معرفی ۴۶۰۰ مظنون به پولشویی

معرفی ۴۶۰۰ مظنون به پولشویی

به گزارش تاکسی مدرن، رییس مرکز اطلاعات مالی اظهار داشت: 4600 فرد حقیقی مشکوک به فعالیت ناسالم اقتصادی را شناسایی کرده ایم؛ افرادی که هیچ نوع پرونده مالیاتی ندارند و فعالیت مالی و تراکنش های مالی بالایی داشتند.به گزارش تاکسی مدرن به نقل از مهر، هادی خانی در یک برنامه تلویزیونی اظهار نمود: هرگونه ارتکاب جرم مالی و پولی که بوسیله اعمال مجرمانه به وجود می آید و کوشش برای آوردن آن به جریان سالم اقتصاد پولشویی است و یکی از وظایف حاکمیت در قانون مبارزه با پولشویی مبارزه با این نوع اقدامات مجرمانه است.
رئیس مرکز اطلاعات مال ضمن اشاره به قانون مبارزه با پولشویی مصوب سال ۹۷ و قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم اظهار داشت: وظایف دستگاههای اجرائی مختلف در این قوانین تعریف شده و مشخص است چطور یک تقسیم کار ملی و هماهنگی مناسب بین بخش های مختلف حاکمیتی با مشارکت مردم و اشخاص مختلف حقیقی و حقوقی تعریف شود تا بتوان با این اعمال مجرمانه مبارزه کرد؛ این مبارزه اثر مستقیم بر شفافیت اقتصادی دارد.
وی همین طور ضمن اشاره به ساختار شورایعالی مبارزه با پولشویی با حضور وزرای دادگستری، امور خارجه و اطلاعات و مسئولان نهادهای دخیل در مبارزه با پولشویی به ریاست وزیر اقتصاد اظهار نمود: این شورا در زمینه سیاست گذاری و راهبری هر دو هفته یک دفعه تشکیل جلسه می دهد و دستورالعمل های لازم برای کنترل اقدامات مجرمانه را بطور مستمر در دستور کار دارد.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره ی روش های شناسایی جرایم پولشویی خاطرنشان کرد: در قالب شرکت های صوری، کارت های تجاری اجاره ای، حساب های اجاره ای و انتقال املاک و اموال این اقدامات مشکوک به پولشویی شناسایی می شود.
شناسایی فعالیتهای مشکوک به پولشویی برمبنای فاکتورهای مخصوص هر دستگاه
خانی اظهار داشت: تمام دستگاههای اجرائی، سیستم بانکی، بیمه، بورس و … باید برمبنای شاخص هایی که برای هر کدام در قانون تعریف و ابلاغ گردیده معاملات مشکوک را شناسایی و اعلام کنند.
وی خاطرنشان کرد: اعلام رفتار مشکوک به پولشویی در وهله اول بر عهده دستگاه متولی است و آنرا به مراکز اطلاعات مالی اعلام می کنند.
خانی اظهار داشت: مرکز اطلاعات مالی برای گزارش دهی دستگاههای اجرائی سامانه ای بوجود آورده و به همه دسترسی داده است تا اطلاعات معاملات مشکوک را اعلام کنند؛ دستگاه هایی که به سامانه متصل نشده اند، شناسایی و برای آنها دسترسی نرم افزار ایجاد می شود.
۹۰۰ دستگاهی که به سامانه مبارزه با پولشویی متصل نشده بودند
وی اضافه کرد: تعداد قابل توجهی از دستگاه ها در گذشته به این سامانه وارد نشده اند، در مجموع ۹۰۰ دستگاه مادر و زیر مجموعه ها که به این سامانه متصل نشده اند را شناسایی کردیم که تا حالا ۳۰ تا ۴۰ درصد آنها به سامانه اعلام معاملات مشکوک ما متصل شده اند.
رئیس مرکز اطلاعات مالی همین طور ضمن اشاره به معطلی بخش های زیادی از قانون تا قبل از دولت سیزدهم اظهار نمود: در قانون مبارزه با پولشویی خیلی از تعهدات قانونی حتی قبل از آمدن دولت فعلی گذشته و اجرا نشده و اعلام شاخص ها از طرف مرکز اطلاعات مالی انجام نشده بود؛ ما با بیان این شاخص ها و شناسایی و نظارت بر انجام وظایف و تعهدات دستگاه ها در اعلام معاملات مشکوک اهتمام در اجرای قوانین و مقررات مغفول مانده کردیم.
خانی مبارزه با پولشویی را تلفیقی از فرهنگ سازی و آموزش های اولیه در کنار اجرای قوانین و مقررات دانست و اضافه کرد: کسانی که درگیر پولشویی و علاقه مند به فساد هستند خودرا به روز کرده و می کنند و پس مبارزه با پولشویی و مبارزه با فساد بطور مستمر و به روز صورت می گیرد.
معاون وزیر اقتصاد همین طور به همکاری برخی دستگاه ها همچون سازمان امور مالیاتی در حوزه اطلاع رسانی و همین طور مبارزه با پولشویی اشاره نمود و اظهار داشت: در پورتال مرکز، امکان دریافت اطلاعات مردمی هم داریم اما تمرکز ما در ابتدای اجرای قانون در دستگاههای مختلف به عنوان زیرساخت ها است و باید کامل شود تا بتوانیم خدمات بهتری بدهیم.
فعال سازی ۵۰ درصدی ظرفیت ها در مبارزه با پولشویی
خانی اظهار داشت: در ۷ ماه گذشته رشد فعال سازی ظرفیت های دستگاه ها را در حوزه مبارزه با پولشویی به میزان ۴۰ تا ۵۰ درصد داشته ایم.
وی همین طور اضافه کرد: در قانون یک تکلیف مهم درباره ی ارزیابی لطمه پذیری و هزینه های کشور در زمینه پولشویی داریم که در زمینه های مختلف بیمه، بازار سرمایه، بانکی و چند بخش دیگر با یک تقسیم کار ملی باید انجام پذیرد که یکی از اقدامات مهم دولت سیزدهم تدوین همین سند بود که بیش از ۷۰ درصد آن در کمتر از ۸ ماه گذشته از طرف مرکز اطلاعات مالی نوشته شده و همین طور در شورایعالی مبارزه با پولشویی که وزیر اقتصاد ریاست آنرا بر عهده دارد در مورد شناسایی ظرفیت های مبارزه با فساد در کشور متمرکز هستیم و اخیراً نیز تفاهمنامه ۵ جانبه ای درباره ی این تقسیم کار ملی بین دستگاههای دخیل در مبارزه با پولشویی و مفاسد به امضا رسیده است.
خانی همین طور اعلام نمود: در همین مدت ۴۶۰۰ فرد حقیقی مشکوک به فعالیت ناسالم اقتصادی را شناسایی کرده ایم؛ افرادی که هیچ گونه پرونده مالیاتی ندارند و فعالیت مالی و تراکنش های مالی بالایی داشتند.
وی فقدان پرونده مالیاتی برای کسانی که درآمد بالایی دارند در کنار فاکتورهای دیگری همچون شغل، سن و فاکتورهای دیگر مجموعاً در تشخیص و معرفی افراد مظنون به پولشویی مؤثر دانست.
خانی تصریح کرد: در بحث پولشویی هر دستگاهی معیارها و فاکتورهای خاص خودرا دارد و اشخاص مظنون به پولشویی را بر طبق این شاخص ها و تقاطع گیری اطلاعات شناسایی و معرفی می نماییم. ایشان در ادامه احراز جرم پولشویی از طرف این افراد را از وظایف مراجع قضائی اعلام نمود و اظهار داشت: ما فقط در وزارت اقتصاد بر طبق این شاخص ها مظنونان را معرفی می نماییم.
وی همین طور درباره ی موضوع fatf نیز اظهار داشت: تمرکز ما در مرکز اطلاعات مالی فعال کردن ظرفیت های قانونی مبارزه با پولشویی در داخل و جبران عقب ماندگی ها است و در این مورد برمبنای تصمیم مراجع بالادستی عمل خواهیم کرد. وی به ایجاد ساختارهای موازی در دستگاه ها و تأیید صلاحیت ۳۰۰ مدیر مبارزه با پولشویی در دستگاههای مختلف در واحدهای مربوط به عنوان یکی دیگر از اقدامات انجام شده اشاره نمود.
خانی به ابلاغ مقرره های مهم همچون نحوه ارائه خدمات به اتباع خارجی که سالیان سال بلاتکلیف بود، نیز به عنوان دیگر اقدامات عملی دیگر در مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم اشاره نمود.
ارز دیجیتال هنوز تعریف دقیقی در قانون کشور ندارد
وی همین طور در پاسخ به این که آیا خرید و فروش ارز دیجیتال هم از مصادیق پولشویی است، اضافه کرد: ارز دیجیتال هنوز تعریف دقیقی در قانون کشور ندارد و از شاخص هایی است که در شناسایی اشخاص مظنون به پولشویی مورد استفاده قرار می گیرد البته تنها شاخص نیست بلکه در کنار فاکتورهای دیگر سنجیده می شود.
رئیس مرکز اطلاعات مالی همین طور افزایش تعامل با کشورهای دوست و همسو در جهت مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم را یکی دیگر از نگاههای دولت سیزدهم برشمرد و به تفاهمنامه های دو و چند جانبه و ائتلاف های چندجانبه در جهت رصد جریان های مالی و مبارزه با تروریسم اشاره نمود.

1401/11/11
08:33:06
5.0 / 5
165
تگهای خبر: آموزش , املاك , خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن