راز كنترل خشونت در پایتخت قتل جهان درمان مجرمان به جای زندان!

راز كنترل خشونت در پایتخت قتل جهان درمان مجرمان به جای زندان!

تاكسی مدرن راز كنترل خشونت در پایتخت قتل جهان؛ درمان مجرمان به جای زندان!


به گزارش تاكسی مدرن به نقل از خبر آنلاین؛ زمانی یك مرد جوان با زخمی از چاقو روی صورتش به بیمارستان آمد، همكارم به وی خاطرنشان كرد كه اینكه رد زخم از روی صورتش برداشته شود غیرممكن است، اما به شكل خیلی عجیبی این فرد هیچ واكنشی نشان نداد. چند لحظه بعد چند نفر از دوستانش آمدند و متوجه شدیم همه آنها جای زخم دارند؛ «او عضو كلوپ شده بود.»
این حادثه نمادی از وضعیت خشونت در كشوری است كه این مرد در آن زندگی می كند؛ اسكاتلند.
در سال ۲۰۰۵ سازمان ملل گزارشی منتشر نمود كه در آن این كشور بعنوان پرخشونت ترین كشور توسعه یافته شناخته شده بود. همان سال سازمان جهانی بهداشت هم گزارشی منتشر نمود كه در آن نوشته بود گلاسكو پایتخت قتل جهان است. كریستین گودال همكار من در این رابطه اظهار داشت: «ما در درمان افراد زخمی خیلی خوب هستیم، اما چگونه می توانیم از وقوع چنین اتفاقی پیشگیری كنیم؟»
افراد با اخلاق های شدیدی درگیر می شوند كه می تواند مشكل های جسمانی برای آن ها به وجود بیاورد؛ سیگار كشیدن، پرخوری، رابطه جنسی پرخطر و... بنابراین سال هاست دكترها بیمارها را جوری راهنمایی می كنند كه این رفتار ها تغییر كند.
اما وقتی نوبت خشونت می رسد، بیشتر فرض می گردد كه این مورد ذاتی و غیرقابل تغییر است. بیشتر چاره این مورد هم با استفاده از دستگاه های قضایی است.
اما حالا اسكاتلندی ها روش جدیدی برای كاهش خشم و خشونت پیدا كرده اند. چند سالی است كه «واحد مركزی كاهش خشونت» در اسكاتلند تولید شده و میزان این اتفاق از سال ۲۰۰۵، ۶۰ درصد كاهش پیدا كرده است. این واحد همانند سیستم قضایی كار نمی كند و در واقع به درمان خشونت می پردازد.
سیستم این واحد، مثل یك سیستم بهداشت عمومی است. این یعنی خشونت مثل بیماری دیده می گردد كه از فرد به فرد منتقل می گردد. برای مثال یكی از نخستین مقیاس هایی كه نشان داده است فردی می تواند مبادرت به خشونت كند این است كه قبلا قربانی خشونت باشند.
مسئول بخش پیشگیری سازمان جهانی بهداشت اظهار داشت: «با وجود تفكری كه همیشه درباره خشونت وجود داشت، دنیا نباید بپذرید كه این پدیده یك قسمت جدانشدنی از بدن انسان است، از خشونت می توان پیشگیری كرد و پیامدهایش را كاهش داد.»
«واحد مركزی كاهش خشونت» در سال ۲۰۰۵ توسط كارین مك كلسی و جان كارنچان تشكیل شد. آنها در این سیستم مدلی مشابه با مدلی داشتند كه در سال ۱۹۹۰ در بوستون بوجود آمده بود؛ آنها اعضای یك گنگ را دور هم جمع می كردند و دو راه پیش پای آنها قرار می دادند، یا وارد كار و تحصیل شوند یا با جریمه های سنگینی مواجه شوند.
این واحد توسط نیروی پلیس و با حمایت دولت اسكاتلند فعالیت می كند. این نخستین پلیس دنیا است كه به این شكل كار می كند. از سال ۲۰۰۸ حتی بعضی از متخصصان اسكاتلندی به مدارس می روند و در ارتباط با خشونت با چاقو و نحوه مقابله با آن به كودكان آموزش می دهند.
افرادی بعنوان راهنما هم در این سیستم كار می كنند، آنها پس از وقوع یك حادثه با مردم صحبت می كنند، گودال در این رابطه اظهار داشت: «بسیاری از مردم به فكر انتقام می افتند و این بسیار مهم می باشد كه این به ذهن آنها نیاید.»
در صنعت مقابله با خشونت به این «لحظه قابل دسترس و قابل آموزش» می گویند. درد یك انگیزه خیلی خوب برای تغییر است.
مورای یك مامور پلیس كه در این واحد كار می كند در این رابطه اظهار داشت: «ما باید بفهمیم چه مشكلاتی داریم، من شخصا ترجیح می دهم بالای دیوار باشم و نگذارم كسی بپرد تا اینكه پایین دیوار منتظر كسی باشم. این كار ما است، شما به دنبال ریشه مشكلات می روید نه اینكه منتظر رخ داد آن باشید.
یكی از كارهایی كه به افراد پیشنهاد می گردد كار در رستوران است، اتفاقی كه آنها را با مشكلات بسیاری مواجه می كند؛ به موقع به رستوران رفتن، سفارش كرفتن، لباس مخصوص پوشیدن و... راهنماها در این مدت از آنها حمایت می كنند تا اینكه یك كار جدید پیدا كنند.
این روند تا كنون بسیار موفق بوده و ۸۰درصد افراد به زندان نرفته اند و وارد بازار كار هم شده اند.
مورای در این رابطه اظهار داشت: من از تجربه قبلی ام می دانم كه می توانستم یك مرد را برای ۱۰ بار بازداشت كنم بدون اینكه رفتارش تغییر كند. اما حالا با ارتباط برقرار كردن و حمایت او می توانم تغییرهای بلندمدت و پایداری در این فرد تولید كنم. منبع: بی بی سی ۴۲۲۳۷

1397/05/03
14:38:37
5.0 / 5
5313
تگهای خبر: تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن