جابه جایی و انتقال، آخرین راهكار محیط زیست برای مركز دفن پسماند آراد كوه

جابه جایی و انتقال، آخرین راهكار محیط زیست برای مركز دفن پسماند آراد كوه

به گزارش تاكسی مدرن مدیر كل محیط زیست استان تهران درباره مركز پردازش زباله آرادكوه اظهار داشت: آخرین دیدگاه محیط زیست تهران، جابه جایی این مركز با دپوی روزانه ۹۰۰۰ تن پسماند به مكانی دیگر است.به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا، كیومرث كلانتری در نشست هم اندیشی تشكل های محیط زیستی با مسئولان حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینكه بزرگترین مشكلی كه برای محیط زیست كشور پیش آمده به سبب از بین رفتن مسئولیت های اجتماعی است، اضافه كرد: حفظ محیط زیست وظیفه عمومی است و ما باید آحاد جامعه را نسبت به دغدغه ها، چالش ها و ظرفیت های محیط زیست حساس و آشنا نماییم كه این مورد مربوط به هم تخریب و هم حفظ محیط زیست است و مردم در آن نقش مهمی دارند البته ما در این حوزه غافل ماندیم.

وی با اشاره به اینكه اگر برنامه محور باشیم در بین مدت و دراز مدت نسل آینده ما نسل مسئولیت پذیری در قبال محیط زیست خود خواهد شد، اظهاركرد: همه ما به لحاظ اینكه شهروند اجتماعی هستیم حتی در آنجایی كه اختیار نداریم باز مسئولیت خواهیم داشت و نمی توانیم از كنار ناهنجاری ها به راحتی عبور نماییم.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران افزود: باید به دنبال تقویت مسئولیت پذیری در جامعه از طرق مختلف بویژه برنامه های آموزشی و فرهنگی باشیم و این امر با همكاری تشكل های محیط زیستی محقق خواهد شد.

وی در بخشی از سخنان خود به مبحث كاهش آلودگی هوا و اقدامات انجام شده در این حوزه اشاره نمود و اظهار داشت: همه اقدامات انجام شده در جهت برنامه ریزی و مدیریت برای كاهش آلودگی هوای تهران در نتیجه بهبود كیفیت هوای امسال تهران اثرگذار بوده در صورتیكه ما متهم به این هستیم كه اقدامی نشده است.

كلانتری با اشاره به اینكه طبق بررسی ها بیشترین آلودگی هوا در ایام پنجشنبه و همچنین روزهای بارانی است كه در آن تردد خودروها افزوده و ترافیك بیشتر می شود، اظهاركرد: ۱۷ بند اقدامات اساسی كارگروه كاهش آلودگی هوای تهران طی مدت گذشته تبیین شده كه در كنار ناپایداری های جوی در روند كاهش آلودگی هوای تهران امسال اثربخش بوده است.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینكه بر مبنای ارزیابی گزارشات مربوط به آلودگی هوا، در تهران از سال ۹۰ تا سال ۹۷ كه پارامتر ذرات معلق با قطر كمتر از ۲.۵ میكرون اندازه گیری شده است هیچ سالی روزهای هوای پاك از ۱۹ روز در سال بالاتر نرفته، اظهاركرد: این درحالیست كه امسال تابحال تهران ۲۵ روز هوای پاك را تجربه كرده همینطور در هیچ سالی در بهمن ماه آن هم به صورت پیاپی دو روز مستمر كیفیت هوای تهران پاك نبوده و این اتفاق امسال به وقوع پیوسته است.

كلانتری در ادامه سخنان خود با اشاره به اینكه امسال نخستین سال اجرای قانون هوای پاك است و برمبنای این قانون، آیین نامه ها و تكالیف دستگاه ها در كنار اقدامات انجام شده و مسئولیت ها و برنامه های آتی آنها، در جلسات منظم كارگروه كاهش آلودگی هوا بررسی گردید، اظهار داشت: بر همین مبنا سوخت باید در تهران به صورت مستمر پایش و نمونه برداری شود كه این كار درحال انجام است و سوختی كه در تهران و شهرستان های استان توزیع می شود باید از استاندارد یورو ۴ برخوردار باشد.

وی افزود: كنترل و تست مراكز معاینه فنی خودروها به صورت برنامه ریزی شده و تصادفی از جانب محیط زیست انجام می شود ضمن اینكه استانداردهای معاینه فنی خودروها هم سختگیرانه تر شده است.

كلانتری همینطور با اشاره به اینكه با پیگیری های انجام شده سوخت ۱۴۵۶ صنعت از مازوت به گاز تغییر نمود و نیروگاه های تهران و حومه از هیچ گونه مازوتی استفاده نمی كنند، اظهاركرد: از طرفی اقدامات پیشگیرانه پلیس با خودروهای دودزا و فاقد معاینه فنی افزایش یافت همچنین محیط زیست جدیت در برخورد با پسماندسوزی ها و ذغال گیری های اطراف تهران را در دستور كار خود قرار داد. همه این كارها و اقدامات دیگر در كنار ناپایداری های جوی منجر به بهبود كیفیت هوای تهران شده است.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران در بخشی دیگر از سخنان خود استراتژی و راهبرد محیط زیست در تهران در مورد حوزه صنعت را پایش، نوسازی و بهسازی همینطور استفاده از تكنولوژی های روز و برتر به جای استقرار و ورود صنایع آلاینده و آب بر عنوان نمود و اظهار داشت: پایش صنایع استان از موضوعات دارای اولویت است.

وی با اشاره به اینكه وضعیت زیست محیطی جنوب تهران و آلودگی های مختلف محیط زیستی در این محدوده قابل قبول و زیبنده پایتخت نیست، اظهار داشت: همچون این آلودگی ها مبحث پساب تزریقی به اراضی كشاورزی و پسماند آرادكوه است.

كلانتری همینطور به ساماندهی و تعیین تكلیف روان آب ها و فاضلاب های جنوب و غرب تهران كه همچون منابع اصلی بوی محور فرودگاه امام (ره) است اشاره نمود و اظهار داشت: مركز پردازش زباله آرادكوه كه آخرین دیدگاه محیط زیست تهران، جابه جایی این مركز با دپوی روزانه ۹۰۰۰ تن پسماند به مكان دیگر است از موضوعات مهم و دارای اولویت است كه از جانب محیط زیست در حال پیگیری است.

وی در این جلسه به موضوعات و مسائل حوزه محیط زیست طبیعی استان تهران هم اشاره و اظهاركرد: سازمان حفاظت محیط زیست مسئولیت مدیریت بر حیات وحش را عهده دار است و حفظ زیستگاه ها برای محیط زیست اهمیت بسزایی دارد چون كه حفظ زیستگاه ها اساسا سبب حفظ گونه های حیات وحش خواهد شد.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینكه مبحث ارتقای منطقه شكار ممنوع كاوه ده شهرستان فیروزكوه با سابقه ۲۷ ساله در جلسه بعدی شورای عالی محیط زیست كشور طرح و به منطقه حفاظت شده تبدیل خواهد شد، اظهار داشت: این منطقه دارای پتانسیل اكولوژیك بالایی است و با مساحت حدود ۷۵ هزار هكتار معارض بسیار كمی نسبت به دیگر مناطق دارد.

كلانتری در ادامه اظهار داشت: خوشبختانه با پیگیری های انجام شده با هرگونه ساخت و ساز غیر مجاز در پارك ملی لار برخورد می شود و الان هیچ معارضی در پارك ملی لار نداریم ضمن اینكه محیط بانی جدیدی هم در منطقه كمردشت این پارك ساخته و به بهره برداری رسیده و خوشبختانه بارش برف در این منطقه هم امسال بسیار مناسب بوده است.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران از همكاری مردم و همراهی تشكل های محیط زیستی در توزیع علوفه به حیات وحش منطقه حفاظت شده ورجین قدردانی كرد و اظهاركرد: همه این اقدامات و حفظ محیط زیست نیازمند حضور و مشاركت فعال مردم، تشكل های مردم نهاد زیست محیطی و جوامع محلی است و محیط زیست متعلق به همه ماست.

بر اساس گزارش روابط عمومی محیط زیست استان تهران، در ادامه این جلسه تشكل های محیط زیستی به بیان نظرات و موضوعات خود پرداختند. همچون مهمترین این مسائل، مبحث پیشگیری از تخریب باغات و فضای سبز شهری بود همینطور لزوم آموزش های زیست محیطی به مسئولان در سطوح مختلف و ایجاد یك مركز جهانی اكولوژیك در ایران از دیگر موضوعات مطرح شده بود. پیشگیری از تخریب رود دره های تهران و حفظ واحیای پوشش گیاهی این مكان ها و حفاظت از فضاهای طبیعی تهران و اطراف را از دیگر دغدغه های عنوان شده توسط نمایندگان تشكل های محیط زیستی استان تهران در این جلسه بود.

نمایندگان تشكل های مردم نهاد استان تهران در این جلسه حفظ تالاب ها و لزوم حفاظت از حیات وحش تالابی استان تهران و افزایش تعداد و تجهیز محیط بانان برای حفاظت بیشتر را همچون دیگر موضوعات مهم و اساسی دانستند و به شناسایی مشكلات شهری، مدیریت یكپارچه در حوزه های مختلف و برگزاری كارگاه های آموزشی جهت آشنایی و راهكارهای اجرایی برای ورود سمن ها به موضوعات مختلف محیط زیستی اشاره كردند. مبحث فرونشست زمین بویژه در ورامین و شهریار همینطور گرد و غبار در غرب تهران و تغییر كاربری اراضی در شهریار و لزوم افزایش ضریب حفاظتی قله دماوند و حومه از دیگر دغدغه های نمایندگان تشكل های محیط زیستی استان در این جلسه بود.
1397/12/08
16:12:53
5.0 / 5
3758
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن