رئیس كل گمرك ایران اعلام كرد:

ایران دارای پیچیده ترین تجارت خارجی دنیا

ایران دارای پیچیده ترین تجارت خارجی دنیا

به گزارش تاكسی مدرن رئیس كل گمرك ایران اظهار داشت: یكی از پیچیده ترین تجارت های دنیا را داریم به نحوی كه 25 سازمان در رابطه با تجارت هستند و بگفته رئیس جمهور، هماهنگی این تعداد دستگاه، 7 خوان نیست، 70 خوان است.به گزارش تاكسی مدرن به نقل از گمرك ایران، مهدی میراشرفی در برنامه دو نیمه ماه شبكه دو سیما اظهار داشت: در ایام اخیر دستگاه های ساخت ماسك تنفسی وارد كشور شده و با بهره برداری از آنها ظرفیت تولید ماسك كه هم اكنون ۱۵ میلیون است به ۵۰ میلیون ماسك افزایش پیدا خواهدنمود. همین طور ماشین آلات ساخت دستگاه "ونتیلاتور" توسط بعضی از شركت های دانش بنیان وارد كشور شده و تولید این دستگاه كه نیاز مبرم مراكز درمانی برای بیماران مبتلا به كرونا است آغاز خواهد شد.
وی با اشاره به لزوم هماهنگی بین سازمان های ذی ربط در بحث تسهیل تجارت اظهار داشت: یكی از موضوعات مهم در این خصوص مدیریت هماهنگ و یكپارچه مرزی است كه موجب تسهیل و تسریع ورود و خروج كالا از مبادی مرزی می شود، عكس این مساله هم صادق است یعنی اگر سازمان های مرزی با یكدیگر هماهنگ نباشند، در زمینه تجارت مشكلاتی ایجاد و ناهماهنگی ها مضاعف خواهد شد. در كشور ما ۲۵ سازمان درگیر تجارت هستند كه ایجاد هماهنگی بین آنها دشواری های خاص خودرا دارد و این مساله قابل نقد است. بگفته رئیس جمهور بحث هماهنگی این تعداد دستگاه هفت خوان نیست و هفتاد خوان رستم است. بدین سبب اگر می خواهیم یك تجارت خارجی موفق داشته باشیم لازمه آن وجود یك مدیریت هماهنگ و یكپارچه مرزی است.
رئیس كل گمرك در رابطه با بحث كرونا گفت: علاوه بر تحریم های ظالمانه آمریكا كه مشكلاتی را در تجارت خارجی ایران ایجاد كرده، شیوع كروناویروس سبب شده تا یك سری از مرزهای زمینی، دریایی و هوایی ما مسدود شده و فشار مبادلات تجاری مان بر مرزهای غربی كشور مضاعف شود.
میراشرفی با اشاره به سختی و فشار زیاد ناشی از فعالیت كاركنان گمركات مرزی اظهار داشت: متأسفانه ۱۰ نفر از همكاران ما در گمركات به بیماری كرونا مبتلا شده اند كه آرزوی بهبودی آنها را داریم.
رئیس كل گمرك با اعلان اینكه در همان ابتدای شیوع كروناویروس در ایران همكاری بسیار نزدیك و تنگاتنگی بین گمرك، وزارت بهداشت و سایر سازمان های ذی ربط وجود داشته گفت: برمبنای قانون كلیه بخشنامه ها باید توسط وزارت صمت جهت اجرا به گمرك ابلاغ شود، ولی باتوجه به شرایط خاص كنونی و جلوگیری از صادرات كالاهای مورد نیاز برای مبارزه با كرونا، این گونه اقلام حتی با یك تماس تلفنی از طرف وزارت بهداشت از گمرك ترخیص و در اختیار مراكز درمانی قرار گرفته است.
وی اضافه كرد: در مورد اقلامی مانند دستكش، ماسك، آب ژاول و مواد شوینده با آنكه این اقلام جزو كالاهای مزیت دار صادراتی ما بوده اند، به خاطر نیاز داخل جلوی صادرات آنها را گرفتیم و در مواردی كه بعضی از صادركنندگان از عودت آنها امتناع می ورزیدند با همكاری مراجع قضائی به داخل كشور بازگشت داده شدند. در بحث واردات اقلام ضروری در رابطه با كرونا هم به همین شكل عمل شده و این كالاها به شدت در حال ترخیص از گمرك است.
میراشرفی گفت: كمك های بشردوستانه بیش از ۳۰ كشور در كوتاه ترین زمان و به صورت شبانه روزی از گمركات ترخیص و تحویل هلال احمر و وزارت بهداشت می شود. یعنی بعضی از اقلام و تجهیزات كه به صورت كارگو ارسال شده در همان درب هواپیما به مقصد مراكز مربوط ارسال می شود و ما در ترخیص كالاهای مورد نیاز بخش های درمانی و بهداشتی به یك ركورد از نظر كاهش ماندگاری كالا در گمرك دست یافته ایم.
رئیس كل گمرك اضافه كرد: همكاران ما در گمرك بعد از اطمینان از بهداشتی و سلامت بودن كالا بلافاصله مبادرت به ترخیص كالا می كنند و از آنجائیكه نمایندگان وزارت بهداشت در كنار همكاران گمركی در محل مرز گمرك ورودی حضور دارند، كالاها ظرف كمتر از ۲۴ ساعت ترخیص می شود.


منبع:

1399/01/11
21:50:56
5.0 / 5
3192
تگهای خبر: تولید , سازمان , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن