جذب فرصت های سرمایه گذاری برای توسعه خط ۱۰ مترو

جذب فرصت های سرمایه گذاری برای توسعه خط ۱۰ مترو

تاكسی مدرن: جلسه بررسی فرصت های سرمایه گذاری بخش خصوصی برای توسعه خط 10 مترو تهران با حضور مدیران ارشد شركت مترو و بخش خصوصی اجرا شد. مدیرعامل شركت مترو در این نشست بر ضرورت تغییر دیدگاه در تامین منابع مالی برای توسعه و تكمیل خطوط مترو تاكید نمود.


به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا، علی امام در جلسه بررسی فرصت های سرمایه گذاری بخش خصوصی برای خط ۱۰ مترو تهران با اشاره به اینكه ۴ دهه فعالیت شركت مترو منجر به ساخت ۲۲۰ كیلومتر خط با ۱۲۵ ایستگاه شده است؛ به آخرین بازبینی صورت گرفته در طرح جامع حمل و نقل ریلی در سال های ۹۵ تا ۹۷ اشاره و اشاره كرد: در این بازبینی مقرر شد ۴ خط جدید شامل خطوط ۸ تا ۱۱ در شهر تهران طراحی و ساخته شود به شكلی كه شهروندان تهرانی بتوانند با طی مسافت ۸۰۰ متر از منزل خود به یكی از مودهای حمل و نقل عمومی خصوصاً مترو برسند.
مدیر عامل شركت مترو با اشاره به اینكه الگوی تامین مالی برای شركت مترو در۴ دهه گذشته به شكلی بوده است كه مترو جهت تامین منابع مالی به دولت متكی نباشد، اشاره كرد: حتی در سال ۱۳۶۵ با قید این شرط مترو افتتاح شد.
امام عنوان كرد: از سال ۸۵ تابحال مصوبه های بالادستی خوبی بعنوان پشتوانه قانونی تامین منابع مالی برای توسعه مترو به تصویب رسیده است. در صورتیكه دولت ها به این مجموعه قوانین پایبند می بودند امروز مترو كلانشهرها در وضعیت بسیار بهتری قرار داشت. متاسفانه از سال های گذشته تابحال فشار تامین منابع مالی برای توسعه مترو بیشتر بر دوش شهرداری بوده و دولت هادر این میان نقش كمتری داشته اند.
وی با تاكید بر این كه شرایط فعلی كشور و نیز شهرداری، الزامی در خصوص تغییر دیدگاه در تامین منابع مالی را ایجاب می كند، عنوان كرد: حتی دولت نیز برای توسعه پروژه های عمرانی خود به این نتیجه رسیده است. در این میان مترو با هزینه های بسیار بالایی كه برای ساخت و توسعه دارد و همین طور دیر بازده بودن موضوع نیازمند این تغییر دیدگاه است.
مدیرعامل شركت مترو با اشاره به اینكه نخستین قدم اجرایی به سمت عملی كردن الگوی مناسب تامین منابع مالی از طرف شركت مترو در خط ۱۰ خصوصاً بخش غربی آن شروع می شود، اشاره كرد: در بخش غربی خط ۱۰ مجموعه های تجاری بسیار مناسبی قرار دارند كه می توانند بعنوان سرمایه گذار حضور داشته باشند. باتوجه به این كه قسمتی از خط ۱۰ از نزدیكی نمایشگاه بین المللی عبور می كند، تفاهم نامه ای با نمایشگاه بین المللی به امضا رسیده است تا با سرمایه گذاری بخش خصوصی برای نمایشگاه بین المللی ایستگاه مترو ساخته شود.

فرصت های گسترده سرمایه گذاری در بخش غربی خط ۱۰
امام با اشاره به اینكه در نظر داریم بخش غربی خط ۱۰ را تحت عنوان فاز یك این خط تعریف نماییم، اشاره كرد: در صورت وجود منابع مالی این امكان را داریم كه از اسفند ماه مقدمات توسعه خط ۱۰ را كلید بزنیم برای اینكه به لحاظ توان فنی و نیروی انسانی در آمادگی كامل به سر می بریم.
وی در رابطه با منابع مالی مورد نیاز برای ساخت خط ۱۰ متروی تهران عنوان كرد: بخش تجهیزات ثابت و متحرك این خط در مجموع ۲۸ میلیون یورو و بخش ساختمانی كه بیشتر به منابع داخلی متكی است ۲۲۸ میلیارد تومان برای یك كیلومتر تونل و ایستگاه با تجهیزات هزینه در بر دارد. این در حالی است هر واگن بطور متوسط یك میلیون یورو هزینه در بر دارد؛ بدین مدلول كه باید برای یك قطار با ۸ واگن ۸ میلیون یور هزینه كرد.
مدیر عامل شركت مترو با اشاره به اینكه این برآورد هزینه ها بدون در نظر گرفتن هزینه های تملك برای قسمت هایی همانند هواكش ها و پله های خروج اضطراری كه به فضای باز نیاز دارند است، اظهار داشت: در صورتیكه سرمایه گذاران مبادرت به سرمایه گذاری برای ساخت و توسعه خط ۱۰ كنند، می توانند از زمین هایی كه در اختیار خودشان است بعنوان آورده بدین منظور استفاده كنند تاهزینه های تملك به این صورت حذف شود.
بنا براعلام روابط عمومی مترو، در ادامه سعید نایب مدیر سرمایه گذاری شركت مترو به تشریح فرصت های سرمایه گذاری بخش خصوصی با محوریت خط ۱۰ پرداخت و یكی از مهم ترین این روشها را روش مشاركت بخش خصوصی و عمومی با در نظر گرفتن طیف وسیعی از سرمایه گذاران خرد و كلان عنوان نمود.
منبع:

1398/10/23
21:58:40
5.0 / 5
4403
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن