نیست که مردم و مسئولان با بارش های خوب طی یک سال آبی به دست فراموشی بسپارند. نباید فراموش نماییم که ایرانیان حتی قبل از رشد میلیونی جمعیت و توسعه سدسازی نیز درگیر مساله آب بوده اند و صدها سال است که به دنبال روش های استحصال و ذخیره آب بوده اند وابداع قنات توسط ایرانیان از همین مساله آب نشات گرفته است.

درشرایطی که کشور حالا با خشکسالی شدید دست و پنجه نرم می کند، طی روزهای اخیر بارها شبکه های تلویزیونی با پخش زیرنویس از ساکنان استان تهران خواسته اند که در مصرف آب صرفه جویی کنند. همین مورد ضرورت مدیریت مصرف آب را از طرف تهرانی ها دو چندان می کند.

بختیاری به اتفاق بی سابقه ای که سال قبل دراین زمینه افتاده بود، اشاره می کند و می گوید: سال قبل به رغم کاهش نزولات و افزایش دما برای نخستین بار در تاریخ آب شهر تهران به سبب فرهنگ سازی شاهد کاهش ۳ دهم درصدی مصرف آب آشامیدنی شهروندان تهرانی بودیم که بی سابقه است چونکه هر ساله این رقم افزایش می یافت.

اما در شهری مانند تهران موضوع دیگری نیز به اندازه صرفه جویی شهروندان در مصرف آب اهمیت دارد و آن هدررفت آب بوسیله شبکه های انتقال فرسوده و قدیمی است. بگفته مدیر عامل آب و فاضلاب استان تهران در پایتخت حدود ۹۰۰۰ کیلومتر خط لوله و آبرسانی داریم که ۴۰ درصد آنها عمر بالای ۵۰ سال دارند و فرسوده محسوب می شوند و خیلی از هدر رفت آب مربوط به همین بخش است و در صورت وقوع زلزله این بخش از شبکه آبرسانی از دست خواهد رفت.

حسین رفیع - فعال حوزه آب - نیز ضمن تاکید بر ضرورت توجه مردم به نحوه مصرف آب به شبکه فرسوده انتقال آب درون شهری و هدررفت آب بوسیله آن اشاره نمود و اظهار داشت: راهکارهای مقابله با خشکسالی همچون صرفه جویی در مصرف آب در استانهای مختلف، متفاوت می باشد چونکه در استانی مانند تهران میزان مصرف آب شهری در آن بالا است اما در بعضی استانهای دیگر بخش عمده آب در بخش کشاورزی یا صنعت مصرف می شود و لازم است در این بخش ها آب صرفه جویی شود بدین سبب نمی توان برای تمام مناطق کشور یک نسخه واحد برای مقابله با خشکسالی پیچید.

به گفته وی، هدر رفت آب در سیستم انتقال آب درون شهری به شکلی است که به اندازه چندین سد بزرگ در شبکه های انتقال آب زیر زمین شهر تهران از دست می دهیم اما وزارت نیرو می تواند با مدیریت و برنامه ریزی درست هدر رفت آب را کنترل کند یا کم کند تا حجم زیادی از آب صرفه جویی شود.

این کارشناس آب همین طور معتقد می باشد که بخش عمده آبی که ادعا می شود در بخش کشاورزی مورد مصرف قرار می گیرد نیز به سبب اشکالات گوناگون در سیستم های انتقال آب قبل از این که به کشاورزان برسد در مکانی دیگر هدر می رود.

به گزارش تاکسی مدرن به نقل از ایسنا، مدیریت مصرف آب که امری ضروری برای حیات انسان، اکوسیستم ها و تنوع زیستی است نیازمند تعامل، همکاری و احساس مسئولیت مردم و مسئولان است. حفظ ذخایر آب اگر با کمک و همکاری آحاد جامعه صورت نگیرد به مشکلی غیرقابل جبران و بازگشت ناپذیر تبدیل خواهد شد که خود چالش ها و بحران های دیگری همچون گردوغبار، فرونشست زمین و... را در پی دارد که حالا نیز خیلی از مناطق کشور را درگیر کرده است.
1400/07/22
13:21:03
0.0 / 5
232
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن