آزادسازی قیمت و سهمیه بندی نان انجام نخواهد شد

آزادسازی قیمت و سهمیه بندی نان انجام نخواهد شد

به گزارش تاکسی مدرن، مشاور وزیر اقتصاد اظهار داشت: شناورسازی سهمیه آرد نانوایان بر مبنای عملکرد آنها، مشارکت مردم در نظارت بر عملکرد نانوایان و تکمیل داده ها از این طریق و افزایش کمک هزینه پرداختی عملیاتی خواهد شد.به گزارش تاکسی مدرن به نقل از مهر، محمد جلال در یک برنامه تلویزیونی با تشریح آخرین وضعیت هوشمند سازی یارانه آرد و نان اظهار نمود: این طرح از مهرماه سال قبل آغاز شد؛ بزرگترین قلم یارانه ای دولت یارانه نان و آخرین سنگر معیشتی مردم است و به جهت اینکه بتوانیم منابع تخصیص یافته به حوزه نان را بهینه مصرف نماییم جلوی هدر رفت آنرا بگیریم و اتلاف نان رو کاهش بدهیم برنامه ریزی را آغاز کردیم.
مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن اشاره به آغاز تجهیز نانوایی های کشور به کارتخوان های هوشمند از اردیبهشت ماه سالجاری اظهار داشت: اتفاق کم نظیری که در کشور رقم خورد همراهی بالای خبازان و نانوایان در این طرح بود، بگونه ای که در کمتر از ۱۰۰ روز کلیه نانوایی های کشور به زیرساخت مذکور تجهیز شدند.
وی تصریح کرد: ما در این طرح در نظر داشتیم تا زنجیره داده های حوزه گندم آرد و نان را تکمیل نماییم چون که داده های حوزه گندم و آرد به صورت دقیق در سامانه های وزارت جهاد کشاورزی وجود داشت اما زنجیره تبدیل شدن آن فاقد داده های قابل اتکا بود.
جلال اضافه کرد: پیاده شدن این طرح سبب شد که امروز ما با دقت بسیار بالایی مشاهده نماییم فعالیت ها و داده هایی که حوزه تولید نان چگونه است تا بتوانیم برنامه ریزی های در ارتباط با هوشمندسازی توزیع آرد و مدیریت در شبکه را انجام دهیم.
مشاور وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه زیرساخت مستقر شده پذیرش اجتماعی مردم و پذیرش عمومی نانوایان را به همراه داشته، اضافه کرد: روزانه بیشتر از ۱۰ میلیون تراکنش خرید نان در کشور صورت می گیرد.
وی خاطرنشان کرد: بنای ما در مرحله اول یک قدم برای ترمیم هزینه ها و اقتصاد نانوایان بود که به شکل یک کمک هزینه در انتها هر شب به آنها پرداخت می شد.
وی افزود: در سمت مردم هیچ گونه تغییری را از آغاز طرح نداشتیم؛ چه در افزایش قیمت نان و چه سهمیه بندی و محدودیت در خرید نان که در ادامه طرح هم این دو رکن اساسی تداوم خواهد داشت که آزادسازی قیمت نان و محدودیت در خرید مردم مطرح نیست.
افزایش ۵۰ درصدی یارانه گندمِ تولید نان در ۱۴۰۲
مشاور وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه میزان یارانه گندم در عرصه تولید نان در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱ حدود ۵۰ درصد افزایش داشته است، تصریح کرد: تا امروز هم ۱۵ درصد عملکرد نانوایان بر روی کارتخوان های هوشمند مبنایی بوده که در انتها هر شب به حساب نانوا واریز شده و ما در مرحله جدید طرح آماده ترمیم این کمک هزینه برای جبران خلاء درآمدی نانوا و صیانت از چرخه تولید و عرضه نان و در نهایت صیانت از معیشت مردم هستیم.
مشاور وزیر اقتصاد اظهار داشت: در مرحله اول بیشتر از ۷۶ هزار نانوایی در کشور که فقط ۱۸ هزار مورد از آنها در روستاهای کشور بودند به این زیرساخت متصل شدند؛ زیر ساختی که پایداری ارتباطی بالای داده مستقل از اینترنت را دارد و ملاحظات لازم در مورد این که به هیچ وجه در ذهن مردم ایجاد تنش نشود، در نظر گرفته شده است.
وی ضمن اشاره به شناورسازی تخصیص سهمیه آرد به نانوا در مرحله دوم، خاطرنشان کرد: در مرحله دوم نانوا به میزان عملکردی که در حوزه کیفیت و کمیت تولید دارد می تواند از سهمیه بیشتری بهره مند شود و اقتصاد نانوا در تولید نان مرغوب و با کیفیت و عرضه مناسب به مردم تقویت می شود.
معرفی اپلیکیشن برای مشاهده سوابق خرید نان
جلال تصریح کرد: برای مردم هم یک برنامک (اپلیکیشن) هوشمند در نظر گرفته شده تا هم سوابق خرید خویش را ملاحظه کنند و هم در رابطه با سوابق عملکرد نانوا آگاه شده و نظر خویش را بیان کنند.
وی میزانی که برای بهره مندی بیشتر از سهمیه آرد بر مبنای عملکرد نانوا در نظر گرفته شده را فعلا ۱۰ درصد دانست و اظهار داشت: البته این عدد ثابت نیست و از همین ماه به تدریج انجام شده و در بعضی از استان ها در انتها این ماه آغاز خواهد شد و حتما اطلاع رسانی های پیامکی مستقیم به نانواها خواهیم داشت که حاوی نکات آموزشی و موارد لازم برای جدی گرفتن استفاده از کارتخوان ها، صیانت از سلامت تراکنش ها و دقت در درصد تراکنش ها خواهد بود.
جلال ابراز امیدواری کرد که این رویکرد فرصت های تولید نان را برای نانوایی که کیفیت و انگیزه تولید دارد اما با محدودیت تأمین آرد در تولید مواجه بوده، افزایش دهد و محدودیت ها به تدریج رفع گردد.
وی از افزایش دو برابری کمک هزینه ۱۵ درصدی پرداختی به نانوایان هم در مرحله دوم اطلاع داد و اضافه کرد: تلاش می شود تا خلاء درآمدی نانوا با وضعیت بهتری جبران شود.
مشاور وزیر اقتصاد اظهار داشت: امسال با شروع این طرح در مرحله ابتدایی، رشد انتظارات تقاضا پیشبینی می شد که این رشد صفر شد و در مرحله دوم علاوه بر مبحث پیشگیری از هدر رفت، با شناورسازی سهمیه ها مبحث کیفیت نان و کاهش اتلاف نان با مشارکت مردم را انتظار داریم.


منبع:

1401/11/13
16:12:26
5.0 / 5
207
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , تولید , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن