۱۱ نكته درباره حقوق و تكالیف صاحبان شناسنامه

۱۱ نكته درباره حقوق و تكالیف صاحبان شناسنامه

به گزارش تاكسی مدرن شناسنامه سند هویتی است كه افراد به وسیله آن می توانند هویت و تابعیت خویش را ثابت و از حق خود دفاع كنند، بنابراین مردم بایستی نسبت به نگهداری و حفظ از آن نهایت دقت را داشته باشند تا هویت آنان توسط افراد سودجو مورد سرقت و سوء استفاده قرار نگیرد.


به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا، افرادی كه دارای اسناد هویتی نظیر شناسنامه هستند، دارای حقوق و تكالیفی است كه در ادامه 11 نكته برای حفظ و نگهداشت این سند هویتی به دنبال می آید:
۱. شناسنامه و كارت شناسایی ملی و سایر مدارك ثبت احوال از اسناد رسمی محسوب می شوند ازاین رو هرگونه تغییر یا تحریف یا جعل در آنها باعث مجازات های مقرر در قانون خواهد بود. ازاین رو چنانچه مدارك فعلی با مدارك قبلی شما مغایرتی داشته باشد در اسرع وقت به اداره محل سكونت خود رجوع و مبحث را اطلاع دهید و از دست بردن در مدارك جداً خودداری كنید.
۲. برابر قانون مجازات اسلامی عكس گرفتن از كارت شناسایی، اوراق هویت شخصی و مدارك دولتی و عمومی و سایر مدارك مشابه در صورتیكه باعث اشتباه با اصل شود و ممهور به مهر یا علامتی نباشد كه حاكی از رونوشت یا عكس باشد جعل به حساب می آید.
۳. شناسنامه و كارت شناسایی ملی سند هویت و تابعیت هر فرد ایرانی است. از ودیعه گذاشتن آن نزد سایر اشخاص جداً خودداری كنید. موارد گوناگونی سوء استفاده ودیعه گیرندگان از مدارك شناسایی دیگران مشاهده شده است.
۴. ضرب مهر در شناسنامه ها جزء از جانب اشخاص مجاز مذكور در قانون ثبت احوال ممنوع می باشد. چنانچه اشخاص حقیقی یا حقوقی قصد ضرب مهر در شناسنامه شما را داشته باشند حتما قبلاً مستندات قانونی آنها را مطالبه كنید.
۵. چنانچه به علت اعلام مفقودی شناسنامه، المثنی دریافت داشته اید و سپس آنرا پیدا كردید در اسرع وقت به اداره ثبت احوال محل رجوع و شناسنامه را تحویل دهید، چون شناسنامه سابق شما در مدارك ثبت احوال فاقد اعتبار است و در صورت استفاده مجدد بعنوان استفاده از شناسنامه فاقد اعتبار تحت پیگرد قانونی قرار خواهید گرفت.
۶. شناسنامه و كارت شناسایی و سایر مدارك هویتی خویش را در مكانی امن و مطمئن نگهداری كنید.
۷. چنانچه به اصل شناسنامه یا كارت شناسایی ملی نیاز داشتید و آنرا پیدا نكردید تلاش نكنید در كوتاه ترین زمان المثنی آنرا دریافت كنید بلكه بعد از آنكه از عدم پیدایش آن كاملاً مطمئن شدید تقاضای صدور المثنی كنید.
۸. اگر شناسنامه یا كارت شناسایی ملی شما به علت آب خوردگی، رطوبت، ریختن مواد شیمیایی و مانند آنها مستعمل یا ناخوانا شد در اسرع وقت به اداره ثبت احوال محل سكونت رجوع و درخواست تعویض كنید. مراجعی مانند گذرنامه، دفاتر اسناد رسمی به صاحبان اینگونه شناسنامه ها خدماتی عرضه نمی كنند.
۹. اگر در شناسنامه شما تغییراتی بوجود آمد كه با كارت شناسایی مغایرت داشته باشد حتما در موقع دریافت شناسنامه جدید تقاضا كنید كارت شناسایی شما اصلاح گردد.
۱۰. در صورتیكه نشانی شما تغییر نمود مراتب را به ادارات ثبت احوال یا پست اطلاع دهید.
۱۱. شناسنامه باید در ۱۵ سالگی عكس دار شود. پدر و مادر برای فرزندان بین ۱۸- ۱۵ سال و یا خود افراد بالای پانزده سال می توانند تقاضا كنند تا شناسنامه آنها عكس دار شود.
منبع:

1398/04/08
13:57:19
5.0 / 5
4371
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن