آخرین اخبار و فرضیات جدید درباره بوی مرموز پایتخت

آخرین اخبار و فرضیات جدید درباره بوی مرموز پایتخت

به گزارش تاكسی مدرن مدیر كل محیط زیست شهرداری تهران با تاكید بر اینكه در هنگام انتشار بوی نامطبوع در تهران سنجش ها میزان بالای H۲S را نشان داده اند، اظهار داشت: احیانا كانون هایی در سطح شهر تهران منشاء این بوی نامطبوع هستند.


شینا انصاری ضمن بازدید از تحریریه اجتماعی ایسنا، در تشریح روند بررسی انتشار بوی نامطبوع تهران اظهار داشت: بوی نامطبوع سال قبل در ۱۲ دیماه یكبار و سالجاری هم حدود شش نوبت در ۱۱، ۱۷، ۲۳ آذر و ۱۰، ۲۳ و ۲۵ دیماه احساس شد. پارسال بر مبنای اطلاعات سامانه ۱۳۷ شكایت های مردمی روی نقشه پیاده سازی و مشاهده شد بیشترین گزارش ها برای انتشار بوی نامطبوع از مناطق مركزی تهران بوده است.
وی اضافه كرد: امسال هم در نوبت های اول انتشار بو همانند سال قبل به سامانه ۱۳۷ رجوع كردیم اما نهایتا با دستور شهردار تهران تیمی دانشگاهی وارد عمل شد كه تخصص آلودگی هوا داشتند و اعلام نمودند به جهت اینكه اطلاعات دقیق تر شود باید مشاهدات میدانی توسط كارشناسان ثبت گردد. سنجش آلودگی بو دارای پیچیدگی های خاص است و در تمام دنیا ابتدا مشاهدات را ثبت می كنند و اندازه گیری در مرحله بعد انجام می شود.
انصاری افزود: در همین راستا با عنایت به فعال شدن ادارات محیط زیست در مناطق ۲۲ گانه شهرداری، نهایتا از همه مناطق شهرداری تهران بهره گرفتیم و دوره های آموزشی گذاشتیم و فرم هایی كه توسط گروه علمی تهیه شده بود توسط این افراد آموزش دیده كامل شد تا دقیق به ما اعلام كنند كه بوی استشمام شده بوی شیرابه زباله و یا فاضلاب بوده و شدت آن هم اعلام گردد تا اطلاعات ما تكمیل تر شود.


وی تصریح كرد: در نوبت های بعدی انتشار بوی نامطبوع در تهران، فرم های توزیع شده بعد از تكمیل جمع آوری و بر مبنای آنها نقشه پهنه بندی تهیه شد و بدین سان نقشه ما دقیق تر شد بر همین مبنا آنچه كه الان با اطمینان می توانیم اعلام نماییم این است كه به نظر می رسد بوی منتشره دارای یك كانون نباشد و احیانا چندین كانون داریم و این كانون ها در سطح شهر تهران هستند.
مدیركل محیط زیست شهرداری تهران با تاكید بر اینكه با راهبری تیم علمی فرم های بیشتری تكمیل و پیاده سازی می شوند، اضافه كرد: بررسی بیشتری خواهد شد كه در سطح شهر تهران نقاطی كه انفصال فاضلاب یا تصفیه خانه ای كه جوابگوی حجم ورودی خود نیست و نهایتا بخشی از فاضلاب به صورت خام رها می شود در كدام نقاط هستند. به نظر می آید این كانون ها به علت تخلیه ناگهانی فاضلاب و یا در مناطق واجد قنوات از گذشته و ورود و انباشت فاضلاب و زباله به آنها در شرایط بی هوازی باعث انتشار این بوی نامطبوع شده باشند و افزایش رطوبت و یا بارش باران و همزمانی با اینورژن سبب انتشار بو شود.
وی درباره مجموعه آرادكوه بعنوان یكی از عوامل منشاء بود هم اظهار داشت: این مجموعه با عنایت به قدمت ۵۰ ساله حتما مشكلاتی دارد و تلاش مدیریت شهری بهبود و ارتقای وضعیت زیست محیطی این مركز است ولی در جنوب تهران كانون های بزرگ مولد بو همچون گاوداری های بزرگ و محل های انباشت فاضلاب های شهری كه به صورت خام رها می شوند را داریم، اما وقتی شكایت های مردم درباره بوی نامطبوع را روی نقشه ها پیاده سازی می نماییم مشاهده می شود كه بیشتر در مناطق مركزی گزارش احساس بو داشته ایم به شكلی كه ابتدا در مناطق ۱۰، ۱۱، ۶ و ۷ گزارش داشته ایم و در مناطق ۲۰ و ۱۵ گزارشی نداشتیم.

به احتمال زیاد كانون های مولد بو در سطح شهر تهران هستند
وی افزود: رسیدن به نتیجه فوری برای مبحث بوی منتشره كه در هر نوبت پهنه های متفاوتی از شهر را متأثر كرده و همینطور وجود كانون های مختلف محتمل در مقیاس كلانشهر تهران با ادله و مستندات كارشناسی در مهلت زمانی ۱۰ روزه و دوهفته ای كه تعیین می شود ممكن نیست. جهت بررسی بوی نامطبوع نیازمند ثبت اطلاعات و اندازه گیری هستیم هم اكنون با بهره گیری از دستگاه های سنجش گازها و اندازه گیری هایی كه انجام شده، مشاهده شده میزان H۲S بالا بوده كه می تواند ناشی از زباله و یا فاضلاب باشد بدین سان دستگاه های سنجش كمك می كنند به كانون های انتشار بو نزدیك شویم.
وی تصریح كرد: هنوز نمی توانیم با اطمینان كانون ها را اعلام نماییم این مورد در حال بررسی است ولی به احتمال زیاد كانون های مولد بو در سطح شهر تهران هستند وبر اساس اطلاعات بدست آمده برخی فرضیه ها در مورد كانون های بوی نامطبوع رد می شوند. بدون شك مصرف مازوت می تواند باعث تشدید آلودگی شود اما بوی انتشار یافته از آن بوی نامطبوع تهران نیست.
انصاری با تاكید بر اینكه مازوت نباید توسط كارخانه ها استفاده گردد چون كه باعث تشدید آلودگی هوا می شود اضافه كرد: در شرایطی كه وارونگی هوا وجود دارد این بو احساس شده و مازوت هم باعث تشدید آلودگی هوا در شرایط اینورژن می شود. بدین سان احتمال دارد كانون های انتشار بو وجود داشته باشد اما به علت عدم وجود برخی شرایط همچون رطوبت و پدید وارونگی هوا احساس نشود.
مدیركل محیط زیست شهرداری تهران در خاتمه تصریح كرد: سازمان محیط زیست هم فراخوانی انجام داده تا تیم دانشگاهی متخصص این امر را جهت بررسی این مورد دعوت به كار كند اما در این مورد باید برپایه مستندات و قدم به قدم جلو رفت و كانون های انتشار بو را مورد بررسی قرار داد. اداره كل محیط زیست شهرداری تهران پایش های مشتركی هم با اداره كل محیط زیست استان تهران داشته هم در مورد بوی نامطبوع سطح تهران و هم مسیر فرودگاه امام خمینی(ره) و در نظر هست كه این پایش های مشترك محیط زیستی گسترش پیدا كند.

1398/11/09
20:11:20
5.0 / 5
4171
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن