بازار اجناس بنجل و قاچاق تا فاسد و تقلبی

بازار اجناس بنجل و قاچاق تا فاسد و تقلبی

به گزارش تاكسی مدرن به قول سرپرست سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری سنندج، 30 تا 40 درصد افراد در بخش اقتصادی رسمی در بازار فعالیت نمی كنند و در واقع پول هایی كه از این طریق رد و بدل می شود در جغرافیای كردستان مشهود نیست و به ثبت نمی رسد.


تورج سلطنت پوری در گفتگو با خبرنگار ایسنا تصریح كرده است، بعضی از دستفروشان استان محصولات قاچاقی و تقلبی را عرضه نموده و البته بنابراین تحت كنترل شهرداری ساماندهی شده اند و با افزایش عوارض مكلف به خودداری از عرضه این نوع محصولات شده اند.
و البته اضافه كرده كه آنان بعضی از دستفروشان كه محصولات داخلی می فروشند را با عوارض كم تشویق به ایجاد كسب و كار با فروش كالای ایرانی كرده اند.
سرپرست سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری سنندج تاكید می كند كه دستفروشی یك فعالیت صنفی نیست بلكه فعالیتی كاذب اقتصادی می باشد كه باید افراد دستفروش در این زمینه توانمند شده و وارد بدنه اقتصاد رسمی شوند.


سلطنت پوری با اشاره به اینكه مصوب شده كه بازاری برای دستفروشان تجهیز شود، اضافه كرد: مشخص شدن حجم بازار رسمی، بررسی محصولات قاچاقی، نظارت دستگاه های مرتبط همچون بهداشت و نیروی انتظامی و برنامه ریزی دستفروشان از مزایای ایجاد این بازار است.
وی عنوان كرد: با راه اندازی بازار دستفروشان، رفت و آمد دستگاه ها بیشتر شده و محصولات قاچاقی و بدون كیفیت مشخص خواهد شد.
این مسئول در شهرداری سنندج خاطرنشان كرد: دستفروشان، معابر عمومی كه متعلق به كل مردم است را تصرف كرده و برخی محصولات قاچاق و بدون كیفیت عرضه می كنند اما در بازار رسمی اینگونه مشكلات پیش نمی آید چون كه افراد دستفروش دارای كارت شناسایی هستند و مدیر بازار متعهد به پاسخگویی شكایت بازدیدكنندگان در بازار است.
سلطنت پوری بیان كرد: مدیریت شهری تنها در رابطه با شهرداری نیست و باید در جهت راه اندازی بازار رسمی تمام دستگاه ها همچون دستگاه قضایی، نیروی انتظامی و ادارات پشتیبانی، برای اشتغال جوانان استان گام برداسته شود تا بتوان خدمات بازار را به صورت موفق عرضه داد.
وی به شهروندان سفارش كرد از دستفروشان كنار خیابان خریداری نكنند چون كه افراد خریدار از نظر بهداشتی و نوع كیفیت محصولات آگاهی ندارند و در صورت تقلبی بودن امكان دارد سلامتی خانواده ها را به خطر بیندازد.
او گفته، ارزانی اجناس سبب شده كه شهروندان از دستفروشان خریداری كنند اما باید گفت هر ارزانی بی جهت نیست و افراد باید در هنگام خرید به جنس و كیفیت مورد نظر توجه و آگاهی داشته باشند.


سلطنت پوری با اشاره به فاسد بودن مواد خوراكی بعضی از دستفروشان در سطح شهر، اظهار داشت: متاسفانه شرایط اقتصادی موجود سبب شده كه افراد به علت اختلاف قیمت ناچیز، غافل از زمان تولید جنس مورد نظر را خریداری كنند و با عنایت به اینكه دستفروشان همیشه جایگاه ثابتی ندارند افراد نمی توانند محصول بی كیفیت و تقلبی را بازگردانند.
وی با اشاره به تقلبی بودن مواد آرایشی بعضی از دستفروشان، خاطرنشان كرد: چون دستفروش مواد آرایشی قابل شناسایی نیست نظارت و پیگیرهای لازم بر مواد آرایشی عرضه شده انجام نشده و متاسفانه همچنان بعضی از این مواد تقلبی و قاچاقی عرضه می شود.
وی ادامه داد: بعضی از شهروندان برای زیبا شدن سطح شهر مخالف سد معبر شدن دستفروشان در سطح شهر هستند و زمانی كه شهرداری برای جمع آوری دستفروشان اقدام می كند متاسفانه با برخورد نامناسب، تصویر برداری و مطرح كردن در دنیای مجازی و با مردم مواجه می شوند.
وی در عین حال گفته، متاسفانه شهروندان سنندجی خواسته دقیق خویش را نمی دانند كه باید چكار كرد و در این خصوص شهرداری بلاتكیف مانده است كه آیا مردم موافق یا مخالف ورود دستفروشان در سطح شهر هستند یا نه.
سلطنت پوری عنوان كرد: در این راستا شهرداری طرحی را پیشنهاد كرده به نام ساماندهی دستفروشان كه در چارچوب بازاری قرار بگیرند و آنان در چارچوب شب بازار از ساعت 21 الی 2 صبح بتوانند اجناس خویش را در معرض دید عموم قرار دهند.
وی ذكر كرد: در صورت تمایل، دستفروشان می توانند در چند نقطه از شهر به صورت روز بازار همچون شهرك بهاران، فیض آباد و پارك كودك خدمات عرضه بدهند و در واقع هدف اصلی از طریق اندازی این بازار در این مناطق كاهش تردد مردم به مركز شهر و ایجاد رونق در این مناطق است.
سرپرست سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری سنندج، با اشاره به تصویب راه اندازی شب بازاری در سنندج، تصریح كرد: تابحال چندین بار زمان برگزاری به ما اعلام شده اما متاسفانه این طرح توسط بعضی از دستگاه ها پشتیبانی نشده و هم اكنون شهرداری منتظر زمان ابلاغی برای برگزاری این بازار در شب است.
سلطنت پوری عنوان كرد: امیدواریم با همكاری شهروندان در سطح شهر بتوانیم بازار رسمی دستفروشان را در سنندج راه اندازی نماییم.


1398/05/05
14:09:06
5.0 / 5
4265
تگهای خبر: تردد , تولید , خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن