همتی توضیح داد

چرا دولت تصمیم به انتشار اوراق سلف نفتی گرفت؟

چرا دولت تصمیم به انتشار اوراق سلف نفتی گرفت؟

به گزارش تاكسی مدرن رئیس كل بانك مركزی اظهار داشت: فروش اوراق سلف نفتی كه تحویل آن دو سال دیگر خواهد بود، انتظارات تورمی را مدیریت می كند و نسبت به اوراق قرضه كم هزینه تر و قابل مدیریت تر است و سود بیشتری دارد.


به گزارش تاکسی مدرن به نقل از مهر، عبدالناصر همتی در یادداشتی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام به طرح دولت برای انتشار اوراق ریالی سلف نفتی اشاره نمود و دلیلهای دولت برای اتخاذ این تصمیم را توضیح داد. متن کامل یادداشت به این شرح است: ** مدیریت بازار ارز و پول و نهایتاً کنترل تورم، در شرایط اقتصادی امروز، وظیفه اصلی بانک مرکزی است. کسری بودجه دولت، به خاطر تحریم صادرات نفت، یک واقعیت است و «تأمین مالی سالم» این کسری، بدون استقراض از بانک مرکزی، نیز یک ضرورت. تامین مالی سالم کسری بودجه دولت، چهار چاره بیشتر ندارد: کاهش هزینه ها - افزایش درآمدهای مالیاتی- فروش سهام و اموال دولت- انتشار اوراق بدهی یا پیش فروش کالاهایی نظیر نفت در شرایط تحریمی.
** ظرفیت افزایش درآمد مالیاتی و کاهش هزینه برای دولت و مجلس در امسال، با توجه به کرونا، مشخص و محدود است. فروش سهام با همه موانع در حال انجام می باشد و اوراق بدهی نیز، تابحال ۵۲ هزار میلیارد تومان فروش رفته است.
** طرح فروش اوراق ریالی سلف نفتی که عملاً فروش قطعی می باشد و تحویل آن دو سال دیگر خواهد بود، دو خاصیت دارد: ۱- انتظارات تورمی را مدیریت می کند.۲- نسبت به اوراق قرضه کم هزینه تر و قابل مدیریت تر است، همزمان سود بیشتری نیز برای دارنده این اوراق دارد. البته، واضح است که برای موفقیت این طرح، توافق تمام ارکان نظام و تکیه بر نظرات دقیق کارشناسان، ضروری می باشد.
** انتشار هر گونه اوراق، روش تجربه شده در همه دنیا برای هموارسازی هزینه های دولت و کاهش نوسانات اقتصاد کلان است و بحث هایی مانند آینده فروشی یا بدهکاری دولت های آینده، چندان با ادبیات اقتصادی همخوانی ندارد. دولت ها همیشه با سیاست های مالی در اقتصاد حضور دارند. در هر صورت، اگر با منابع چهارگانه بالا، کسری بودجه تامین نشود، استقراض از بانک مرکزی، حتی اگر غیرمستقیم باشد، رشد بیشتر نقدینگی و تورم در سالهای آتی و متضرر شدن مردم در آینده خواهد بود.


منبع:

1399/05/22
12:12:05
5.0 / 5
1966
تگهای خبر: صادرات , فروش , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن