نشست بررسی طرح جدایی ری از تهران برگزار شد

طرح جدایی ری از تهران در جلسه مجمع ۵۱ نفره مورد بررسی قرار می گیرد

طرح جدایی ری از تهران در جلسه مجمع ۵۱ نفره مورد بررسی قرار می گیرد

تاكسی مدرن: نشست بررسی طرح جدایی ری از تهران با حضور نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی، رئیس شورای شهر تهران و رئیس شورای عالی استان ها در مجلس برگزار و مقرر شد طرح جدایی ری از تهران در جلسه مجمع 51 نفره بررسی شود.


به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا، محمدرضا عارف در نشست بررسی طرح جدایی ری از تهران كه با حضور روسای شورای عالی استان ها و همین طور نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: انتزاع شورای شهر ری از شورای تهران یك سوژه قدیمی است و بتازگی در مجلس شورای اسلامی بحث هایی هم مطرح گردیده است. موضع ما این بوده كه اگر منافع شهرستان ری ایجاب می كند این طرح را پیگیری نماییم.
وی با اشاره به امضای این طرح از طرف برخی نمایندگان تهران و فراكسیون امید اشاره كرد: حالا كه این طرح در دستور كار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته لازم است بررسی جدی تری در این زمینه داشته باشیم.
مصطفی كواكبیان نماینده مردم تهران در این جلسه اساسی ترین خواسته مردم شهر ری را جدایی شورای این شهر از تهران عنوان نمود و اظهار داشت: در قانون هم دارید كه هر شهری باید شورای جداگانه داشته باشد چرا ری نباید شهرداری و شورای شهر مستقل داشته باشد؟
وی با بیان این كه بدون تصویب طرح جدایی ری از تهران نیز وزارت كشور می تواند نسبت به اجرای آن اقدام نماید تصریح كرد: اگر قرار باشد این طرح به نتیجه برسد باید در این زمینه تسریع نماییم و هرچه سریع تر آنرا در دستور كار قرار دهیم.
محمدرضا عارف با اشاره به اظهارات كواكبیان اظهار داشت: ظاهرا جدایی ری از تهران نیازمند حكم قانونی می باشد برای اینكه ری و تهران با صراحت قانونی یكی شده اند.
در این میان پروانه مافی عضو كمیسیون شوراها نیز اظهار داشت كه طرح ری از تهران فردا (دوشنبه) در دستور كار كمیسیون شوراها قرار دارد.
محمد محمودی شاهنشین مسئول كمیته تقسیمات كشوری كمیسیون شوراها نیز درباره این طرح اظهار داشت: ما در كمیته جلساتی داشتیم و بحث هایی عنوان شد البته صورت مساله به این راحتی نیست و مساله تشكیل شورا نیست مساله این است كه ما در تقسیمات كشوری شهری به اسم ری نداریم و شهر باید محدوده قانونی و حریم داشته باشد. اكثریت اعضای كمیته هم مخالف طرح هستند كه دلیلهای آنها برخی امنیتی و برخی اجرائیست.
وی با بیان این كه پیشنهاد مسكوت ماندن این طرح را دارد تصریح كرد: وزارت كشور به صراحت مخالف این طرح است و دستگاه های اجرایی همچون شركت های آب و فاضلاب و ثبت املاك می گویند كه مرز اتوبان آزادگان قابل تفكیك ثبتی نیست.
محمود شاهنشین همین طور اظهار داشت: نظر بعضی از مخالفان این شهر این است كه كلانشهر تهران نباید خرد شود.
در ادامه حسن بیگی معاون سیاسی اجتماعی استاندار تهران در این زمینه اظهار داشت: اصل ۱۰۰ قانون اساسی اشاره صریح به این دارد كه برای اداره روستا، شهر و شهرستان شورایی توسط مردم انتخاب و تشكیل می شود و طبق قانون شهرستان های ری و شمیرانات در استان تهران دیده شده است و تصریح شده كه در محدوده تهران، ری و تجریش یك شورای شهر تشكیل می شود.
وی افزود: طبق مصوبه هیات دولت در سال ۶۴ هم شهرستان ری هم شهر ری و هم بخش های آن محدوده اش مشخص شده است.
اسماعیل راد سرپرست فرمانداری ری نیز در این نشست با اشاره به قدمت ۸۰۰۰ ساله ری و جمعیت ۷۱۷ نفره آن طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ اظهار داشت: فقط منطقه ۲۰ تهران بیشتر از ۴۰۰ هزار نفر جمعیت دارد همین طور حریم آن هم حریم مناسبی است و محدوده قانونی و حریم مشخصی دارد.
وی با اشاره به هویت مستقل ری افزود: طبق مصوبه سال ۵۶ هیات وزیران شهرستان ری با دو بخش فشافویه و حومه تشكیل شد و این تنها شهرستانی است كه مركز شهرستان ندارد در صورتیكه امنیت شهرستان و مسائل امنیتی ایجاب می كند كه مدیریت واحد در ری شكل بگیرد.
مرتضی الویری رئیس شورای عالی استان ها نیز در این جلسه ضمن اعلام مخالفت این شورا با اشاره به طرح مخالفت ری از تهران اظهار داشت: یكی از دلیلهای مخالفت ما یكپارچگی مدیریت شهری است خیلی از آیتم هایی كه در یك مجموعه افراد با هم زندگی می كنند قابل تفكیك نیست و از نظر سیاست گذاری و اجرا پیوستگی دارد و سیاست های دوگانه و چندگانه می تواند در آن مشكل آفرین باشد.
وی با بیان این كه تقسیمات كشوری لزوما از تقسیمات محلی و منطقه ای پیروی نمی كند، تصریح كرد: اگر حتی این طرح با قید دو فوریت مطرح شود سایر نمایندگان انگیزه ای برای تصویب آن ندارند و احتمال به نتیجه نرسیدن آن به مجلس شورای اسلامی وجود دارد. حسن رسولی عضو شورای شهر تهران در این نشست با بیان این كه جمع ۵۳ نفره شورای شهر تهران و مجمع نمایندگان تهران و شهردار و استاندار برخواسته از خواستگاه اصلاح طلبی هستند از طرح این مساله بدون دریافت نظرات اعضای شورای شهر انتقاد نمود و گفت به صورت محتوایی هم لازم است مطالبات واقعی را دنبال نماییم.
محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران نیز در این نشست اشاره كرد: ما سوژه را در شورای شهر به بحث گذاشتیم برای اینكه برایمان مهمست كه این طرح در چه شرایطی قرار دارد نهایتا از ۱۲ نفر ۳ نفر رای مثبت و ۸ نفر رای منفی دادند و من هم به سبب این كه ابعاد سوژه را نمی دانستم رای ممتنع دادم، اما مجموعا شورای شهر تهران مخالف طرح جدایی ری از شهر تهران است.
وی با اشاره به دلیلهای مخالفت شورای شهر تهران با جدایی ری از شهر تهران بار مالی و افزایش هزینه ها را همچون این دلیلهای عنوان و اشاره كرد: وقتی تقسیمات افزایش پیدا كند و انتزاعی رخ دهد خود به خود تمام ارگان های خدمات رسان نیز افزایش پیدا خواهند كرد مثلا هم اكنون شبكه گاز شهری شهر ری، شبكه آب و فاضلاب، شبكه برق، منطقه پستی، كلانتری ها، شبكه بانكی، خطوط تلفن شهر ری تابع تهران هستند و تمام این ساختارها باید تغییر كند.
محسن هاشمی همین طور اظهار داشت كه جدایی ری از تهران جز افزایش هزینه سودی برای شهرری ندارد.
در ادامه خلیل آبادی عضو شورای شهر تهران بعنوان موافق طرح جدایی ری از تهران آنرا یك مطالبه مردمی و نه سیاسی عنوان نمود و اظهار داشت: قانون اساسی حق را به مردم داده قبل از انقلاب هم شهر ری دو نماینده و یك انجمن شهر داشته، جوهره انقلاب اسلامی مردم سالاری دینی بوده و این مساله در ۱۰۰ قانون اساسی هم مشخص است.
این عضو شورای شهر تهران افزود: قانون تقسیمات كشوری می گوید در جایی كه تداخل حریم دارید وارد نشوید آقای حناچی هم در زمان معاونت وزارت مسكن به شهرداری زمان آقای قالیباف نامه ای نوشته بود كه وارد حریم فرمانداری ری نشوید.
وی با بیان این كه اسلامشهر و رباط كریم از تهران جدا شده و كرج هم تبدیل به استان شده اظهار نمود: همین طور باقرشهر، كهریزك و حسن آباد شورای شهر دارند و در این میان انگار فقط شهر ری ارث نمی برد و شهرداری ندارد. آیا تاكنون دیده اید كه شهر ری را بدون پیشوند شهر به كار ببنند؟
سیده فاطمه ذوالقدر درانتها این جلسه بر لزوم در نظر گرفتن مطالبان مردم اصرار كرد.
درانتها محمدرضا عارف رئیس مجمع ۵۱ نفره امید بر لزوم پیگیری جدی طرح جدایی ری از تهران اصرار كرد و خواهان جمع بندی این مساله در مجمع نمایندگان تهران و همین طور بررسی تفصیلی آن در مجمع ۵۱ نفره امید (اعضای شورای شهر تهران و نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی) شد.
منبع:

1398/08/12
23:05:31
5.0 / 5
4039
تگهای خبر: املاك , خدمات , شركت , شهردار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن