ریشه كن كردن و حذف گیاهان بومی ممنوع گردید

ریشه كن كردن و حذف گیاهان بومی ممنوع گردید

تاكسی مدرن: مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران به دنبال پیشنهاد رئیس كمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، ریشه كن كردن و حذف گیاهان بومی در سطح شهر تهران را ممنوع اعلام نمود.به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا، آرش حسینی میلانی در نامه ای به علی محمد مختاری - مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران - درباب لزوم حفظ و صیانت از گیاهان بومی در فضای سبز بوستان ها تذكر داد و نوشت: با توجه به بررسی ها و طبق گزارشات واصله، برخی پیمانكاران فضای سبز در حال ریشه كن كردن و یا حذف گیاهان بومی هستند.

وی افزود: با عنایت به اینكه حفظ ذخایر ژنتیكی بومی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، لازم است توجه به گیاهان بومی و جایگزینی گیاهان آب بر با گیاهان بومی و مقاوم در مقابل كم آبی در اولویت آن سازمان قرار گیرد.همچنین خیلی از گیاهان خودرو در فضاهای آزاد رشد كردند و به شهر زیبایی و طراوات كم نظیری دادند با هیچ هزینه ای قابل ایجاد نیست و باید به این گیاهان فرصت داد تا با ریزش دانه های خود ذخیره بذری گونه های بومی را تقویت نمایند. این گیاهان خودرو موجب تكثیر و ایجاد تنوع در فون حشرات می شوند. تقویت فون بومی حشرات باز موجب می شود كه گونه های مهاجمی مانند سفید بالك ها و یا شته ها نتوانند در شهر گسترش یابند.

میلانی اضافه كرد: پس شایسته است در امتداد اهداف برنامه سوم شهر تهران اقدامات زیر در دستوركار آن سازمان قرار گیرد: طبق بخشنامه ای به كلیه مناطق اعلام گردد كه ریشه كن كردن گیاهان خودرو در فضای سبز به غیر از استثنائات مورد تایید كمیته فنی آن سازمان، ممنوع می باشد.از آنجایی كه خشك شدن گیاهان یكساله و آتش سوزی آنها در ماه های تابستان می تواند چالشی برای فضای سبز باشد، پیمانكاران بجای آنكه انرژی خودرا صرف ریشه كن كردن گیاهان سبز كنند، به صورت سازماندهی شده و با ایجاد گشت های فنی، برای مقابله با آتش سوزی های احتمالی خودرا آماده كنند.

در این نامه آمده است كه با عنایت به مفاد برنامه سوم توسعه شهر تهران و مطالعات در دست اقدام طرح جامع فضای سبز، لزوم دارد تیم های اجرایی در این خصوص تعیین و مناطق 22 گانه باز فعال شوند و درباب استفاده از گونه های بومی در شهر تهران برنامه عملیاتی سال 98 تهیه و حداكثر ظرف یك ماه به این كمیته ارسال شود.

بنا براعلام روابط عمومی شورای شهر، مختاری به پیشنهاد رئیس كمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران ریشه كن كردن و حذف گیاهان بومی در سطح شهر تهران را ممنوع اعلام نمود.
منبع:

1398/02/19
11:47:13
5.0 / 5
4344
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن