چرا معابر كرج را آب می گیرد؟

چرا معابر كرج را آب می گیرد؟

تاكسی مدرن: برف، باران، گرما، سرما، آفتاب، مهتاب و زیر ساخت؛ اگر تصور می كنید با همه اینها باید جمله بسازید در اشتباهید، اینها ˮمعلولˮ اند، معلول هایی كه هر روز می بینیم، معلولِ ˮعلتˮ ها، علت هایی كه لحظه به لحظه جلویمان سبز می شوند و پس از نشان دادنِ رُخی، گاهی با چشم غره، گاهی هم با ناز و ادا راه شان را می گیرند و می روند.


اینها معلولِ آبگرفتگی ها هستند، معلولِ سیل ها، راه بندان ها، ترافیك ها و خیلی از موضوعاتِ ریز و درشت دیگری كه در زندگی مان به تناوب، با ما "دست به یقه" یا شاید هم ما با آنها "یقه به یقه" می شویم.
بهار كه می گردد باران، تابستان كه می گردد گرما، پاییز كه می گردد سرما و زمستان كه می گردد برف و یخبندان و راه بندان. می بینید كه در همه اتفاق هایی كه در جهانِ هستی می افتد "ما " بی تقصیریم، گردن ما از مو هم نازك تر، بی آزارِ بی آزاریم.

اما برای تشخیص سره از ناسره اندكی تامل لازم است، هم معلول مشخص است هم علت، وقتی باران ببارد، وقتی بارانی كه می بارد رگباری ببارد تصور می كنم طبیعی باشد كه در كوچه ها و خیابان ها و زیرگذرها آب جمع شود، طبیعی باشد كه خودروها توی آب بمانند، طبیعی باشد كه عبور و مرور مختل شود و آخر اینكه طبیعی باشد كه مردم فیلم بگیرند و اعتراض خودشان را در قالب عكس ها و فیلم ها نشان بدهند.
خوشبختانه كشور ما چهارفصل است و از موضوعات و رخدادهایی طبیعی، پر است از اتفاقاتی كه بی اطلاع می آیند و بی اطلاع هم نمی مانند! موضوعاتی كه هم اتفاق افتادن شان به ما دخلی ندارد هم اتفاق نیفتادن شان.

البته این مورد در همه جای دنیا وجود دارد، همه جای دنیا برف و باران می بارد، در همه جای دنیا زیاد هم می بارد و در همه جای دنیا هم آدم ها و ماشین ها در برف می مانند، اما باید قبول نماییم كه خودمان هم چند درصدی معلولیم، معلولِ علت هایی كه می افتند و هر روز و هر روز به چشم مان می بینیم.
اما اتفاقاتِ خوب هم خواهد افتاد. به نظرم قدم اول پذیرفتن است، پذیرفتن كاستی ها، پذیرفتن كمبودها و تلاش برای به قوت تبدیل كردن شان. تصور می كنم مجموعه مدیریت شهری كرج قدم اول را برداشته است، قدمی كه "می پذیرد" در بعضی از اتفاقات ما هم نقش داریم و باید در مسیرِ كمرنگ كردن مشكلات گام برداریم.

به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا، سرپرست شهرداری كرج ضمن عذرخواهی و تشكر از صبوری و همراهی شهروندانی كه به علت شدت بارش ها و آبگرفتگی معابر دچار مشكل شده اند، عدمِ اجرای طرح جامع هدایت آب های سطحی و نبود زیرساخت های مناسب را مهمترین عامل بروز مشكلات دانست.

محمدرضا احمدی نژاد با اشاره به اینكه بارندگی روز گذشته در زمان اندك و به صورت رگبار اتفاق افتاد، همین امر را باعث انباشت آب در معابر و بخصوص زیرگذرها ذكر كرد.
وی با بیان اینكه انجام نشدن اقدامات زیرساختی در حوزه هدایت آب های سطحی عامل بروز مشكلاتی از این دست است، تصریح كرد: طرح جامع هدایت آب های سطحی سال 95 به تصویب رسیده و این در شرایطی است كه پیش از آن هیچ اقدامی در زمینه مذكور انجام نشده بود.
به قول احمدی نژاد، بعد از آن هم اقدامات انجام شده اغلب به صورت موقت و مسكن بوده و نتوانسته است جوابگوی شدت بارندگی ها و رفع مشكلات شهر و شهروندان باشد.
سرپرست شهرداری كرج، با تاكید بر اینكه در سال 97 رویكرد مدیریت شهری را نسبت به مبحث آب های سطحی تغییر داده ایم، عنوان كرد: طبق پیش بینی و برنامه ریزی هایی كه برای بودجه سال 97 انجام گرفته، سعی شده است رویكرد را از سیستم دفعی به سمت هدایت و نگه داشت آب های سطحی تغییر دهیم.
وی اذعان كرد: امیدواریم بتوانیم با عنایت به منابع پیش بینی شده در بودجه، بخشی از آب های سطحی را نگهداری كرده و در حوزه آبیاری فضای سبز مورد استفاده قرار دهیم. این طرح با مشاركت معاونت فنی و عمرانی و سازمان سیما و منظر شهرداری كرج در حال آماده سازی و اجراست. البته در كنار اجرای این طرح، انجام اقدامات موضعی و مقطعی را به منظور رفع مشكلات و كاهش آبگرفتگی ها بخصوص در معابر مستعد این امر، در دستور كار قرار می دهیم تا امسال و در موارد بارندگی كمتر شاهد آبگرفتگی حوزه های مختلف شهری باشیم.
وی، در عین حال از تلاش گسترده نیروهای خدمات شهری، آتش نشانی و مدیریت پسماند برای تخلیه معابری كه دچار آبگرفتگی شدید شده بودند قدردانی و اظهار نمود: شدت بارش ها به گونه ای بود كه برخی معابر و زیرگذرها به سرعت پر شدند. تخلیه این مسیرها اقدامی دشوار بود اما با همكاری مجموعه های ذكر شده، آب ها به سرعت تخلیه شده و مسیرها بازگشایی شدند.

نصب و فعال كردن كلكتورهای سطح شهر ضروری است
حسن مدیرروستا، معاون خدمات شهری شهرداری كرج با اشاره به اینكه معاونت خدمات شهری با بهره گیری از تمامی توان نیروی انسانی و ماشین آلات خود روز گذشته در آماده باش كامل بود، افزود: حجم بالای بارش و پر شدن ظرفیت چاه های جذبی، سبب شد معابر به سرعت دچار آبگرفتگی شوند.
مدیرروستا با تاكید بر لزوم نصب و فعال كردن كلكتورهای سطح شهر، مشكل آب های سطحی را با وجود چاه های جذبی غیرقابل رفع كامل عنوان نمود و ادامه داد: این چاه ها از ظرفیت محدودی برخوردار می باشند و در زمان بارندگی های شدید توان جذب كامل آب را نداشته و بارندگی ها به آبگرفتگی تبدیل خواهد شد. این امر مشكلات بسیاری را برای شهرداری و شهروندان بوجود می آورد.
وی، بخصوص از عدم راه اندازی كلكتور خیابان شهید بهشتی انتقاد نمود و اضافه كرد: فعال شدن این كلكتور بخش زیادی از مشكلات آبگرفتگی در معابر آن منطقه از شهر را مرتفع خواهد نمود.
به قول وی، در روز گذشته همه عوامل و كارگران زحمتكش خدمات شهری در ستاد و مناطق در كنار نیروها و عوامل سازمان های آتش نشانی و مدیریت پسماند به سرعت برای اجرای عملیات جمع آوری و تخلیه آب بخصوص در زیرگذرها ورود كرده و با تلاش بسیار كوشیدند شرایط را برای هموطنان هموار كنند.
این مسول به تشریح عمده ترین رخدادها پیرو آبگرفتگی روز گذشته پرداخت و افزود: در منطقه 2 یك دستگاه اتوبوس به علت عدم رعایت ارتفاعِ مناسب در زیرگذر گرفتار شد و بعد از آن ورود یك دستگاه خودروی پژو باعث گیر كردن آن در معبر گردید.
معاون خدمات شهری شهرداری كرج، ادامه داد: گرفتار آمدن یك دستگاه پیكان و یك دستگاه نیسان در زیرگذر مترو واقع در انتهای خیابان شهید ایرانی در منطقه 5، یك دستگاه سمند در ابتدای خیابان پنجم مطهری واقع در منطقه 7 و دو دستگاه پژو در زیرگذر سپاه واقع در منطقه 8 گزارشاتی بود كه به ما رسید و نیروها و عوامل مربوطه به سرعت نسبت به اجرای عملیات و رفع معضل اقدام نمودند.
گزارش از مصطفی فراغت، خبرنگار ایسنا منطقه البرز1397/03/03
20:09:15
5.0 / 5
4622
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن