یك بام و دو هوای دو نرخی شدن كرایه تاكسی ها

یك بام و دو هوای دو نرخی شدن كرایه تاكسی ها

به گزارش تاكسی مدرن نیمه اسفند ماه بود كه طرح فاصله گذاری اجتماعی در تاكسی ها مطرح و اجرایی شد. طرحی كه با هدف حفظ سلامت رانندگان و مسافران برای جلوگیری از انتشار كرونا تعداد مسافران را از ۴ به ۳ نفر تقلیل داد و اجرای آن از ۱۵ فروردین هم الزامی شد.


به گزارش تاکسی مدرن به نقل از ایسنا، با خانه نشینی ناشی از کرونا و به تبع آن کاهش تردد و سفرهای درون شهری، تاکسیرانها هم که مانند سایر شاغلین از گزند ویروس کرونا بر کسب و کار خود در امان نمانده و با لطمه شدیدی مواجه شدند؛ از کاهش تعداد مسافران گرفته تا رانندگانی که مبتلا به ویروس کووید۱۹ شدند و معیشتشان با مشکل روبرو شد، اما این مشکلات تمام که نشد هیچ؛ بلکه مشکل ۳ مسافر به جای ۴ نفر و جبران کرایه یک نفر دیگر هم به مشکلات قبلی افزوده شد. به صورتی که علیرضا قنادان مدیر­عامل سازمان تاکسیرانی شهرتهران در ویدئو کنفرانسی ادامه اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در تاکسی ها را با چالش های جدی مواجه دانسته و می گوید: « کرایه خطوط بر اساس چهار سرنشین تعیین شده و ما نمی­ توانیم از جیب تاکسیران هزینه سلامت را بدهیم که در این شرایط یا باید دولت ما­به­ التفاوت کرایه نفر چهارم را پرداخت کند و یا باید کرایه نفر چهارم بین سه نفر دیگر تقسیم شود.»
مشکل کرایه یک مسافر باقی مانده و تقسیم آن بین سه مسافر دیگر از آغاز اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی وجود داشت اما درصد کمتری از راننده های تاکسی، مسافران را مجبور به پرداخت آن می کردند، اما از دو هفته پیش و با افزایش نرخ کرایه های سال ۹۹ بار جدیدی روی دوش مسافران وارد شد و علاوه بر افزایش ۲۳ درصدی و حتی در بعضی خط ها بالای ۳۰ درصدی نرخ کرایه ها، مشکل سرشکن کردن کرایه مسافرچهارم بین سایر مسافران هم افزوده شد و رانندگان تاکسی عنوان می کنند که تقسیم کرایه نفر چهارم بین سه نفر دیگر قانونی می باشد و تاکسیرانی دو نرخ تعیین کرده است، ادعایی که حقیقت داشت و قنادان مدیر عامل تاکسیرانی تهران ضمن تایید نصب برچسب دو نرخی روی تاکسی ها، این امر را تنها چاره مشکل معیشت رانندگان تاکسی می داند.

وی در اینباره ادامه می دهد: کرایه نفر چهارم با عنایت به کرایه مسیر، بر تعداد مسافران مجاز خودرو تقسیم می­ شود؛ چون که کرایه مصوب تاکسی­ها، بر اساس نرخ فاصله گذاری اجتماعی است و راننده ها مجاز به سوار کردن بیشتر از سه نفر نیستند.
قنادان همینطور به کاهش ۶۰ درصدی مسافران به دلیل اجرای طرح فاصله گذاری و دورکاری و... و عدم رسیدن درآمد رانندگان به روزهای مشابه سال ۹۸ با وجود افزایش نرخ سال جاری اشاره می کند.
به گزارش تاکسی مدرن به نقل از ایسنا، در این بین مسافرینی که تمایل ندارند زیر بار این کرایه اضافی بروند مجبور هستند قید دو مسافر در صندلی عقب تاکسی را زده و بدون رعایت فاصله گذاری اجتماعی با سه نفر به سفر خود ادامه دهند. دغدغه ای که علیخانی عضو شورای شهر تهران می گوید، کاهش تعداد مسافران تاکسی به سه نفر طرحی بوده که از شورای شهر چهارم مصوب شده و اجرای آن احتیاج به مصوبه جدید در شورا ندارد.
وی در اینباره به ایسنا می گوید: بر مبنای مصوبه ای که در شورای چهارم وجود داشت برای وضعیت کرونایی و ضرورت فاصله گذاری در تاکسی ها استفاده کردیم.
وی می افزاید: دوره چهارم شورای شهر تهران مصوبه ای داشت تحت عنوان خدمات بیشتر و راحتتر در تاکسی ها برای بانوان که در عقب خودرو به صورت فشرده ننشینند و این مصوبه برای این بود که بانوان در عقب تاکسی ها راحت باشند بنابراین دو نفر در عقب می نشست و کرایه نفر چهارم بین سه نفر دیگر تقسیم می شد، بر همین مبنا در شرایط انتشار کرونا و ضرورت فاصله گذاری اجتماعی از همین مصوبه استفاده کردیم و مصوبه جدیدی ندادیم.

به گزارش تاکسی مدرن به نقل از ایسنا، اما سوال اینجاست که با عنایت به وضعیت اقتصادی و کاهش درآمد اقشار مختلف جامعه دردوران شیوع کرونا، آیا پرداخت کرایه نفر چهارم از جیب مسافر بهترین راهکار است؟ و آیا مردم توانایی پرداخت این مبلغ را دارند؟. برای پاسخ به این سوالات خبرنگار ایسنا در شهر گشتی زد و با مسافران هم مسیر شد.
صندلی جلو پر است و دونفر هم بر صندلی عقب سوارند. مسافران منتظر راننده اند که سوار شود و راه بیفتند. راننده کنار ماشین ایستاده و همچنان صدا می­ زند: «یه نفر تا... حرکت»، از راه می رسم. سوار می شوم. نگاه سنگین مسافران حس می­ شود که همزمان با سوار شدن من خودشان را جمع و جور می­ کنند. مسافری که بر صندلی جلو نشسته به راننده می­ گوید: چهار نفر سوار می کنی؟! و راننده پاسخ می­ دهد: «چاره ای نیست آقا یه نرخی گذاشتن که ما نمی ­تونیم اعمالش کنیم».
راننده تاکسی ادامه می دهد و می گوید: «دو نرخ به ما دادن، گفتن واسه سه تا مسافر ۹ تومن بگیر، واسه چهار تا مسافر هفت تومن بگیر. از بامداد تا حالا هم هرکی ۹ تومن رو می ­شنوه سوار نمی شه».
پس از صحبت های راننده تاکسی، مسافر معترض هم نرخ کرایه را که می شنود، سکوت می کند.

در نقطه­ دیگر شهر اما تاکسی های خالی پشت سر هم صف کشیده اند. مسافر نیست. از راننده که علت را می­ پرسم می­ گوید: «به خاطر کرونا مسافر نیست، یه عده کمی هم که مسافر همیشگی هستن وقتی دونرخ بودن را می­ شنون ترجیح میدن با سواری­ های شخصی به مقصد برن».
خانمی دو مسافری که عقب تاکسی نشسته­ اند را می ­بیند و بر صندلی جلو می­ نشیند. سرش را می­ چرخاند و به راننده اشاره می ­کند که چرا راه نمی­ افتد. راننده اما به دنبال مسافر است و علتش را عدم رضایت دو مسافر دیگر برای پرداخت کرایه نفر چهارم بر اساس طرح فاصله گذاری اجتماعی عنوان می کند.
آیا فاصله گذاری اجتماعی برای مسافران مهم نیست؟ مسافرانی را می ­بینم که ماسک و دستکش زده­ اند، سوار تاکسی می شوند، ولی از پرداخت کرایه­ نرخ فاصله گذاری اجتناب می­ کنند. وقتی با آنها صحبت می­ کنم می­ گویند راضی به سوار شدن نفر چهارم نیستند اما پرداخت این نرخ کرایه هم برایشان مقدور نیست. مسافرانی که خودروی شخصی ندارند و آن مسیر، مسیر هرروز آن­هاست.
عده ­ای هم که موافق این دونرخی شدن هستند مجبورند به پای سایر مسافران که از پرداخت کرایه در خصوص فاصله گذاری اجتناب می­ کنند بسوزند و با چهار مسافر به سفر خود ادامه دهند و گاهی مواقع هم ترجیح می­ دهند به جای تاکسی، سوار ماشین ­های گذری و سواری­ های شخصی شوند.
به گزارش تاکسی مدرن به نقل از ایسنا، در این بین رانندگان مانده­ اند از یک سو چگونه مسافران را راضی نگه دارند و از طرفی مخارج زندگی خویش را هم از راه کرایه های دونرخی و مسافران کم تأمین کنند؛ مشکلی که نیازمند تدبیری اساسی از جانب دولت و حتی ستاد ملی مبارزه با کروناست و در این بین شاید پرداخت یارانه به تاکسی ها همانند دیگر ناوگان های حمل و نقل عمومی همچون این تدابیر باشد تا بدین ترتیب هم شهروندان مجبور به پرداخت هزینه اضافی از جیبشان نباشند و هم رانندگان تاکسی با مشکل معیشتی رو به رو نشوند.1399/03/16
23:55:31
5.0 / 5
2528
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن