مشاور معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران تشریح كرد

جزئیات دستورالعمل نظارت بر مسافربرهای اینترنتی

جزئیات دستورالعمل نظارت بر مسافربرهای اینترنتی

تاكسی مدرن: مشاور فرهنگی معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران جزئیات بخشنامه ضوابط مسافربرهای اینترنتی را تشریح و اعلام نمود كه تمامی هزینه های دریافت شده به نفع حمل و نقل عمومی صرف خواهد شد.علی پیرحسینلو در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اعلام دستورالعمل نظارت بر مسافربرهای اینترنتی از طرف وزارت كشور با بیان این كه حل مشكل آلودگی هوای تهران و ترافیك جز مطالبات اصلی شهروندان تهرانی است و باید در جهت حل این مشكلات همه دستگاه ها پای كار بیایند و حتی دست به جراحی بزنیم، اظهاركرد: سرانجام بعد از مدتها رایزنی و برگزاری جلسات گوناگون توانستیم با همكاری وزارت كشور و تمامی دستگاه های ذیربط دستورالعمل نظارت بر چگونگی فعالیت مسافربرهای اینترنتی را ساماندهی نماییم.

وی در ادامه اظهار داشت: بر این اساس مقرر شده است كه سامانه ای متعلق به وزارت كشور جهت ثبت برخط اطلاعات ارائه دهندگان خدمات هوشمند مسافر، رانندگان و داده های سفر تحت عنوان «سماس» ایجاد شود.

پیرحسینلو با بیان این كه متاسفانه قانون مشخص و همه جانبه ای برای این شركت ها وجود نداشت اما دستورالعمل روز گذشته دولت هم فعالیت شركت ها در این زمینه را قانونی و رسمی می كند و هم ضوابط مربوط به شركت و خودرو و راننده مشخص می شود، افزود: در این دستورالعمل فعالیت شركت های حمل و نقل مسافر مبتنی بر اینترنت و استقلال آنها به رسمیت شناخته و در عین حال ضابطه های قانونی این فعالیت و نحوه نظارت مشخص شده است.

مشاور فرهنگی معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران با بیان این كه این شركت ها زیرمجموعه شهرداری و نهاد دیگری نیستند و وزارت كشور و سازمان شهرداری ها بر آنها نظارت خواهد كرد، اظهار نمود: دستورالعمل به نحوی تنظیم شده كه دغدغه ها و نیازهای هر چهار ذی نفع اصلی را در نظر بگیرد. مسافران، رانندگان، شركت ها و شهرداری ها هركدام مسائلی داشتند كه اگر دیده نمی شد، كلاف تاكسیرانی اینترنتی همچنان پیچیده می ماند. چیزی كه تهیه شده تا حد قابل توجهی قابل دفاع و همه جانبه است.

پیرحسینلو با اشاره به اینكه یكی از تعهدات شركت های اینترنتی حمل مسافر، حفظ محرمانه گی اطلاعات و حریم شخصی كاربران است، اظهار داشت: مهمترین نكته اینكه دسترسی و رصد تلفن همراه كاربران (مسافر و راننده) برای جلوگیری از فعالیت كاربران از سایر نرم افزارها ممنوع شده است. اطلاعات خودرو ها و رانندگان در سامانه وزارت كشور ثبت می شود.

مشاور فرهنگی معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران اضافه كرد: سوژه آلودگی هوا جدی گرفته شده است و خودرو های فرسوده و آلاینده به تدریج از چرخه فعالیت حذف می شوند كه از نیمه دوم ۹۹ خودرو های با عمر بالای ۱۵ سال، از نیمه دوم ۱۴۰۰ خودرو های بالای ۱۳ سال و از نیمه دوم ۱۴۰۱ خودرو های بالای ۱۰ سال مثل تاكسی ها مجاز به فعالیت در تاكسیرانی اینترنتی نیستند.

پیرحسینلو اضافه كرد: خودرو های مسافربر اینترنتی پس از این باید معاینه فنی خودرا مثل بقیه وسایل نقلیه عمومی دریافت نمایند یعنی هر شش ماه یك دفعه. میزان پوشش بیمه این خودرو ها مشابه ضوابط آژانس ها خواهد بود. پلاك خودرو ها هم باید با استان محل فعالیت همخوانی داشته باشد و رانندگان باید ضمن رعایت تعهدات كلی در قبال مسافر مثل داشتن گواهینامه، بیمه و رساندن به مقصد و اعلام قبلی هزینه و... اعتیاد و سوء پیشینه نداشته باشند یا استعلام صلاحیت از اداره اماكن بگیرند. هر راننده برای حفظ ایمنی مسافران، حداكثر ۱۲ ساعت در شبانه روز مجاز به سرویس دهی است.

وی در ادامه اظهار داشت: اختیار تعیین قیمت و هزینه سفر با شركت ها است اما اگر هزینه سفر بالاتر از تعرفه تاكسی های تلفنی باشد، باید پیش از سفر بوسیله اپلیكیشن به مسافر اعلام گردد. شركت ها درباره قیمت و بقیه الزامات خود، موظف به پاسخگویی، رفع اشكال و در صورت ضرورت جبران خسارت شده اند و شركت ها باید پیش از ورود به هر شهر با شهرداری آن قرارداد ببندند. شهرداری بدون دخالت در رابطه مالی مسافر، راننده و شركت باید دو درصد كرایه هر سفر را دریافت و خرج كاهش آلودگی هوا و توسعه حمل و نقل عمومی كند. در عوض این شركت ها از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف می گردند.

مشاور فرهنگی معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران درانتها اظهاركرد: خودرو های شخصی كه بعنوان تاكسی اینترنتی فعالیت می نمایند، باید با نصب علامت های مشخص كننده پشت شیشه جلو، متمایز شوند و هنگام تردد از خودرو های شخصی قابل تشخیص باشند. تاكسی های هر شهر هم در صورت موافقت شهرداری ها می توانند در تاكسیرانی اینترنتی فعالیت كنند.

منبع:

1398/07/05
13:56:44
5.0 / 5
4743
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن