رئیس كمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران:

توسعه پروژه های عمرانی به صورت صرف به معنای توسعه شهری نیست

توسعه پروژه های عمرانی به صورت صرف به معنای توسعه شهری نیست

به گزارش تاكسی مدرن رئیس كمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران با تاكید بر ضرورت توجه به هویت شهری، اظهار داشت: توسعه پروژه های عمرانی به صورت صرف به معنای توسعه شهری نیست.


به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا، محمد سالاری در آئین نكوداشت روز تهران و تقدیر از احیا كنندگان ابنیه قدیمی تهران در خانه تاریخی ساموری اظهار داشت: در دهه های اخیر رویكرد اساسی مدیریت های شهری و شهرداران تهران رویكرد سخت افزاری بوده است. از منظر آنها و حتی جامعه شهری كسانی شهرداران ممتاز و موفق محسوب می شدند كه اهتمام خویش را برای پروژه های صرف عمرانی معطوف می شوند.
وی ادامه داد: البته در نگاه جامعه شهری هم همین مساله مشاهده می شد. بنابراین مدیران تلاش می كردند به این مطالبه جامعه شهری پاسخ درخور بدهند و افرادی كه در حوزه احیای خانه های تاریخی فعالیت می كردند از نظر آنها افرادی بودند كه دست به كارهای تزئینی می زنند. هم اكنون هم این انتقاد به شورای شهر تهران در دوره پنجم وارد می شود كه نتوانسته پروژه های عمرانی بزرگ انجام دهد.
وی افزود: اما این تحول بنیادی در نگاه جامعه بوده كه به سمت احیای خانه های تاریخی حركت كرده ایم. البته جای این انتقاد وجود دارد كه چرا در دهه های گذشته دانشگاهیان و دانشگاه ها عنوان نكرده اند كه رویكرد توسعه صرف عمرانی لزوما توسعه نیست. امروز كه رویكرد انسان محوری در جامعه پیش می رود باید از همه كسانی كه در این عرصه فعالیت می نمایند قدردانی كرد و این رویكرد مورد حمایت قرار گیرد.
رئیس كمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران تصریح كرد: امروزه در دنیا شهرداران و مدیران شهری موفق كسانی هستند كه به رویكردهای معنایی توجه می كنند و در حقیقت امروز شهرسازی و معماری متولی اصلی است. معاونت شهرسازی تحقق صیانت از ابنیه های تاریخی، بازآفرینی شهری و هویت بخشی شهری است.
وی افزود: شهرسازی در كلانشهرها و بخصوص كلانشهر تهران در جهت دور زدن مأموریت های شهرسازی ظرف سال های گذشته فعالیت نموده تا خانه های تاریخی دستخوش ساخت و ساز شوند تا بودجه ای از این محل برای آنها كسب شود. بدون شك ادامه رویه احیای خانه های تاریخی احتیاج به كمك كنشگران مدنی دارد تا از این رویكرد حمایت كنند و اشكالات آنرا مطرح كنند.
به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا، در ادامه این جلسه نصرالله آبادیان - شهردار منطقه ۱۱ هم اظهار داشت: پیش از سال ۱۳۹۳ كمتر در مورد بافت تاریخی بخصوص بافت تاریخی منطقه ۱۱ صحبت می شد و بیشتر چشم ها به بافت تاریخی منطقه ۱۲ دوخته شده بود.
وی ادامه داد: یكی از اقداماتی كه انجام دادیم این بود كه قسمتی از بافت تاریخی تهران واقع در منطقه ۱۱ كه كمتر مورد توجه قرار گرفته بود به وسعت چهار كیلومتر مورد توجه قرار گرفت و مطالعاتی در این زمینه انجام شد.
وی افزود: ابتدا نیاز بود در حوزه شهرسازی حساسیت بیشتری نسبت به این بافت ایجاد شود و دانش منطقه نسبت به بناهای تاریخی به روز شود. بعضی از بناهای تاریخی در این محدوده ثبت ملی نشده بودند كه این اقدامات انجام شد و بعضی از بناها كاندیدای احیا شدند.
وی افزود: دفتر تسهیل گری احیای بافت تاریخی در این منطقه تشكیل شد و افراد علاقمند در این حوزه فراخوان شدند و بدین سان سعی كردیم برای آنها نقش تسهیل گری ایجاد نماییم و مسیر را برای آنها هموار نماییم.
وی تصریح كرد: چهره تاریخی و پرارزش تهران كه در حقیقت هویت این شهر به حساب می آید، پشت مدرنیته پنهان شده بود و حال وقت آن رسیده كه این فضا مورد توجه قرار گیرد. ما بعنوان شهرداری این منطقه تلاش می نماییم تقویت عرصه های عمومی را كه مورد تاكید شهردار تهران هم هست مورد توجه قرار دهیم و كمك نماییم كه سرمایه گذاران از این فرصت بهره برند.1398/07/14
22:59:15
5.0 / 5
4640
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن