نماینده مردم كردستان در شورای عالی استان ها:

با زنانی مواجهیم كه مجبورند با ظاهری مردانه، كولبری كنند

با زنانی مواجهیم كه مجبورند با ظاهری مردانه، كولبری كنند

به گزارش تاكسی مدرن نماینده مردم كردستان در شورایعالی استان ها درمورد وضعیت كولبران اخطار داد و اظهار داشت: جای تاسف است كه بگویم با زنان و دخترانی مواجه هستیم كه مجبورند در نقش یك مرد یا پسر ظاهر شوند تا به صف طولانی كولبران بپیوندند.


به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا، هلاله امینی بامداد امروز در نطق قبل از دستور خود در جلسه شورایعالی استان ها اظهار داشت: امیدوارم مطلبی كه در این جایگاه بعنوان نماینده مردم در شورایعالی استان ها قرائت می شود به قول معروف آب در هاون كوبیدن نباشد و از این تریبون و جایگاه صدای مردم استان كردستان كه مردمی میهمان نواز و خونگرم هستند، به سمع و نظر مسؤلان كشور برسد.
وی با بیان این كه این مطلبی كه می گویم نه متن احساسی است و نه انشاء بلكه این واقعیت زندگی كولبرانی است كه به علت فقدان اشتغال و مشكلات گسترده ی اقتصادی در مناطق مرزی از روی ناچاری و دریافت دستمزد ناچیز مبادرت به حمل كالا می كنند، اضافه كرد: این كولبران در سردی و تاریكی هوا برای گرفتن دستمزد كیلومترها راه را در مسیرهای صعب العبور كوهستانی طی می كنند و به كاربردن لفظ قاچاقچی به جای كولبر را از جانب برخی ها شایسته نمی دانیم چون كه كولبر یعنی قربانی؛ بگونه ای كه نان، دام مرگ آنها شده است و جانشان را برای نان به حراج می گذارند.
وی با بیان این كه وضعیت كولبران هر روز مبهم تر از روز گذشته و بیمناك تر از آینده است، اظهار داشت: هر روز شاهد شنیدن خبرهای تكان دهنده از مرگ كولبران به علل مختلف هستیم.
امینی افزود: بعضی از نوجوانان به جای پدر از كار افتاده شان نان آور خانواده هستند، اما در شیب تند كوهستان سقوط كرده و در زیر خروارها برف و بهمن آرزوهایشان ابدی می شود.
وی با بیان این كه «كاك احمد» كولبری است كه به خاطر سرمازدگی هنگام حمل بار همه انگشتان دستش را قطع می كنند، اظهار داشت: كولبر دیگری در ارتفاعات تته سقوط می كند و الان قطع نخاع شده و تنها می تواند مژه های خویش را تكان دهد. یك لحظه تصور نماییم كه اگر به ما خبر دهند كه باید همه انگشتان دستمان را قطع كنند و یا این كه برای همیشه در خانه زمین گیر شویم، چه حسی به ما دست می دهد؟ حتی به زبان آوردن این جملات دردناك است اما این نمونه ی صدها كولبری است كه زندگی شان را به حراج گذاشته اند تا چشم خانواده هایشان به سفره دیگری نباشد.
نماینده مردم كردستان در شورایعالی استان ها، در ادامه اظهار داشت: سبب تاسف است كه بگویم با دختران و زنانی مواجه هستیم كه مجبورند در نقش یك مرد یا پسر ظاهر شوند تا به صف طولانی كولبران بپیوندند.
وی اضافه كرد: كولبری در ردیف سخت ترین شغل ها است كه ریشه در فقر مطلق، نابرابری و توزیع ناعادلانه ثروت و امكانات در كشور دارد و كولبران در مناطق مرزی با خطرات بسیاری مواجه اند و بنابراین شاید بیمه می توانست كمی از دغدغه های آنان را برای آینده خود و خانواده هایشان بكاهد، اما مسؤلان می گویند چون كولبری شغل پایدار نیست، بعنوان شغل اصلی تلقی نمی گردد. پس آینده فرزندان یتیم و افراد قطع عضو چه می شود؟
امینی در ادامه با بیان این كه در سایر استان ها كارخانه های كوچك و بزرگ برای اشتغال بوجود آمده اما كردستان هیچ سهمی از این سرمایه گذاری های بزرگ بویژه در مناطق مرزی، ندارد اظهار داشت: هم اكنون نه تنها در شهرستان های مرزی بلكه جوانان بیكار تحصیلكرده ای كه همه دارای مدرك كارشناسی ارشد و دكترا هستند از شهرهایی همچون سنندج و غیره راهی مناطق مرزی شده و با كولبری امرار معاش می كنند.
وی با بیان این كه در تمام سال به دلیل وجود مراكز خرید ارزان قیمت جاذبه های گردشگری این استان مملو از مهمانان و مسافران است اما متاسفانه جاده های دسترسی به شهرستان های این استان وضعیت نامناسب دارند اظهار نمود: جاده مریوان ـ سنندج باآنكه یكی از طریق های ترانزیتی است، اما كیفیت متناسب با این حجم تردد را ندارد و مشكلاتی را بوجود می آورد و این در شرایطی است كه حتی یك ریال از درآمد مرز بین المللی باشماق مریوان به صورت مستقیم در استان كردستان هزینه نمی گردد.
امینی با بیان این كه شهرداری های استان كردستان در آستانه ورشكستگی قرار دارند اظهار داشت: حتی اگر درصد ناچیزی از محل درآمدهای مرزی به شهرداری های استان اختصاص پیدا كند خیلی از مشكلات شهرها رفع می شود.
وی اضافه كرد: وزیر فرهنگ و ارشاد عنوان كرده كه مریوان را بعنوان پایتخت تئاتر خیابانی خاورمیانه معرفی می كند كه امیدواریم این مهم هر چه سریعتر محقق شود. هم چنین درخواست كردستانی ها این است كه برای ثبت جهانی اورامان زیر نظر سازمان یونسكو اقدام گردد.1398/07/18
19:03:02
5.0 / 5
4531
تگهای خبر: ترانزیت , تردد , جاده , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن