آرامستان های تاریخی دولاب ساماندهی می شوند

آرامستان های تاریخی دولاب ساماندهی می شوند

تاكسی مدرن: جلسه مستندنگاری و ساماندهی آرامستان های تاریخی دولاب (ارامنه، گریگور، كاتولیك و آشوری) با حضور مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، شهردار منطقه 14، رؤسای كلیساهای ارامنه كاتولیك، انجیلی آشوری، ارامنه گریگور، كاتولیك لاتین و... اجرا شد.


به گزارش تاکسی مدرن به نقل از ایسنا، کاوه حاجی علی اکبری در این نشست عنوان کرد: حفاظت از فضاهای باارزش تاریخی در این دوره از مدیریت شهری از اهمیت بالایی برخوردارست و این مهم در نوع نگاه به نگهداشت فضاها در ضمن یکسال گذشته کاملا مشهود است.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران از اقدامات شهردار منطقه 14 برای حفظ آرامستان های تاریخی این منطقه و تبدل آنها از فضایی رها شده به فضایی که الان لزوم حفظ وضعیت موجود آن در دستور کار شهرداری منطقه قرار گرفته است، تقدیر و تشکر کرد.
علی اکبری با بیان این که سازمان نوسازی شهر تهران بمنظور حفاظت فعال از فضای باارزش تاریخی و فرهنگی این محدوده مبادرت به مستندنگاری سه آرامستان گریگور، کاتولیک و آشوری نموده است، از مدعوین جلسه درخواست نمود تا هماهنگی لازم برای مستندنگاری از 2 آرامستان باقی مانده از این مجموعه صورت گیرد.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این که آرامستان های تاریخی دولاب از عناصر مهم هویتی شهر تهران هستند، گفت: در صورت اتمام پروژه مستندنگاری این مجموعه، کتاب آن در زمان کوتاه به چاپ خواهد رسید.
علی اکبری با اشاره به تعریض زیادی که برای خیابان کرمان پیش بینی شده بود، اظهار داشت: این تعریض بخش زیادی از شمال آرامستان ارامنه را تحت تأثیر قرار می داد که درخواست حذف تعریض از طرف سازمان نوسازی برای حفظ این اثر تاریخی باارزش و جلوگیری از خدشه به آن داده شده است و الان مراحل تصویب را طی می کند.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به لزوم توجه به فضای مشترک 5 آرامستان این مجموعه، از تدوین طرح میدانگاه پیاده برای ایجاد جذابیت در این فضا و استفاده محله و مراجعه کنندگان آگاهی داد و خطاب به مدعوین جلسه اظهار داشت: این پروژه یک پروژه میان سازمانی است که امیدواریم در جلسه ای با حضور شهردار محترم تهران، نظرات شما را ستاندن نماییم تا امکان اجرای این پروژه امسال فراهم گردد.
رضا عباسی، شهردار منطقه 14 نیز با بیان این که نگاه شهردار محترم تهران به بحث اقلیت ها، فرصت ها، حقوق اجتماعی و شهروندی که دارند فراملی است، اشاره کرد: ایشان شخصاً پیگیر هستند که در مناطق و محله های مختلف تهران اگر موضوعاتی هست که در رابطه با اقلیت هاست، متناسب با حقوق اجتماعی آنها و قائده و قوانینی که خود آنها به آن قائل هستند پیگیری شود.
شهردار منطقه 14 با اشاره به رها شدگی مجموعه آرامستان های اقلیت های مذهبی در این منطقه طی سالیان گذشته، از همسو کردن ارگان های مختلف، افراد تأثیرگذار، مسئولین مرتبط، شورای خلیفه گری و... برای کمک در حفظ این مجموعه آگاهی داد و از حاضرین جلسه درخواست نمود که برای تسریع این مهم همکاری نمایند.
عباسی با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی به سایر افراد تأثیرگذار در این فرایند، گفت: فضای کنونی مجموعه در شأن ادیان نیست و چنانچه آرامستان های تاریخی مذکور ساماندهی گردد، دستاوردهای اجتماعی، زیست محیطی، مالی و... برای شهروندان به دنبال خواهد داشت.
اسقف سرکیس داویدیان، رئیس کلیسای ارامنه کاتولیک ایران نیز در این نشست ضمن اشاره به تجربیات خود بعنوان عضو کمیته ساماندهی و مرمت قبرستان ها در کشور لبنان، از برنامه سازمان نوسازی شهر تهران برای ساماندهی آرامستان ها ابراز خرسندی کرد و تصریح کرد: آرامستان متعلق به ارامنه کاتولیک در وضعیت نامطلوبی به سر می برد و افراد مختلفی در چند سال اخیر آنجا را جایگاه کسب و کار نموده و برای خود شغل هایی از قبیل مکانیکی و تعمیر خودرو به وجود آورده اند.
رئیس کلیسای ارامنه کاتولیک ایران ابراز امیدواری کرد که با برنامه ساماندهی آرامستان ها، هر چه سریعتر مشکلات اختتام یافته و بتوان همچنون گذشته مناسک دینی و روحانی را برای افرادی که در این آرامستان ها آرمیده اند به جا آورد و به آنها ادای احترام کرد.
اولویت بندی اقدامات اجرایی، توجه به مباحث آتش سوزی و حریق در آرامستان ها، برنامه ریزی جهت اجرای طرح های کوتاه مدت و میان مدت، توجه به سرعت تخریب بناها و قبور، ارتقاء فرهنگ عمومی همسایگان مجاور برای پرهیز از ریختن زباله در آرامستان، حفظ ارزش های تاریخی و معماری و... همچون مهمترین مواردی بود که در این نشست از طرف مدعوین عنوان شد و مورد تبادل نظر قرار گرفت.
بنابر اعلام اداره ارتباطات و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، در این نشست گزارشی جامع از مستندنگاری آرامستان های گریگور، کاتولیک و آشوری از طرف مهندسان مشاور معماری و شهرسازی آورث (دفتر توسعه محله ای ناحیه 2 منطقه 14) با شعار معروفیت، محبوبیت و مصونیت ارائه و در آن به مباحثی همچون روش شناسی، مؤلفه های کلیدی و ابزارهای بکار رفته در مستندنگاری، برداشت های میدانی، نقشه برداری، پنل طراحی شده و بانک اطلاعاتی، لطمه ها، شناسایی مشاهیر و شخصیت های ممتاز، ارزش های معماری، زیبا شناختی و... پرداخته شد.
منبع:

1399/03/18
13:57:01
5.0 / 5
2698
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن