سخنگوی وزارت بهداشت اعلام كرد

اصراری به استفاده ماسك N۹۵ در مترو نداریم

اصراری به استفاده ماسك N۹۵ در مترو نداریم

به گزارش تاكسی مدرن سخنگوی وزارت بهداشت درباب برنامه های این وزارتخوانه برای تامین ماسك در متروها، اظهار داشت: ما تولید كننده نیستیم و تامین، تولید و توزیع ماسك هابه عهده  به وزارت صمت است. تنها در صورتیكه تصمیماتی برای ارائه ماسك به داروخانه ها اتخاذ شود، نظارت با سازمان غذا و دارو خواهد بود.


به گزارش تاکسی مدرن به نقل از ایسنا، دکتر کیانوش جهانپور در ارتباط ویدیوکنفرانسی با خبرنگاران، در پاسخ به سوال ایسنا درباب تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا درباره دستگاه زباله سوز اهدایی از کشور چین و این که این دستگاه به کدام شهر اختصاص می یابد، اظهار داشت: این دستگاه، دستگاه خاصی نیست. بطور کلی ویروس کرونا در درمای ۷۵ درجه سانتی گراد از بین خواهد رفت که الزاما نیازمند دستگاه خاصی نخواهیم بود. این دستگاه در کشور قابل تولید است و در صورتیکه یک نمونه آن به صنعتگران اهدا شود قادر به تولید تعداد قابل توجهی از آن خواهند بود. البته بنده اطلاعی از رقابت بین استانی برای رسیدن این دستگاه زباله سوز به تهران یا قم ندارم. این مساله نیز قابل توجه است که موضوعات پر اهمیت تر به ستاد گزارش می شود و ممکنست این مساله در بخش های فرعی مطرح شده باشد.
اصراری به استفاده ماسک N۹۵ در متروها نداریموی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباب برنامه های وزارت بهداشت برای تامین ماسک در ایستگاه های مترو به دنبال الزامی شدن زدن ماسک در مترو، اشاره کرد: ما تولید کننده نیستیم و تامین، تولید و توزیع ماسک هابه عهده به وزارت صمت است. تنها در صورتیکه تصمیماتی برای ارائه ماسک به داروخانه ها اتخاذ شود، نظارت با سازمان غذا و دارو خواهد بود.
وی در ادامه درباب نحوه قیمت گذاری ماسک ها، بیان کرد: قبل از این اداره تجهیزات پزشکی قیمت گذاری ها را انجام داده و تغییری در قیمت گذاری تا کنون صورت نگرفته است. ما اصراری به استفاده ماسک N۹۵ در متروها نداریم و مردم می توانند برمبنای فیلم های آموزشی وزارت بهداشت مبادرت به تهیه ماسک های خانگی کنند. حالا باتوجه به بالا رفتن ظرفیت های تولیدی، سطح ارائه ماسک بالاست و نگرانی برای تامین ماسک در نقاط مختلف نداریم.
هیچ جایگزینی برای تست PCR فعلا وجود نداردوی در پاسخ به سوالی درباب میزان انجام تست های آزمایشگاهی در کشور، اظهار داشت: مطابق آخرین ظرفیت های به وجود آمده در نظام آزمایشگاهی کشور، تست PCR که به صورت رایگان انجام می شود، حدود ۱۵ هزار مورد است که تا ۲۰ هزار مورد نیز قابلیت افزایش دارد که این ظرفیت در منطقه مدیترانه شرقی قابل توجه است. حتی در کشورهایی که ظرفیت تست بالاتر از کشور ما هست هم ۵ تا ۶ برابر میانگین روزهای منتهی به انجام تست را می توانند انجام بدهند. موارد مثبت این تست تا ۶۰درصد قطعی است، اما موارد قطعی کاذب نیز بطور میانگین تا ۴۰ دارد. همزمان سعی کردیم که با ارتقای نمونه برداری، ضریب خطا کاهش پیدا کند که در ایام اخیر این ضریب خطا کاهش یافته است. توجه کنید هیچ جایگزینی برای تست PCR فعلا وجود ندارد.
چرایی عدم ابتلای بیماران HIV به کروناجهانپور در پاسخ به سوالی درباره چرایی احتمال عدم ابتلای بیماران اچ آی وی مثبت به ویروس کرونا جدید، اظهار نمود: استفاده از داروهای آنتی ویروس برای بیماران مبتلا به اچ آی وی از روزهای اول شیوع بیماری مطرح بود و حتی در پروتکل اولیه هم از داروی "کلترا" استفاده می شد که برای بیماران مبتلا به اچ آی وی هم استفاده می شود. البته گزارش هایی که داریم، لزوما اثربخشی کلترا در کنترل کرونا نشان داده نشده است. بر اساس آخرین اطلاع بنده ۱۲۰۰ نفر از مبتلایان به HIV تست کرونا دادند که تست شان منفی بود، اما این به معنای عدم ابتلای قطعی این افراد نیست، اما بنظر می رسد سطحی از حفاظت فردی برای این افراد به وجود آمده است که کم تر از یک جامعه عادی به این بیماری مبتلا می شوند.
سخنگوی وزارت بهداشت درباب استفاده از داروهای روماتیسم برای درمان مبتلایان به کرونا، افزود: داروی هیدروکسی کلروکین که برای بیماران کرونایی استفاده می شود به جز آن که دارویی برای درمان مالاریا بود در بعضی موارد برای افراد مبتلا به روماتیسم هم استفاده می شد. از طرف دیگر برخی بیماران همزمان کاندید دریافت کرتون ها نیز بودند که اثربخشی نسبی نیز داشته است. داروی "اکتمرا" که تولید شرکت سوییسی است همزمان در یکی از شرکت های دارویی به صورت آزمایشگاهی تولید می شود که از این دارو که برای موارد شدید روماتیسم استفاده می شود؛ حالا از این دارو به صورت مطالعات بالینی در یک طرح تحققاتی از این دارو بهره برده ایم پس از آنجائیکه به نظر می رسه عوارض شدید بیماری ناشی از آبشار التهابی فعال است قاعدتا داروهای روماتولوژی می توانند موثر باشند اما هیچ کدام درمان قطعی کرونا نیست.
درمان بیماران کرونایی فقط با طب سنتی امکان پذیر است؟سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره درمان کرونا با طب ایرانی اظهار نمود: تعدادی طرح پژوهشی با مبانی طب سنتی ایرانی در بیمارستان ها در حال انجام می باشد. فعلا هیچ مورد گزارشی از اثربخشی قطعی آنها در درمان کرونا نداریم و قاعدتا آنچه بعنوان سفارش ها عنوان می شود را دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت و دانشکده های طب سنتی دانشگاه های علوم پزشکی منتشر می کند، مبتنی بر یافته ها و آموزه های کلی طب ایرانی در ارتقا سلامت عمومی و سیستم ایمنی در مواجهه با بیماری های عفونی و واگیر است و خاص بیماری کرونا نیست. مطالعاتی مثل طب مدرن را در دست اقدام داریم. پزشکی، علمی مبتنی بر شواهد است و اگر شواهد متقن در خصوص اثربخشی و سودمندی یک دارو یا فرآورده طبیعی یا یک روش درمان سنتی مشخص شود، مثل روش های طب مدرن قابل تجویز خواهد بود و حتی می توانیم آنرا بعنوان روش مکمل در پروتکل درمان بیماری کرونا وارد نماییم.
اظهارنظرهای سیاسی درباره کرونااطلاعات کرونا از سامانه HIS ستاندن نمی شودوی در پاسخ به سوالی درباره اینکه برخی شبکه های فارسی زبان خارجی وزارت بهداشت را متهم به آمارسازی کرده و ادعا کرده اند که بیشتر مبتلایان به کرونا ثبت نمی شوند و اطلاعات مبتلایان کرونا با چند روز تاخیر در سامانه ثبت می شود و آنها به برخی اسناد از آمار مبتلایان بوسیله سامانه های HIS بیمارستانی دست پیدا کرده اند، اظهار داشت: برخی اظهارنظرها درباب کرونا سیاسی است، افرادی کارمند خدمات اطلاعاتی هستند که در گرداندن رسانه فارسی زبان خارج از کشور نقش دارند.
وی اضافه کرد: باید به این نکته توجه داشت که این اظهار نظرها ناشی از بی اطلاعی این افراد است که مبادرت به خبرسازی می کنند. ما از HIS بیمارستانی آمار روزانه بیماران کرونایی را نمی گیریم؛ چونکه هنوز ارتباط این اتصال و درگاه مشترک در این سامانه نداریم، این سامانه ها آفلاین است و به هیچ وجه ارتباطی ندارند و ممکنست گاهی آمار هفتگی هم نداشته باشند. ما از مسیر و سامانه دیگری که این دوستان اطلاع ندارند، اطلاعات بیماران و فوتی های کرونایی را به روز داریم و ماکسیمم اختلاف آمار ما با اطلاعات آزمایشگاهی و مراکز درمانی ۲۴ ساعت است. ما به هیچ وجه اطلاعات خودرا از HIS بیمارستان نمی گیریم و برای اطلاعات سریع این سامانه را انتخاب نکرده ایم. در معاونت های بهداشت و درمان سامانه های مختلف داریم که هر کدام کاربرد خودرا دارند، اما ما از سامانه ای که اسم آنها را بسیاری می دانند، اطلاعات نمی گیریم. سمانه ای که این رسانه های معاند اعلام کردند، گاهی تا ۴۵ روز اطلاعات به روز نخواهد شد.
محدودیت اعمال جراحی زیبایی به قوت خود باقی استوی در پاسخ به سوالی درباب محدودیت ها برای اعمال جراحی زیبایی و چگونگی انجام اعمال جراحی الکتیو یا غیرضروری، اظهار نمود: برمبنای بخشنامه معاونت درمان وزارت بهداشت، در استان های مختلف باتوجه به دانشگاه های علوم پزشکی، جراحی های غیراورژانسی قابل انجام است. اما همچنان برای انجام اعمال جراحی لوکس و زیبایی مجوزی نداده ایم.
تا 35 درصد تخت های ICU اختصاصی کرونا، خالی استوی اضافه کرد: قسمت زیادی از تخت های بیمارستانی که به کرونا تخصیص یافته بود، هم اکنون خالی است. حتی یک دوم تخت های آی سی یو به کرونا اختصاص یافته بود که بیش از ۳۰ تا ۳۵ درصد همان یک دوم هم هم اکنون خالی است و می توان از این ظرفیت برای پذیرش بیماران الکتیو استفاده کرد، فلذا ارائه خدمات با پروتکل های ابلاغی در حال انجام می باشد.
نحوه تمدید نسخه های بیماران مزمنسخنگوی وزارت بهداشت، در پاسخ به سوالی درباره تمدید نسخه های بیماران مزمن اظهار نمود: داروهای معمول بیماران مزمن با نشان دادن همان نسخه قبلی، حتی تا شش بار قابل تحویل است. بیماران قلبی و عروقی، فشار خون، دیابتی و سایر بیماری های مزمن می توانند دارو را به این صورت تحویل بگیرند. البته این مساله شامل برخی داروهای آنتی بیوتیک نیست. بیماری های مزمن که معمولا بیماری های غیرواگیر را شامل می شود، شامل این مساله هستند. از طرف دیگر راه اندازی کلینیک ها و درمانگاه ها و بیمارستان ها هم در دستور کار است و برای تجدید نسخه هم مشکلی در هفته های آتی نخواهیم داشت.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا تغییری در بیمارستان های پذیرنده بیماران کرونایی به وجود آمده است یا خیر؟ بیان کرد: باتوجه به روند متفاوت بیماری در استان های مختلف این روند در هر استان به صورتی است. قاعدتا با کاهش موارد مبتلاشدن به بیماری بعضی از بیمارستان ها در بعضی نقاط از سرویس دهی به بیماران کرونایی خارج شده اند البته؛ در شهرهایی که تنها یک بیمارستان داشتند همچنان یک بخش به بیماران کرونایی اختصاص دارد.
کدام اپلیکیشن ها در بحران کرونا با وزارت بهداشت همکاری دارد؟جهانپور درباب اپلیکیشن های کرونایی که با وزارت بهداشت همکاری دارند، بیان کرد: اپلیکیشن ماسک بطور رسمی با وزارت بهداشت همکاری دارد و سامانه salamat.gov.ir نیز همچنان دردسترس است. بقیه موارد مورد تایید وزارت بهداشت نیستند و فقط اپلیکیشن ماسک از وزارت بهداشت تاییدیه دارد.
لغو طرح ترافیک در کلانشهرها به قوت خود باقی استجهانپور درباره احتمال برقراری مجدد طرح ترافیک در تهران و کلانشهرها اظهار داشت: در مورد طرح ترافیک و موارد مشابه آن، آنچه اولویت دارد تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا است. تا امروز تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا این است که در کلانشهرها طرح ترافیک نخواهیم داشت، برای اینکه وجود طرح ترافیک می تواند تعداد بیشتری از افراد را به سمت حمل و نقل عمومی هدایت کند که به دنبال آن احتمال مبتلاشدن به ویروس در این فضاها افزایش خواهد یافت. البته اگر پیشنهادهایی دراین زمینه وجود داشته باشد، قابل عرضه در ستاد ملی مقابله با کرونا هست و اگر پذیرفته شود، ابلاغ و اجرا می شود. ولی تا این لحظه آنچه وزیر بهداشت ابلاغ نمود در خصوص لغو طرح ترافیک در کلانشهرها برقرار است.
نمی توان نسخه ای واحد برای مقابله با کرونا در تمام کشورها پیچیدسخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود، درباره استفاده از سفارش های سازمان بهداشت جهانی و سایر کشورها در مقابله با کرونا، اظهار نمود: کشورها در تصمیمات مستقل هستند و برای مقابله با یک اپیدمی، کل یک حاکمیت سیاسی درگیر خواهد شد، این گونه نیست که رابطه کشورها با سازمان جهانی بهداشت از بالا به پایین باشد. کشور ما در تصمیم سازی ها و سیاست ها در راه مقابله با هر اپیدمی همچون کرونا سفارش ها و یافته های سازمان جهانی بهداشت را لحاظ می کند اما در نهایت تصمیم کشورها می تواند مشابه نباشد و کشورها با الگوهای مدیریتی، ساختارهای اجتماعی و فرهنگی خاص خود تصمیم گیری می کنند؛ این سوای نسخه ایست که برخی سفارش به تزریق یا مصرف خوراکی مواد ضدعفونی یا شست و شوی ریه با دتول می کنند.
وی با اعلان اینکه کشورها باتوجه به زیرساخت ها و توانمندی های خود تصمیم می گیرند و سازمان جهانی بهداشت این رویه را دنبال نمی کند که سیاست واحدی در همه کشورها اجرایی شود، افزود: آنها به تفاوت در امکانات و زیر ساخت های هر کشور واقف هستند. نمی توان نسخه ای واحد برای مقابله با کرونا برای همه کشورها پیچید و استفاده از نظرات مراکز مختلف مثل مرکز مدیریت بیماری های اروپا، سازمان جهانی بهداشت و سازمان های جهانی سلامت می توانند موثر و اثربخش باشند و حتی نتایج علمی موسسات کوچکتر و دانشگاه های پزشکی جهان می تواند کمک کننده باشد، اما ما برمبنای زیرساخت ها و ظرفیت های خودمان تصمیم گیری می نماییم.
ایران در مقابله با کرونا، موفق تر از کشورهای پرمدعاوی اضافه کرد: همه ناظران با انصاف قائل بر این هستند که ایران با توجه به این که تحت شدیدترین تحریم هاست و در شرایط سخت اقتصادی وارد اپیدمی کرونا شد و بالاترین دشمنی ها را از کشورهای مختلف به ویژه از استکبار جهانی و ایالات متحده دید، با زیرساختهای خود و استفاده حداکثری از توان و ظرفیت داخلی و گاهی ظرفیت موازی بین المللی که شاید روزی بتوان از آنها صحبت کرد، اما امروز جزو ناگفتنی ها است، توانست مسیر مقابله با کرونا را بسیار موفق تر از بسیاری کشورهای پر مدعا، پیشرفته و توسعه یافته های جهان که هیچ کدام از مشکلات ایران را پیش از بحران کرونا نداشتند، طی نماید.
جهانپور اشاره کرد: معتقدیم با مشارکت همگانی و اجتماعی وسیع اساسا این مسیر قابل تداوم خواهد بود و ایران در مقابله با کرونا می تواند برای خیلی از کشورها به ویژه کشورهای در حال توسعه بعنوان الگویی موفق و راهگشا بدون هزینه های آنچنانی باشد و همه اینها مستندسازی خواهد شد و بعنوان یکی از تجربیات برای انتقال دانش از طرف نظام سلامت ایران ارائه خواهد شد. این مستندسازی برای بشر و جوامع ایرانی و سایر جوامع باقی خواهد ماند و از آن استفاده مفیدی در دهه های آتی خواهد شد.
ورود غیرقانونی اتباع برخی کشورها برای درمان کروناوی در پاسخ به سوالی درباره تعداد موارد فوت شده اتباع خارجی به سبب کووید _۱۹ در کشور، اشاره کرد: افرادی که اوراق هویتی ندارند که قابل تفکیک نیستند که تبعه خارجی بودند یا نه، اما همه افراد فوت شده ناشی از بیماری کرونا در سراسر کشور احراز هویت شده اند که همه آنها ایرانی بودند و ما در اتباع خارجی آمار بسیار پایینی داشتیم. یکی از اشکالات ما، ورود غیرقانونی اتباع برخی کشورها برای معالجه و درمان موارد مشکوک به کووید ۱۹ بوده است. البته وزارت کشور و نهادهای انتظامی پیگیر و مراقب هستند. عمده این افراد از پناهندگان افغان هستند که جواز اقامت ندارند و اگر قرار باشد تعداد بیشتری اضافه شوند، مشکلات دیگری نیز خواهیم داشت. ایران جزو نادر کشورهایی است که حتی با هزینه نزدیک به صفر، بیماران را در سیستم درمانی پذیرا بوده و ده ها نفر در این روزها و هفته ها از این امکانات در کشور ما بهره برده اند و اساسا اتباع آسیایی و اروپایی می توانند بیان کنند که خدمات دریافت شده در ایران در این روزها قابل مقایسه با کشور خودشان نیست.
روند کاهشی ابتلا، بستری و مرگ ناشی از کرونا در ایرانوی درخاتمه سخنان خود اشاره کرد: بسیج ملی مقابله با کرونا در حال انجام کارهای جدی خود است و آمار روزانه ما نیز با روند کاهشی روبرو بوده است. بیش از 60 درصد موارد ما از مراکز خدمات سلامت است؛ یعنی هم موارد سرپایی هستند، هم وضعیت بهتری دارند و شناسایی بهتر و زوهنگام تری اتفاق می افتد. میانگین 5 روز گذشته نشان دهنده کاهش موارد ابتلا، بستری، مرگ و میر است و امیدواریم این روند همینگونه ادامه پیدا کند. اما این به معنای عدم رعایت بهداشت فردی و فاصله گذاری فیزیکی نیست؛ عدم رعایت نکات بهداشتی می تواند سبب آلودگی مجدد مناطق سفید یا زرد شود. بدین سبب ما همچنان محکوم به سبک زندگی متفاوت نسبت به روزهای پیش از کرونا هستیم. هیچ تصویر روشنی در مورد بیماری مقابل هیچ کسی نیست. متخصصان نمی توانند اعلام کنند که بیماری با گرما از بین خواهد رفت یا در پاییز با اپیدمی دیگری مواجه نخواهیم بود. باید همچنان نکات بهداشت و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت و از اقلام حفاظتی استفاده نمائیم.1399/02/09
23:35:15
5.0 / 5
2763
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن