پیش بینی دما و بارش نرمال در تهران طی بهمن ماه

پیش بینی دما و بارش نرمال در تهران طی بهمن ماه

به گزارش تاکسی مدرن، مدیرکل اداره هواشناسی استان تهران با اعلان اینکه بارش های دی ماه نسبت به طولانی مدت 39 درصد و دمای هوا 1.4 درجه سلسیوس کم شده است، اظهارکرد: میزان بارش ها و دما در بهمن نیز بطور خوشبینانه در حد نرمال خواهد بود اما بارش های احتمالی هم کم بارشی های گذشته را جبران نخواهد کرد.مازیار غلامی در گفت و گو با ایسنا درباره ی پیش بینی دما و بارش در بهمن ماه ارائه داد واظهار کرد: تحلیل تازه ترین نقشه های پیش بینی فصلی بیان کننده آنست که طی سه ماه آتی متوسط دمای هوا در سطح استان بالاتر از نرمال برآورد شده (۰.۵ تا ۱ درجه بالاتر از نرمال) است و متوسط بارش استان در بهترین شرایط و خوشبینانه ترین حالت در حد نرمال پیش بینی می شود.

وی اضافه کرد: از نظر توزیع ماهانه بارش نیز انتظار می رود که به تدریج طی بهمن ماه بارش به شرایط نرمال گرایش پیدا کند. در عین حال باتوجه به کاهش بارش انباشته شده از ماه های قبل، بارش های احتمالی آتی نمی تواند کم بارشی را جبران کند و کماکان لزوم صرفه جویی مصرف آب در بخش های مختلف عمومی (مردم) و اختصاصی ( بخش های مختلف کشاورزی، صنعتی و...) کماکان وجود دارد.

مدیرکل اداره هواشناسی استان تهران اشاره کرد: مدیریت دقیق منابع و مصارف آب، اقدام فوری و برنامه ریزی برای کارهای کشاورزی در ماه های بهار و تابستان ۱۴۰۲ همین طور اتخاذ تدابیر و پیش بینی های لازم توسط بخش های مختلف اجرائی سفارش می شود.

وی همین طور درباره ی وضعیت بارش طی دی ماه اظهارکرد: تحلیل و بررسی آمارهای دریافتی از ایستگاه های هواشناسی استان بیان کننده آنست که طی این ماه ۱۵.۹ میلی متر باران (به صورت پهنه ای) در استان تهران اتفاق افتاده است که نشاندهنده کاهش ۳۹ درصدی بارش نسبت به دوره آماری بلندمدت است.

غلامی افزود: این کاهش بارندگی دی ماه نسبت بلندمدت در حالی است که میزان کاهش بارش در استان تهران از شروع سال زراعی تا پایان دی ماه و در مقایسه با طولانی مدت ۶۳ درصد است البته بیشتر استانهای کشور تحت تاثیر کم بارشی قرار دارند، به شکلی که کل کشور از شروع سال زراعی تا پایان دی ۱۴۰۱ با کاهش ۱۸درصدی بارش نسبت به دوره آماری طولانی مدت روبه رو بوده اند.

مدیرکل اداره هواشناسی استان تهران اضافه کرد: بررسی بارش از شروع سال زراعی تا حالا نشان دهنده آنست که استان تهران ششمین استان کشور از نظر بیشترین کاهش بارش بوده است.

به گفته غلامی از نظر توزیع مکانی نیز همانند ماه قبل (دی) بارش در همه شهرستان های استان در مقایسه با طولانی مدت و سال قبل کاهش داشته است وبیشترین کاهش بارش به ترتیب مربوط به شهرستان های فیروزکوه، دماوند، شمیرانات، رباط کریم، ری و پردیس بوده است.

وی همین طور درباره ی وضعیت دمای هوا در دی ماه اظهار داشت: بررسی و تحلیل مقادیر ثبت شده دمای هوا که شامل متوسط دما، دمای حداقل و دمای حداکثر در ایستگاه های هواشناسی استان می شود، بیان کننده کاهش دما در دی ماه است. متوسط دمای هوای استان تهران در این ماه، ۱ درجه سلسیوس بوده که در مقایسه با طولانی مدت ۱.۴ درجه سلسیوس کاهش داشت این درحالیست که متوسط کمینه دما، ۱.۲درجه سلسیوس و متوسط بیشینه دما ۱.۶ درجه سلسیوس کم شد.

غلامی در آخر اشاره کرد: دی ماه ۱۴۰۱ در مقایسه با طولانی مدت بطور نسبی سردتر بود. از نظر توزیع دما در شهرستان های استان نیز تمامی شهرستان های استان با کاهش دما روبه رو بودند که بیشترین کاهش دما مربوط به شهرستان های پردیس، شمیرانات وتهران بود.
1401/11/05
12:39:54
0.0 / 5
129
تگهای خبر: ایستگاه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن