دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران عنوان كرد

درآمد 10 میلیاردی ایران از محل توریسم، ایران رتبه 93 رقابت پذیری گردشگری

درآمد 10 میلیاردی ایران از محل توریسم، ایران رتبه 93 رقابت پذیری گردشگری

تاكسی مدرن: دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در پژوهشگاه میراث فرهنگی اظهار داشت: تولید ناخالص داخلی كشور ازمحل توریسم حدود 10 میلیارد دلار بوده و 2. 2 درصد اشتغال كشور در این بخش است، این در حالیست كه مقرر است بر اساس چشم انداز 1404 به 20 میلیون توریست بین المللی برسیم و درآمد 25 میلیارد دلاری از این بخش داشته باشیم.


به گزارش تاكسی مدرن به نقل از ایسنا، سید محسن طباطبایی مزدآبادی نائب رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در نشستی كه در پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار گردید با اشاره به اینكه باوجود شوكهای ناگهانی و فزاینده ای كه در اثر اتفاقات سیاسی اجتماعی و یا حوادث طبیعی طی سالهای اخیر به صنعت گردشگری در مقیاس جهانی وارد شده است این صنعت همچنان رشد خویش را حفظ نموده و از تاب آوری بالایی برخوردار بوده است، اظهار داشت: گردشگری برای ششمین سال متوالی سریعترین رشد را در میان بخشهای مختلف اقتصاد جهانی داشته و رونق بخش زندگی میلیونها نفر با استفاده از تولید شغل و كاهش فقر و ترویج توسعه بوده است.
وی با اشاره به اینكه این صنعت توانسته است اشتغال پایدار را رقم بزند و با نزدیك كردن اقوام و فرهنگ ها به هم به صلح بین المللی كمك نماید، خاطرنشان كرد: گردشگری فقط در سال 2016، بیش از 3 درصد رشد در GDP داشته و 6 میلیون شغل بوجود آورده است.
مدرس دانشگاه تهران اضافه كرد: این صنعت در سال قبل میلادی، 10 درصد از تولید ناخالص جهانی را تولید كرده است از كل اشتغال جهانی یك دهم را به خود مختص كرده است، همینطور 6. 6 درصد صادرات كل جهان و 30 درصد صادرات بخش خدمات در این بخش شكل گرفته است.
طباطبایی مزدآبادی با اشاره به اینكه در سال 2030 قریب به 2 میلیارد توریست بین المللی وجود خواهد داشت، ادامه داد: پیش بینی ها نشان داده است تا 5 سال آینده از هر 10 نفر شاغل در دنیا یك نفر در حوزه گردشگری مشغول به فعالیت خواهد بود.
بر اساس گزارش روابط عمومی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، وی اظهار نمود: در كشور ما باوجود وجود جاذبه های فراوان و با وجود آنكه بر اساس شاخصهای یونسكو جزو ده كشور پر جاذبه جهان هستیم؛ اما به لحاظ شاخص رقابت پذیری در زمینه گردشگری در سال 2017 در رتبه 93 جهان قرار داریم.
وی تصریح كرد: تولید ناخالص داخلی كشور از این بخش حدود 10 میلیارد دلار بوده و 2. 2 درصد اشتغال كشور در این بخش است این در حالیست كه مقرر است بر اساس چشم انداز 1404 به 20 میلیون توریست بین المللی برسیم و درآمد 25میلیارد دلاری از این بخش داشته باشیم.
نائب رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با اشاره به اینكه برای كشور ما كه مبحث اشتغال یك امر حیاتی است و نرخ بیكاری 12 درصد را تجربه می نماییم و بخش كشاورزی كشور در اثر تغییرات اقلیم و خشكسالی در مرز بحران قرار دارد مبحث گردشگری بسیار پر اهمیت است، تصریح كرد: متاسفانه در زمینه اولویت بخشی به بخش گردشگری ایران در رتبه نازل 117 قرار دارد و این نشان داده است باور و عزم جدی برای تقویت توریسم باوجود واقف بودن به اهمیت آن در میان سیاستگذاران و برنامه ریزان كمتر وجود دارد.1396/10/22
22:41:57
5.0 / 5
4649
تگهای خبر: تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن