مهر بررسی كرد؛

درآمدهای مالیاتی در گذر زمان درآمدهای مالیاتی ۲ برابر درآمد نفت

درآمدهای مالیاتی در گذر زمان درآمدهای مالیاتی ۲ برابر درآمد نفت

تاکسی مدرن: اقتصاد ایران در سالهای اخیر در مالیات پیشرفت شایان توجهی داشته و توانسته درآمدهای مالیاتی را دو برابر درآمدهای نفتی برساند.خبرگزاری مهر -گروه اقتصاد؛ زمانی بود که بیش از ۷۰ درصد بودجه وابسته به نفت بود، اما اقتصاد ایران از شروع دهه ۸۰ به سمت درآمدهای مالیاتی رفت و توانست سال به سال وابستگی به بودجه را کم کند.
بر اساس گزارش بانک مرکزی در آذر ماه سال ۱۳۸۷، « دولت نهم در کاهش آهنگ رشد هزینه های جاری دولت حرکت کرد، حرکت به سمت عملیاتی کردن بودجه و افزایش منابع درآمدهای مالیاتی بوسیله رونق بخشی به تولید کشور، وابستگی بودجه دولت به نفت در سال ۱۳۸۶ نسبت به سال ۱۳۸۵ بیش از ۱۰ درصد کم شد. همین طور سهم درآمدهای حاصل از منابع نفتی (شامل درآمد نفت خام، مالیات عملکرد نفت، سود علی الحساب سهم دولت از ارزش نفت خام تولیدی و برداشت دولت از حساب ذخیره ارزی) از کل منابع بودجه سال ۱۳۸۶ به ۵۲.۴ درصد محدود شد.»
تاریخچه مالیات بر ارزش افزوده
یکی از دستاوردهای مالیاتی در کشور مالیات بر ارزش افزوده بود که از سال ۱۳۸۷ اجرائی شد، طبق ماده ۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده، به تفاوت بین ارزش کالاها و خدمات عرضه شده با ارزش کالا یا خدمات خریداری یا تحصیل شده در یک دوره معین، ارزش افزوده گفته می شود. این مفهوم به پروسه تولید مربوط است و نه به کالای خاص مالیات ارزش افزوده نوعی مالیات عام (بر عموم کالاها و خدمات مگر موارد معاف تعلق می گیرد) است که بصورت چند مرحله ای از اضافه ارزش کالاهای تولید شده یا خدمات ارائه شده در مراحل مختلف تولید و توزیع گرفتن می شود.
از مهرماه ۱۳۸۷ تا پایان بهار سال ۱۳۹۱، ۲۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از محل مالیات بر ارزش افزوده درآمد بدست آمد. از شروع سال ۱۳۹۴ میزان این نوع از مالیات در ایران مجدداً افزوده شد و از ۶ درصد به ۹ درصد تغییر نمود. این قانون جایگزین قانون تجمیع عوارض شد.
کاهش وابستگی به نفت ادامه دارد
بابک نگهداری رییس مرکز پژوهش های مجلس با اعلان اینکه در بخش منابع، بیشترین افزایش مربوط به درآمدهای مالیاتی و گمرکی در سال ۱۴۰۳ با ۴۰ درصد رشد بوده، عنوان کرد: وابستگی بودجه به منابع نفتی به ۲۴ درصد کم شده است البته این مساله بدون در نظر گرفتن منابع هدفمندی است که عمدتا از محل فراورده های نفتی و گازی تامین می شود.
رئیس مرکز پژوهش های مجلس تصریح کرد: در بخش مصارف، ۴۵ درصد منابع عمومی به حقوق و دستمزد، ۱۶ درصد به صندوق های بازنشستگی، ۱۵ درصد به اعتبارات عمرانی، ۹ درصد به بازپرداخت اصل اوراق مالی و ۱۵ درصد به سایر مصارف اختصاص یافته است.
درآمدهای مالیاتی ۲ برابر درآمدهای نفتی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ سهم درآمدهای مالیاتی حدودا دو برابر سهم درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز است، بر این اساس، سهم درآمدهای پایدار در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ معادل ۶۱.۵ درصد است که افزایش حدود ۱۱ درصدی را نسبت به بودجه امسال دارد. درآمد نفت در لایحه بودجه ۱۴۰۳ حدود ۶۱۴ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده و درآمد مالیاتی ۱، ۱۲۲ هزار میلیارد تومان از طرف دولت پیش بینی شده است که حدودا دو برابر درآمد نفت می باشد. به گزارش تاکسی مدرن به نقل از مهر رسیدن درآمدهای مالیاتی به میزان ۲ برابر درآمدهای نفتی یکی از آرزوهای فعالان اقتصادی و اقتصاددانان بود که در سال ۱۴۰۳ محقق شد.منبع:

1402/11/23
09:49:35
5.0 / 5
119
تگهای خبر: تولید , خدمات , عمرانی , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن