در گزارش تاكسی مدرن مطرح شد

درآمد 30 هزار میلیاردی دولت در صورت دریافت مالیات بر سود سپرده

درآمد 30 هزار میلیاردی دولت در صورت دریافت مالیات بر سود سپرده

به گزارش تاكسی مدرن كارشناس اقتصادی با اعلان اینكه 90 درصد سپرده های كلان نزد 4 درصد سپرده گذاران است، اظهار داشت: اگر از سپرده های كلان حتی 10 درصد مالیات ستاندن شود، 30 هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت ایجاد می شود.علی ملک زاده، کارشناس اقتصادی، در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: سود سپرده های بانکی کلان (سپرده های بالای یک میلیارد تومان)، در سال بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است و طبق آمار، بیش از ۹۰ درصد این سپرده ها (از نظر ارزش ریالی) نزد ۴ درصد سپرده گذاران است و از این جهت که منبع درآمد شمرده می شود باید مانند سایر درآمدها مشمول مالیات شود.
وی با اعلان اینکه چرا باید تولید، با وجود تورم بالا مالیات بدهد اما کسی که سپرده ای را در بانک گذاشته و سود دریافت می کند، مالیات پرداخت نکند؟ افزود: این کار هم به تامین بودجه دولت کمک می نماید و هم اینکه تبدیل به ابزاری سیاست گذارانه برای دولت می شود که بر سپرده ها مدیریت داشته باشد.
اخذ مالیات از سود سپرده در روسیه برای جبران بودجه کرونا
این کارشناس اقتصادی گفت: کشور روسیه برای جبران کسری بودجه ناشی از دوران کرونا مالیات از سود سپرده را برقرار کرد.
ملک زاده با اشاره به چالش اصلی در ستاندن مالیات بر سود سپرده، اظهار داشت: چالش اصلی در این مالیات، این است که گفته می شود به سبب بالا بودن نرخ تورم، نرخ بهره حقیقی اقتصاد هم اکنون منفی است و کسی که الان سپرده گذاری می کند در حال ضرر است. یعنی با وجود اینکه ۱۵ الی ۲۰ درصد سود دریافت می کند اما با تورم ۴۰ درصدی باز هم عقب است و دریافت این مالیات در زمانی توجیه دارد که سود سپرده از تورم کمتر باشد.
وی افزود: این ایراد وارد نیست چونکه هم اکنون، نرخ بهره اقتصاد خیلی از کشورها منفی است اما مالیات سپرده را دریافت می کنند. دلیل دوم این است که در همین شرایط تولید نیز این تورم را تحمل می کند، چگونه از او مالیات دریافت می شود اما از سود سپرده بانکی به سبب تورم مالیات گرفته نمی شود؟
آیا شبه پول واقعاً در ایران وجود دارد؟
وی در پاسخ به این پرسش که آیا مالیات از سود سپرده موجب حرکت پول به سمت سایر بازارها می شود یا خیر اظهار داشت: اینکه نقدینگی در جایی متوقف شود بین اقتصاددانان اختلاف است که این کار اساساً عملیاتی است یا خیر. با وجود حساب های پشتیبان، دو منظوره و … که فرد اسماً پولش را در حساب سپرده بلندمدت سپرده گذاری می کند اما رسماً از پولش استفاده می نماید و با آن کار می کند، باید به این پرسش پاسخ داد که شبه پول در ایران وجود دارد یا خیر؟
ملک زاده بیان داشت: بعنوان نمونه اگر کسی دو میلیارد سرمایه گذاری کند، با ۵۰۰ میلیون آن نمی تواند کاری انجام دهد اما می تواند با ۱.۵ میلیارد آن سود بلندمدت با نرخ شکست کمتری دریافت کند، در این حالت کاهش سرعت گردش پول که مدنظر سپرده گذاری بلندمدت است صورت نمی گیرد بدین سبب با خلط شبه پول و پول نمی توان نقدینگی را در جایی نگاه داشت.
این کارشناس اقتصادی افزود: در بورس نیز به هیچ عنوان کاهش سرعت گردش پول اتفاق نمی افتد چونکه هر وقت فرد بخواهد پولش را از بورس خارج می کند مگر اینکه در صف فروش گیر کند اما در بانک سپرده گذاری بلندمدت اگر تفکیک پول و شبه پول برقرار باشد تا حدی سرعت گردش پول را کم می کند اما اگر ما فعالیت اقتصادی نداشته باشیم در قبال خلق پولی که انجام می دهیم عملاً موتور آتش رشد نقدینگی که همان تورم است را باز زیاد می نماییم و دور باطلی را طی می نماییم.
درآمد ۳۰ هزار میلیاردی برای دولت در صورت دریافت مالیات سود سپرده
وی در آخر اشاره کرد: اگر از سپرده های کلان حتی ده درصد مالیات گرفته شود، حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت به وجود می آورد و دریافت آن هم ساده تر از سایر مالیات هاست.


منبع:

1399/06/12
08:23:39
5.0 / 5
1677
تگهای خبر: تولید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن