مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند خبر داد

احداث كارخانه تبدیل نخاله به مصالح ساختمانی تا نیمه دوم شهریور

احداث كارخانه تبدیل نخاله به مصالح ساختمانی تا نیمه دوم شهریور

تاكسی مدرن: مدیرعامل مدیریت پسماند شهرداری تهران از احداث كارخانه تبدیل نخاله ساختمانی به مصالح مورد نیاز با ظرفیت 3300 تن تا نیمه دوم شهریور ماه سال جاری اطلاع داد.به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا، عبدلی در نشست خبری امروز دوشنبه در تشریح آخرین اقدامات سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، اظهار داشت: یكی از پركارترین معاونت های شهرداری تهران معاونت خدمات شهری است و در بین سازمان های زیرمجموعه این معاونت سازمان مدیریت پسماند یكی از بخش های پركار به حساب می آید.

وی اضافه كرد: به صورت میانگین روزانه 9000 تن زباله از سطح شهر تهران جمع آوری می گردد كه میزان زباله این شهر در بعضی از مواقع به 12 هزار تن می رسد. البته در بعضی از ماه های سال همچون فروردین و اردیبهشت میزان جمع آوری زباله از سطح میانگین مقداری كمتر می گردد اما به صورت میانگین روزانه 9000 تن زباله از سطح شهر تهران جمع آوری می گردد.

وی افزود: از میان زباله های جمع آوری شده در سطح شهر تهران 7500 تن زباله های خانگی هستند و 1200 تا 1300 تن زباله پرارزش در بین زباله های جمع آوری شده وجود دارد كه معمولا پیش از جمع آوری توسط سازمان مدیریت پسماند توسط زباله گردها و یا افرادی كه به صورت غیرقانونی به جمع آوری آنها مشغول هستند از سطح شهر میزانی از آنها جمع آوری می گردد.

سازمان مدیریت پسماند روزانه بین 200 تا 300 تن زباله شهرهای اقماری تهران را هم جمع آوری می كند. 100 تن زباله های ویژه و پزشكی و 43 هزار تن زباله های ساختمانی به صورت روزانه از سطح شهر تهران جمع آوری می گردد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با اشاره به اینكه باید این سازمان به صورت روزانه نسبت به رفت و روب شهر و تمیز نگهداشتن المان های شهری با استفاده از پیمانكاران خود اقدام نماید، اضافه كرد: 2700 دستگاه انواع ماشین آلات و تجهیزات در اختیار پیمانكاران ما قرار دارد كه 1200 دستگاه از این ماشین آلات برای جمع آوری پسماند خشك به كار گرفته می گردد.

به گفته عبدلی، سازمان مدیریت پسماند با استفاده از 123 پیمانكار تایید شده با عقد قرارداد نسبت به رفت و روب شهر اقدام می كند كه عقد قرارداد و نظارت بر تمامی امور مربوط به این پیمانكاران در این مناطق از صفر تا 100 بر عهده نواحی 123 گانه و مناطق 22 گانه شهرداری تهران است و هزینه جمع آوری و رفت و روب شهر تهران روزانه 430 میلیارد تومان است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به مبحث تشكیل اتاق فكر در این سازمان برای طراحی اقدامات جدید و تدوین طرح جامع پسماند اشاره نمود و اضافه كرد: ما در این سازمان حدود 8 درصد نیروی انسانی اضافه داشتیم كه به این میزان نیروی انسانی خویش را كاهش دادیم. برخی ماشین آلات خویش را كه اضافه بودند به فروش رساندیم و به جای آن ماشین آلات مورد نیاز خویش را خریداری كردیم و توانستیم از همین محل ماشین آلات مورد نیاز خود برای برف روبی را تامین نماییم.

وی اضافه كرد: با ادغام پیمانكاران جمع آوری زباله های تر و خشك، علاوه بر كاهش هزینه ها توانستیم در مبحث كاهش زباله گردها هم تاثیر به سزایی داشته باشیم. اقدام دیگری كه بطور قطع در كاهش هزینه ها و شفاف سازی می تواند به ما كمك نماید مبحث تعیین صورت وضعیت الكترونیكی است كه هم اكنون به صورت پایلوت در بعضی مناطق شهر تهران اجرایی شده است و تحقق این امر باعث شفاف سازی در پرداخت های ما به پیمانكاران خواهد شد.

عبدلی به مبحث طراحی اپلیكیشن برای جمع آوری زباله های خشك توسط بعضی از پیمانكاران اشاره نمود و اضافه كرد: متاسفانه مافیای بزرگی با عنایت به سود زیاد جمع آوری زباله های خشك شكل گرفته كه برای ساماندهی آنها توسط افراد خلاق اپلیكیشنی طراحی شده كه اگر این اپلیكیشن به صورت كامل اجرایی شود می تواند نقش به سزایی در ساماندهی جمع آوری زباله های خشك داشته باشد. هم اكنون این اپلیكیشن در منطقه یك به صورت پایلوت اجرایی شده كه مقرر شده پیمانكار از درب منازل زباله های خشك را به محلی كه پیش بینی شده است منتقل كنند. امیدواریم بتوانیم با پیمانكاری به صورت دائم قرارداد بسته شود تا طرح جامع پسماند را تدوین نماییم. البته در اتاق فكری كه تشكیل شده این كار را دنبال می نماییم تا نهایتا بتوانیم در مركز علمی بعنوان سند بالادستی تدوین شود تا در آینده این سند راهی برای ادامه فعالیت های سازمان مدیریت پسماند باشد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به مبحث نخاله های ساختمانی در سطح شهر تهران اشاره نمود و اضافه كرد: در شرایط فعلی كه ساخت و ساز در شهر تهران به میزان زیادی كاهش پیدا كرده روزانه 43 هزار تن انواع خاك و نخاله جمع آوری می گردد كه به صورت یك كوه در حال دپو است. بر همین مبنا با یكی از شركت ها قراردادی بسته شد و مقرر شد كه با احداث كارخانه ای تا نیمه دوم شهریور ماه سال جاری بتوانیم با ظرفیت 3300 تن آوار و نخاله جمع آوری شده را تبدیل به مصالح ساختمانی مورد نیاز نماییم. این كارخانه با سرمایه 60 میلیارد تومان و به صورت 100 درصدی توسط بخش خصوصی احداث شده است و تلاش خواهیم كرد كه بتوانیم دو كارخانه دیگر را همزمان با افتتاح این كارخانه كلنگ زنی نماییم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به مبحث زباله سوزها اشاره نمود و اضافه كرد: هم اكنون یك زباله سوز با ظرفیت 150 تن در حال فعالیت است اما در مقایسه با نسبت زباله های جمع آوری شده بسیار اندك است كه امیدواریم با جذب سرمایه بتوانیم زباله سوزهای جدیدی را احداث نماییم.

وی افزود: زباله های پزشكی هم كه به مبحث بحرانی تبدیل گشته روزانه 100 تا 120 هزار تن است كه آمار دقیقی نسبت به آن وجود ندارد. چون كه مسئول این كار ما نیستیم و آمارها در اختیار وزارت بهداشت است. ضمن آنكه مسئولیت حمل و دفع زباله ها بر عهده تولید كننده است اما هم اكنون به گردن ما افتاده و جمع آوری این زباله ها توسط ماشین های مجزا و در محل مخصوصی با شرایط خاص انجام می گردد. بدون شك زباله های پزشكی باید سوزانده شوند و دفن روش صحیحی برای این زباله ها نیست.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند در مورد مبحث بكارگیری كودكان كار در جمع آوری زباله های سطح شهر هم اظهار داشت: میزان قابل توجهی از پسماند سطح شهر پرارزش است كه همچون آنها می توان به مقوا، كاغذ، پلاستیك و شیشه اشاره نمود كه این مواد امكان دارد هر كیلو زباله را تا حدود 900 تومان پرارزش كند كه این مورد انگیزه زیادی برای افراد سودجو برای زباله گردی فراهم می آورد. بنابراین بعضی از این افراد كودكان كار را در خارج از شهر اسكان داده اند و گاها با حقوق های ناچیز برای جمع آوری زباله ها به كار می گیرند. برای مقابله با این بحران باید همه دستگاه های ذیربط همچون بهزیستی و نیروی انتظامی، سازمان مدیریت پسماند را یاری كنند تا با این امر مقابله جدی صورت گیرد.
1397/05/29
14:37:48
5.0 / 5
4400
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن