معاون عمرانی وزیر كشور تشریح كرد:

اقدامات عمده شهرداریها و دهیاریها برای جلوگیری از شیوع كرونا

اقدامات عمده شهرداریها و دهیاریها برای جلوگیری از شیوع كرونا

به گزارش تاكسی مدرن معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر كشور و رئیس سازمان شهرداریها و دهیاریهای كشور اعلام نمود: همگام با تمامی دستگاههای اجرایی؛ بسیج منابع، امكانات و تجهیزات شهرداریها و دهیاریها برای مقابله با انتشار ویروس كرونا در اولویت مدیریت شهری و روستایی است و شهرداری ها و دهیاریهای كشور نیز با حمایت شوراهای اسلامی شهر و روستا تمامی مساعی و برنامه ریزی های لازم را در پشتیبانی از شهروندان برای مقابله با این ویروس در شهرها و روستاهای كشور به كار بسته اند.


به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا، مهدی جمالی نژاد كه20 اسفند در نشست ویدیوكنفرانس با شهرداران كلانشهرها اظهار داشت: با بیان رسمی ابتلاء تنی چند از هم وطنان به ویروس كرونا در كشور، كارگروه ویژه برای رسیدگی به این مساله در حوزه معاونت عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت كشور تشكیل شد كه باتوجه به گزارش های ارسالی از استانها طی همكاری با دستگاه های ذیربط، دستورالعمل ها، شیوه نامه ها و بخشنامه ها و بخشنامه های آموزشی، اجرائی و عملیاتی موردنیاز شهرداری ها و دهیاری ها تدوین و ابلاغ گردیده است.

او همینطور از ابلاغ بخشنامه ای به معاونین هماهنگی امور عمرانی استانداری ها، شهرداری ها و دهیاری ها و سازمانهای وابسته به شهرداریها خصوصاً در حوزه حمل و نقل شهری و خدمات شهری جهت اتخاذ تمهیدات ویژه در زمینه های همكاری، حمایت و پشتیبانی از دانشگاههای علوم پزشكی توسط شهرداری ها جهت تامین امكانات و تجهیزات مورد نیاز، تعیین اولویت های ماموریتی و وظیفه ای شهرداری ها و سازمان های وابسته خصوصاً در حوزه خدمات شهری و بهره گیری از كلیه ظرفیت های فرهنگی و اجتماعی در شهرها برای ارائه آموزش و مهارت های شهروندی در مقابله و پیش گیری از ویروس كرونا آگاهی داد.

جمالی نژاد همین طور به ابلاغ دستورالعمل ها و بخشنامه های اجرایی درزمینه كاربست و اجرای اصول بهداشتی و پیشگیرانه در فضاهای عمومی شهرها و وسایط حمل و نقل شهری اعم ازتاكسیرانی، مترو، اتوبوسرانی و پارك سوارها و سایر فضاهای در اختیار شهرداری ها خصوصاً ساختمان شهرداری و دهیاری و توجه ویژه به رعایت اصول بهداشتی و پیشگیرانه در مترو در 8 كلانشهر و واحدهای اتوبوسرانی شهری اشاره نمود.

ایشان سپس از ابلاغ راهنمای عملی برای شهرداری ها در جهت جلوگیری از شیوع ویروس در محورهای مختلف با هماهنگی قرارگاه ویژه پیشگیری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در زمینه راهنمای اماكن عمومی و فضاهای شهری همچون پارك ها و ساختمان های شهرداری ها، راهنمای اصول بهداشتی و پیشگیرانه در پارك سوارها، راهنمای ضد عفونی محیط و فضاهای عمومی، اقدامات پیشگیرانه در حوزه مدیریت پسماندهای عادی و راهنمای بهداشت محیط پایانه های حمل و نقل عمومی آگاهی داد.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور همین طور به تهیه چك فهرست های كنترلی و نظارتی با هماهنگی وزارت بهداشت و ابلاغ به شهرداری ها و دهیاری های كشور در حوزه های مختلف ماموریت شهردای ها و دهیاری ها، تاكید جدی به شهرداران و دهیاران برای رعایت اصول بهداشتی در فضای كار و شرایط ایمنی برای مراجعین و ارباب رجوع به شهرداریها و تاكید بر ارائه خدمات الكترونیك و غیر حضوری توسط شهرداری ها به شهروندان و تمدید بعضی از خدمات قابل ارائه به شهروندان تا سال آتی در امتداد عدم حضور شهروندان در شهرداری اشاره نمود.

اهتمام در حفظ سلامت و انجام اقدامات پیشگیرانه و اتخاذ تمهیدات بهداشتی برای صیانت از پرسنل شهرداریها و دهیاریها خصوصاً عوامل آتش نشانی و مدیریت پسماند بعنوان عوامل صف مقدم بهداشت محیط شهری و روستایی در قالب محورهای اتخاذ تدابیر در جهت استمرار خدمات و جلوگیری از ایجاد وقفه در خدمات رسانی و تهیه برشورهای، فایل های آموزشی بوسیله پرتال ها و شبكه های مجازی بمنظور آموزش پرسنل شهرداری ها و دهیاری ها، دیگر مواردی بود كه جمالی نژاد به آنها اشاره نمود.

معاون عمرانی وزیر كشور همین طور اطلاع رسانی و آموزش همگانی با استفاده از ظرفیت سازمان های فرهنگی و اجتماعی شهرداریها و امكانات و تجهیزات شهری خصوصاً بیلبوردها و تابلوها و تلویزیونهای شهری به صورت فراگیر را دیگر اقدام مدیریت شهری در زمینه مقابله با انتشار ویرس كرونا ذكر نمود.

جمالی نژاد افزود: اقدامات فراگیری هم در حوزه خدمات شهری شهرداریها و دهیاری ها درزمینه شست و شو و ضدعفونی و گندزدائی كلیه سطوح شهری و مراكز عمومی و دیگر مراكزی كه به نحوی در كنترل این بیماری موثر می باشد و همین طور جمع آوری و حمل و دفن بهداشتی پسماند ها بصورت مستمر صورت گرفته و در حال انجام می باشد.

او همینطور به شست وشو و گندزدایی كشتارگاهها، میادین میوه و تره بار و بازارچه های شهرداری ها و تاكید در تامین نیازهای شهروندان در این بازارچه ها و رعایت تمامی موازین بهداشتی و نصب تابلوها و علایم آگهی دهنده در این بازارها و بازارچه ها اشاره نمود و اظهار داشت: تمامی امكانات آتش نشانی ها شامل خودورها، تجهیزات و نیروی انسانی در جهت حضور شبانه روزی و همكاری در جهت مدیریت این بیماری شامل خودورها و تانكرهای شستشو و آبپاش، تجهیزات انفرادی و گندزدایی و... برای مقابله با انتشار ویروس كرونا بسیج شده است.

طبق گزارش روابط عمومی سازمان شهرداریها و دهیاریهای كشور، جمالی نژاد اشاره كرد: بمنظور كمك و مساعدت به تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی با شهرداری ها و دهیاری ها ی دارای قرارداد اجاره ای و... می باشند نظیر شهربازی ها، رستوران ها، مراكز تجاری و خرید، فست فودها، غرفه های واقع در بوستان و پارك و ایستگاه های مترو و اتوبوس و... كه انتشار ویرس كرونا یماری منجر به تعطیلی و كاهش درآمد آنها شده است، بخشنامه ای در حال تهیه است تا در این رابطه و برمبنای اصول حاكم بر قراردادها (فورس ماژور) و شرایط پیش بینی شده توجه جدی به مردم شود.1398/12/20
18:00:44
5.0 / 5
3968
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن