معاون وزیر كشور تشریح كرد

از وجود ۱۴۱هزار هكتار بافت فرسوده دركشورتا اصلاح قانون ماده ۱۰۰ شهرداری ها و تداخل درحریم شهرها

از وجود ۱۴۱هزار هكتار بافت فرسوده دركشورتا اصلاح قانون ماده ۱۰۰ شهرداری ها و تداخل درحریم شهرها

به گزارش تاكسی مدرن معاون وزیر كشور جزئیات روند پیگیری اصلاح قانون ماده ۱۰۰ شهرداری ها را شرح داد.


به گزارش تاکسی مدرن به نقل از ایسنا، مهدی جمالی نژاد در نشست خبری امروز چهارشنبه در تشریح آخرین اقدامات معاونت عمرانی و توسعه ای امور شهری و روستایی وزارت کشور و همین طور سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور اظهار داشت: وزارت کشور وزارتخانه ای حاکمیتی و فرابخشی است که به سبب ماموریت های فراگیری که هر یک از معاونت ها بر عهده دارند هر معاونت به اندازه یک وزارتخانه است. در حوزه معاونت عمرانی وزارت کشور نیز وظایفی همچون هماهنگی در پروژه های عمرانی، نظارت بر امور شوراهای شهر و روستا و برنامه ریزی برای ترافیک شهرهای کشور انجام می شود.
وی ادامه داد: در حوزه سازمان شهرداری ها نیز پشتیبانی، حمایت، هدایت و نظارت و همین طور ایجاد هماهنگی در امور شهرداری ها و دهیاری ها در دو حوزه نرم افزاری و سخت افزاری انجام می شود. در حقیقت ابرخانواده ای به صورت مویرگی در اجرائیات کشور مجموعه شهرداری ها و دهیاری ها هستند که سیاست های عملیات های اجرایی و عمرانی در سطح شهرهای کشور توسط این سازمان تدوین می شود.
وی افزود: سیاست هایی به صورت اولویت بندی شده در وزارت کشور برای شهرها شامل تهیه برنامه های پنج ساله انجام می شود که هم اکنون برای شهرهای بزرگ و کلانشهرها این کار انجام شده و در شهرهای کوچک نیز در راه تهیه این برنامه ها قرار گرفته ایم. تقویت نقش و جایگاه شهرداری ها در شهرها که در امتداد برنامه یکپارچه شهری دنبال می شود نیز از اولویت های وزارت کشور شمرده می شود.
بگفته وی، همین طور ایجاد نظام اجرایی شفاف، شفاف کردن نظام درآمدی شهرداری ها، ایجاد بستر درآمدهای پایدار، تحقق شهرهای هوشمند، ایجاد کاربست های ویژه برای برون سپاری اقدامات، کاهش تصدی گری، سوگیری محله محوری پروژه ها، اعتمادسازی و پاسخگویی در نگاه جدید به اداره شهرها شامل شهرهای دوستدار محیط زیست و شهرهای خلاق و کارآفرین در وزارت کشور دنبال می شود.
وی اشاره کرد: حمل و نقل پاک، ایجاد مسیرهای دوچرخه سواری، انتظام بخشی به تشکیلات شهرداری ها و ساماندهی نیروهای انسانی نیز بعنوان اولویت ها مد نظر قرار گرفته است.
معاون وزیر کشور در بخش دیگری از صحبت های خود به تصویب سند ملی معماری و شهرسازی ایرانی اسلامی در شورای عالی شهرسازی اشاره نمود و اضافه کرد: این سند تحول بسیار بزرگی در حوزه شهرسازی و معماری کشور ایجاد خواهدنمود. از طرف دیگر در وزارت کشور ابتدا لطمه شناسی در ۱۱ محور را آغاز کردیم که در چارچوب آن هفت سند لطمه شناسی تهیه شده است و چهار سند لطمه شناسی شوراها، شهر هوشمند، حمل و نقل و عمران شهری و یک سند در حوزه شهرسازی نیز در حال انجام می باشد.
وی در تشریح اقدامات نرم افزاری در حوزه شهرداری ها و دهیاری ها به تهیه لوایحی که تصویب آنها سال ها به طول انجامیده همچون لایحه درآمدهای پایدار شهرداری ها اشاره نمود و اضافه کرد: قانون ساماندهی پسماندهای عادی، لایحه مدیریت یکپارچه ایمنی شهرها و روستا ها، اصلاحات قانون کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری ها و ساماندهی عوارض شهرداری ها ظرف سال های گذشته پیگیری شده است.
وی افزود: کمیته ملی عوارض تشکیل شده است و در گذشته خیلی از شهرداری ها به صورت سلیقه ای عوارض را اعمال می کردند اما با تشکیل این کمیته وحدت رویه ای در صدور عوارض به وجود آمده است. همین طور لایحه تنظیم عوارض مالیات بر ارزش افزوده که حدود ۲۰ درصد بودجه شهرداری ها را تشکیل می دهد در گذشته سهم ۶۶ درصدی را برای دولت و ۳۳ درصدی را برای شهرداری ها در نظر گرفته بود که با پیگیری های انجام شده سهم شهرداری ها به ۵۰ درصد می رسد و در صورت تصویب این لایحه تغییر پیدا خواهدنمود. با تصویب این اصلاحیه ۱۵۰ هزار میلیارد تومان به درآمد شهرداری ها افزوده می شود.
جمالی نژاد اشاره کرد: یکی از دغدغه های شهرداری ها آشفتگی نیروهای انسانی بود که با ابلاغ سازمانی به ۱۳۱۷ شهرداری کشور ارتقای ۲۲۹۸ نیروی انسانی شهرداری ها انجام شد و بدین سان ساماندهی در این عرصه محقق شد.
وی ادامه داد: کارکنان شهرداری ها و شهرداران پایین ترین میزان حقوق را می گرفتند که این مساله زمینه ساز ایجاد فساد در این مجموعه ها بود که خوشبختانه در دو مرحله ظرف سال قبل و امسال افزایش حقوق آنها را داشتیم اما هنوز حقوق پرسنل شهرداری ها و شهرداران از بسیاری دستگاه های اجرایی کشور پایین تر است.
رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در تشریح حمایت های سخت افزاری وزارت کشور از شهرداری ها و دهیاری ها به بازگشت سهم شهرداری ها از محل فروش نفت اشاره نمود و اضافه کرد: مبلغ قابل توجهی از این محل به شهرداری های کوچک و میانی کشور به صورت ماهانه پرداخت می شود. در شهرهای شمالی ما مشکل پسماند به صورت جدی مشاهده می شود. به نحوی که این شهرها غرق در شیرابه و زباله هستند. پس سال قبل و امسال مبلغ قابل توجهی در این عرصه به آنها پرداخت گردید و بعضی از این شهرها زباله سوز آنها به زودی فعال خواهد شد.
وی افزود: در توسعه حمل و نقل شهری با وجود وجود شرایط سخت اقتصادی اقدامات خوبی انجام شده به شکلی که ۱۷۹ کیلومتر به طول خطوط قطار شهری یعنی معادل ۵۴ درصد به کل خطوط در حال بهره برداری افزوده شده است. این مهم در حالی اتفاق افتاده که ساخت هر کیلومتر از خطوط قطار شهری ۶۰۰ میلیارد تومان هزینه در بر دارد. در همین مدت ۱۱۲ ایستگاه قطار شهری در خطوط کشور به بهره برداری رسیده است.
وی درباب نوسازی ناوگان تاکسیرانی و اتوبوسرانی کشور نیز اظهار داشت: ۷۱ هزار دستگاه تاکسی نوسازی شده و بیش از صدها جلسه شورای عالی ترافیک و شورای ترافیک در استانها و شهرستان های کشور برگزار شده، همین طور تفاهم نامه ای برای نوسازی ناوگان اتوبوسرانی در شهرهای مختلف به امضا رسیده است.
جمالی نژاد با اشاره به اینکه در کشور ۱۳۶۸ شهر، ۶۲ هزار و ۷۳ آبادی، ۱۳۳۸ شهرداری، ۳۷ هزار و ۱۱۸ دهیاری، ۱۲۵ هزار و ۹۹۲ عضو شورا وجود دارد، اضافه کرد: هم اکنون در کشور ۲۸۵۵ دهیار خانم مشغول به کار هستند و بودجه سال ۹۹ شهرداری های کشور ۹۶ هزار میلیارد تومان است. در حالی که بودجه عمرانی کشور ۸۷ هزار میلیارد تومان است. برای نظارت بر این خانواده گسترده اقدامات گسترده ای همچون ایجاد سامانه هایی همچون سامانه سیمفا، سپند، باربگ، سپاس و نظارت بر مصوبات شوراهای شهر و روستا تشکیل شده است.
وی اشاره کرد: جمع آوری پسماند در ۳۰ هزار روستای کشور اقدامات گسترده ای را می طلبد و هم اکنون زباله سوز نوشهر آماده شده و زباله سوز شهر رشت نیز سال آینده افتتاح می گردد. در حوزه آموزش و پژوهش نیز مرکز مطالعات شهری و روستایی را داریم که ۱۶۹۰ پروژه استانی و ۵۵ پروژه مطالعات ملی را در کنار انتشار کتب علمی و پژوهشی و آموزش بیش از ۱۲۶ هزار عضو شوراها در سراسر کشور با همکاری شورای عالی استانها در دستور کار دارد.
معاون وزیر کشور درباب کمک های مالی به دهیاری های کشور اظهار داشت: از شروع تشکیل دهیاری ها در کشور ۲۵ هزار میلیارد تومان به دهیاری ها کمک شده که از این مقدار ۲۱ هزار و ۱۸۴ میلیارد تومان یعنی معادل ۸۵ درصد آن در دولت های یازدهم و دوازدهم پرداخت شده است.
وی با تاکید بر اینکه نظارت بر تمام پروژه ها به صورت مستمر پیگیری می شود به فرمایشات مقام معظم رهبری اشاره نمود و اضافه کرد: برمبنای فرمایشات ایشان ما در سازمان شهرداری ها و دهیاری ها برنامه ای تحت عنوان ۳×۱۰۰+۶۵ را در دستور کار قرار دادیم که در چارچوب آن پروژه هایی که روند تکمیل آنها کند یا متوقف شده است را پیگیری خواهیم کرد که تا اختتام دولت به بهره برداری برسند.
جمالی نژاد در پاسخ به سوالی درباب روند پیگیری اصلاح قانون ماده ۱۰۰ شهرداری ها اظهار داشت: متاسفانه در بحث ساخت و سازهای غیر مجاز موضوع به صورت مداوم ظرف سالیان گذشته مطرح می شود. مسئله ای که یکی از نگرانی های ما شمرده می شود و تلاش همیشگی ما برای به حداقل رساندن آن ادامه دارد. متاسفانه قانون ماده ۱۰۰ کارآیی لازم را ندارد و باتوجه به نقصی که در آن وجود دارد ساخت و سازهای خلاف انجام می شود. متاسفانه در ساخت و سازهای خلاف نخستین محکوم شهرداری ها و دهیاری ها هستند، در حالی که مراجع هفت گانه ای در این عرصه دخیل هستند. ساخت و سازهای خلاف در سالیان گذشته شکل گرفته، پس با وجود نقصی که در این قانون وجود دارد ممکنست باز هم شاهد چنین مواردی باشیم. خیلی از ساخت و سازهای خارج از پهنه شهرها در حوزه ماموریتی جهاد کشاورزی است.
وی افزود: با دغدغه وزیر کشور ستاد ساخت و سازها با محوریت خود وزیر برای مقابله با ساخت و سازهای غیر مجاز تشکیل شده است. گاها عدم پاسخگویی برخی دستگاه ها به استعلام شهرداری ها مشکلاتی را فراهم می آورد. از طرف دیگر نگاه درآمدی شهرداری ها به کمیسیون ماده ۱۰۰ و نقض آراء صادره کمیسیون ماده ۱۰۰ توسط دیوان عدالت از دیگر مشکلاتی است که در این عرصه مشاهده می شود.
وی افزود: در این خصوص و تا قبل از اصلاح این قانون توسط ما راهکارهایی همچون حذف پروسه طولانی مصوبات ماده ۵ و همین طور برخورد با مامورین متخلف شهرداری ها پیشنهاد شده است.
معاون وزیر کشور در پاسخ به ایسنا درباب اقدامات انجام شده به دنبال شیوع ویروس کرونا ویروس و همین طور حمایت های مالی از شهرداری های کشور اظهار داشت: کارگروه ویژه ای در سازمان شهرداری ها و دهیاری ها با شیوع ویروس کرونا ویروس تشکیل شد که علاوه بر تدوین ضوابط، پروتکل ها و شیوه نامه های متناسب با این شرایط در حوزه تامین امکانات، تجهزات نیز ورود پیدا کردیم. ضوابط و پروتکل های لازم در حوزه پسماندهای عادی و پسماندهای بیمارستانی تدوین شد اما به صورت کلی به شهرداری های شهرهای بزرگ و کلانشهرها کمک مالی انجام نشد اما به شهرهای کوچک و میانی کمک هایی را پرداخت کردیم.
وی افزود: تامین مالی برای بازسازی ۵۰۰۰ دستگاه اتوبوس در این ایام انجام شد و تامین ۲۰۰۰ دستگاه واگن برای شهرداری ها نیز به تصویب رسید که امیدواریم ظرف ماه های آینده قرارداد تامین این واگن ها عملیاتی شود. ۶۳۰ دستگاه واگن قسمتی از ۲۰۰۰ واگن مترو مصوب شورای اقتصاد است که مناقصه آن برگزار شده و مقرر بود از مقر فاینانس کشور چین این کار صورت گیرد که قسمتی از آن درگیر پروژه های دیگر شد اما با پیگیری های انجام شده فضا آماده شده که این فاینانس عملیاتی شود.
وی اشاره کرد: هدف اصلی ما این است که از تولید کننده داخلی حمایت نماییم تا بتوانیم تولید واگن های ملی را داشته باشیم و شرکت های واگن سازی که فعالیت آنها کند شده قوت بگیرند و ادامه فعالیت بدهند.
معاون عمرانی وزیر کشور درباره وجود تداخل در حریم شهرها و حل این معضل اظهار داشت: در بسیاری شهرهای کشور تداخل حریم ها را داریم که مشکلاتی به وجود آورده است. در تهران نیز استانداری تهران پیگیر این مساله است. البته رسیدگی به این مساله در تهران متفاوت و با پیچیدگی هایی هم راه است. خوشبختانه ساخت و سازهای درون حریم که با موضوعات اجتماعی همراه هستند شفاف تر شده و شفاف تر کردن مرزها می تواند کمک موثری در حل معضل حاشیه نشینی باشد.
وی اظهار داشت: خوشبختانه برمبنای مطالعاتی که انجام شده ظرف سال های گذشته مهاجرت از کلانشهرها به سمت شهرهای پیرامونی و حتی روستاهای پیرامونی شروع شده است.
وی درباب حمل و نقل ریلی و کمک به شهرداری های کشور در این حوزه اظهار داشت: در شرایط فعلی، کارخانه های تولید اتوبوس های درون شهری کار سختی در پیش دارند و هم اکنون اتوبوس تولیدی آماده چندانی ندارند. پس بازسازی اتوبوس های فرسوده که با مبلغ ناچیزی امکانپذیر است شروع شده، بیش از ۷۰ درصد ناوگان اتوبوسرانی کشور ما پیر است که باید جوان سازی آن صورت گیرد. امیدواریم از محل اوراق مشارکت تامین بودجه برای این کار صورت گیرد.
جمالی نژاد در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه در کشور ۱۴۱ هزار هکتار بافت فرسوده وجود دارد و از این مقدار ۳۲۶۸ هکتار در تهران قرار گرفته است، اضافه کرد: دولت و شهرداری در حوزه بازآفرینی توافق کرده اند که ۷۰ درصد منابع مالی تحقق بازآفرینی توسط دولت و ۳۰ درصد مابقی توسط شهرداری تامین گردد. تا کنون ۷۵۰۰ میلیارد تومان در این عرصه هزینه شده است اما محدودیت های ریالی روند کار را کمی کند کرده است.
وی درباب پروژه های هفته دولت امسال نیز اظهار داشت: بیش از ۲۲ هزار پروژه در دهه فجر سال قبل با وجود تحریم ها و مشکلات مالی به بهره برداری رسید و در هفته دولت امسال نیز بیش از ۱۸ هزار پروژه عمرانی با اعتباری بیش از ۵۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسید. علاوه بر اینها باتوجه به پیش بینی عدم برگزاری مراسم اربعین امسال زیرساخت های اربعین با سرعت پیگیری و اجرا شده که آمادگی برای برگزاری این مراسم در سال آینده نیز محقق شود.1399/06/13
18:05:55
5.0 / 5
1983
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن