فرزین:

اولین قرارداد پیمان پولی میان ایران و روسیه به امضا رسید

اولین قرارداد پیمان پولی میان ایران و روسیه به امضا رسید

به گزارش تاکسی مدرن، رئیس کل بانک مرکزی از امضای اولین قرارداد پیمان پولی دوجانبه به منظور تأمین (معاوضه) نقدینگی به پول های ملی برای تبادلات تجاری میان ایران و روسیه اطلاع داد.به گزارش تاکسی مدرن به نقل از مهر، محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی اظهار نمود: در نشست دو جانبه رؤسای کل بانکهای مرکزی دو کشور ایران و روسیه در حاشیه کنگره مالی روسیه در سنت پترزبورگ که پنج شنبه گذشته برگزار شد، کلیه اقدامات مشترکی که در گذشته توافق گردیده بود نهایی شد و بدین ترتیب کلیه اقدامات توافق شده قبلی وارد مرحله عملیاتی گردید.
وی اظهار داشت: در این جلسه سند همکاری جدیدی در مورد اقدامات مشترک آتی به امضای رؤسای کل بانکهای مرکزی دو کشور رسید.
فرزین ضمن اشاره به ظرفیتهای تجاری و اقتصادی ایران و روسیه تصریح کرد: در انتها دیدار دوجانبه با رئیس بانک مرکزی روسیه، قرارداد پیمان پولی دوجانبه به منظور تأمین (معاوضه) نقدینگی به پول های ملی برای تبادلات تجاری به امضا رسید و بزودی با آغاز به کار زیرساخت معاملات توافقی ریال برون مرزی (ریال آفشور) در مرکز مبادله ارز و طلای ایران، دستورالعمل های لازم به شبکه بانکی و بازرگانان ابلاغ خواهد گردید.
وی خاطرنشان کرد: با پیمان پولی، مبادلات بر مبنای ارزهای محلی ریال و روبل خواهد و نیازی نیست از ارز دیگری استفاده گردد و شروعی برای جهش در مبادلات تجاری کشور خواهد بود و خیلی از خطرات ناشی از تبدیل ارز و این امر مبادلات با سایر ارزها را پوشش می دهد. بنابراین این مهم برای تجار ایرانی و سرمایه گذاران روسی بسیار مطلوب است.
رئیس کل بانک مرکزی در ادامه با اشاره مناسبات پولی و بانکی ایران و روسیه اظهار داشت: در نشست دوجانبه هیأت تخصصی دو طرف، ضمن نهایی سازی الزامات اتصال شبکه پرداخت کارتی میر روسیه به شبکه شتاب ایران، این پروژه وارد مرحله عملیاتی گردید که فاز اول آن تا اواخر ماه آینده میلادی (ابتدای شهریور ماه) برای اتباع ایرانی قابل استفاده خواهد بود.
فرزین اضافه کرد: در این مرحله کارت های بانکی شبکه شتاب ایران در چارچوب طرح کارت هوشمند همراه بانکی (کهربا) در کلیه خودپردازهای کشور روسیه قابل استفاده خواهد بود و اتباع ایرانی خواهند توانست با کارت های بانکی خود از خودپردازهای روسیه اسکناس روبل دریافت نمایند.
رئیس کل بانک مرکزی همینطور خاطرنشان کرد: مرحله دوم این اتصال برای بهره مندی اتباع روسیه در ایران خواهد بود و در مرحله سوم کارت های شتاب ایران در پذیرنده های فروشگاهی روسیه پردازش خواهد شد.
تخصیص ۲۰۰ هزار دینار به هر زائر اربعین
فرزین همینطور در رابطه با تخصیص ارز اربعین به زائرین متقاضی امسال هم اظهار داشت: در اینباره سال قبل تلاش ما این بود که این ارز را تهیه نماییم. سال قبل ۲۰ روز مانده به اربعین ارز را در اختیار متقاضیان قرار دادیم. البته برخی مردم معتقد بودند اگر این امر زودتر رخ می داد بهتر بود. بنابراین سال جاری هم این آمادگی را داریم که پس از برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی و در جهت تکریم زائرین، عرضه ارز اربعین را به صورت دینار در شعب منتخب شبکه بانکی آغاز نماییم.
رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: در اربعین سال جاری هم به هر زائر متقاضی به میزان ۲۰۰ هزار دینار ارز به نرخ ETS که در مرکز مبادله ارز و طلای ایران مبادله می شود و هیچ کامزدی هم نخواهد داشت از راه شعب منتخب شبکه بانکی در شهرها و روستاها پرداخت خواهد شد تا زائرین اربعین حسینی گرفتار مشکل نشوند.

1403/04/17
12:26:19
5.0 / 5
80
تگهای خبر: فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن