با حكم دكتر نمكی؛

معاون آموزشی وزارت بهداشت منصوب گردید

معاون آموزشی وزارت بهداشت منصوب گردید

تاكسی مدرن: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در حكمی دكتر علی اكبر حقدوست را بعنوان معاون آموزشی این وزارتخانه منصوب نمود.


به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا، در متن حكم وزیر بهداشت خطاب به دكتر حقدوست آمده است: انتظار می رود در جایگاه حساس كعاونت آموزشی، موارد ذیل را كه از قبل نیز شروع شده پیگیری و محقق فرمائید.

1-با توجه به تاثیر مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت، جامعه محور شدن آموزش علوم پزشكی یك لزوم اجتناب ناپذیرست. انتظار می رود با جدیت و همت بی وقفه مدل علمی این حركت زیربنائی طراحی و اجرا شود. طرح جدید "هرخانه یك پایگاه سلامت " و ادغام آموزش جامعه نگر در این طرح بنیادین از آثار ماندگار در روزهای باقیمانده دولت محترم خواهد بود.
2-بدلیل مشغله فراوان روسای محترم دانشگا ه ها پرداختن به بخش درمان و حل و فصل مشكلات مالی دانشگاه ها، بخش آموزش گرفتار غفلت مزمن شده است.
اینجانب تلاش می كنم با اصلاح هرچه سریعتر ساختار اداره دانشگاه ها و همین طور روان سازی گردش مالی و وصول مطالبات سازمان های بیمه گر از این دغدغه ها بكاهم. مع الوصف توجه ویژه جنابعالی به امر آموزش و نظارت مستمر بر كیفیت آن می تواند آموزش علوم پزشكی را از لطمه پذیری بیشتر برهاند.
ضروری ست شیوه پذیرش دانشجو، مهارت آموزی، نحوه ارتقاء اساتید، شیوه انتخاب هیئت بورد، طول دوره-های آموزشی، نسبت و تعداد رشته ها و دانشجویان تحصیلات تكمیلی، روش های انگیزشی و دهها مورد دیگر در دانشگاه ها بازبینی شود.
سرعت عمل در این مباحث اساسی بسیار حائز اهمیت می باشد و ضروری ست با نظر خواهی از اعضاء هیات علمی دانشگاه های سراسر كشور با برگزاری نشست و تشكیل كمیته های گوناگون هرچه سریعتر راهكارهای اساسی را بیابیم.
3-در سال های اخیر بدلیل جایگاه اجتماعی و بعضا" اقتصادی رشته های علوم پزشكی تلاش در كسب صندلی در دانشكده ها تبدیل به رقابتی فراتر از رقابت های علمی گشته و مداخلات شیوه های غیر اخلاقی را باعث شده است. ضروری ست با طراحی ساز و كارهای نظارتی مستمر و همكاری دستگاه های ذیربط به پایش این موارد بپردازید تا شائبه بی عدالتی در آموزش علوم پزشكی و بازشدن هرگونه روزنه ورود دانشجو با اهرم هائی غیر از هوشمندی و بضاعت علمی مرتفع گردد. صندلی دانشگاه باید جایگاه فرزندان با استعداد كشور از همه اقشار و طبقات اجتماعی و بدون امكان استفاده از هرگونه رانت باشد.
4-حضور معاونین محترم آموزشی دانشگاه ها در مراكز درمانی و بیمارستان های دانشگاهی كمرنگ است. لزوم دارد معاونین محترم آموزشی با سركشی مستمر شیوه درمان در بیمارستان های دانشگاهی را ارزیابی و هرگونه كاستی را مرتفع نمایند. شیوه درمان در بیمارستان دانشگاهی حاصل نحوه آموزش درست و یا نادرست است كه معاونین آموزشی نقش اساسی در این امر مهم دارند.
5-اخلاق پزشكی به عنوان جزء تفكیك ناپذیر آموزش متاسفانه مورد توجه ویژه قرار نمی گیرد. در برخوردهای سرزده اینجانب به مراكز بیمارستانی بعضا" شاهد عدم رعایت موازین كامل اخلاقی در رده های مختلف می باشم. احترام به مردم شامل بیمار و یا همراه وی و همین طور اساتید از الزامات آموزش در كلیه رشته ها، بویژه رشته های علوم پزشكی است كه لازمست مورد مداقه بیشتر قرار گیرد.
6-بلاتكلیفی در شرح وظایف بیمارستان های آموزشی بعضا" سبب سرگردانی مردم می شود. برای مثال تعیین تكلیف و شرح وظایف متخصص طب اورژانس و مرزبندی آن با وظایف انترن، رزیدنت و اساتید در بخش اورژانس بیمارستان های دانشگاهی از لزوم هائی است كه اینجانب از مدت ها قبل دنبال می كنم و ضروت دارد با هماهنگی معاون محترم درمان، نحوه اداره اورژانس در بیمارستان های دانشگاهی تعیین تكلیف شود.
7-تهیه مطالب آموزشی برای همه گروه های هدف بویژه در مورد بیماری های شایع واگیر و غیر واگیر، ارتقاء كیفیت زندگی در مورد سالمندان و دیگر گروه ها، جمعیت و آثار ناشی از آهنگ رشد كند و منفی آن از رسالت های آن معاونت است كه لازمست با پرهیز از مدیریت جزیره ای و بنحو ادغام یافته با هماهنگی معاونت های بهداشت، درمان، پژوهش و دیگر معاونت های ذیربط اقدام فرمائید.
8-استفاده از روش های نوین آموزشی، دانشگاه مجازی و آموزش الكترونیكی و بهره گیری از ظرفیت های فضای مجازی برای كلیه گروه های هدف از مسئولیت های اساسی آن معاونت محترم است كه باید مورد توجه قرار گیرد.
9-تعریف جایگاه علمی طب سنتی و طب مكمل در آموزش علوم پزشكی و ادغام آن در نظام ارائه خدمت و تعیین محلی برای ارائه این خدمات در بیمارستان های دانشگاهی از لزوم های اجتناب ناپذیر است. بدیهی است در صورتی كه جنابعالی و همكاران ارجمندتان عالمانه به این امر مهم نپردازید بی شك مورد دست اندازی و تاخت و تاز افراد غیر علمی، غیر حرفه ای و سودجو قرار خواهد گرفت و مردم نیز از این بابت زیان خواهند كرد.
10-قرار گرفتن دانشگاه ها در طراز بین المللی، خلق ثروت با پیوند آنها با پارك های علم و فناوری و شركت های دانش بنیان و نقش آفرینی در اقتصاد ملی نیز مقوله ای است كه برنامه، پیگیری مستمر و هماهنگی بیشتری با معاونت محترم پژوهشی را می طلبد وشایسته است در این راستا نیز گامهای موثری برداریم.
توفیق جنابعالی را از خداوند بزرگ مسئلت دارم.1398/10/14
21:44:43
5.0 / 5
4224
تگهای خبر: آموزش , خدمات , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن