مخبر در آیین تجلیل از فعالان پیشتاز اقتصاد ایران:

چند میلیارد دلار از دارایی بلوکه شده وارد چرخه اقتصاد شد

چند میلیارد دلار از دارایی بلوکه شده وارد چرخه اقتصاد شد

به گزارش تاکسی مدرن، معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: در چند روز گذشته چند میلیارد دلار از دارایی های ارزی مسدود شده کشور آزاد شده و در چرخه اقتصاد قرار گرفته است.به گزارش تاکسی مدرن به نقل از مهر، محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور قبل از ظهر امروز (دوشنبه) در آئین تجلیل از فعالان پیشتاز اقتصاد ایران که در مرکز همایش های بین المللی برج میلاد برگزار شد، ضمن تبریک ماه رجب و ولادت با سعادت امام محمدباقر (ع)، از وزیر امور اقتصادی و دارایی به خاطر تلاشهای صورت گرفته تقدیر نمود و عنوان کرد: خاندوزی از آغاز پذیرش مسئولیت به دنبال ارتباط گسترده و رسیدگی به مسائل و مشکلات بخش خصوصی و ایجاد تعامل سازنده میان دولت و فعالان اقتصادی بوده است.
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر این که باید کارها را به مردم و بخش خصوصی واگذار نماییم، اضافه کرد: در دوران دفاع مقدس، مردم به صحنه آمدند و مسائل حل شد و بعد از آن هم در مقاطع مختلف هرگاه که مردم به میدان آمدند شاهد حل مشکلات کشور بوده ایم اما متأسفانه هنوز در قسمت اقتصاد نتوانسته ایم آنطور که باید کارها را به دست مردم و بخش خصوصی بسپاریم.
وی عنوان کرد: مقام معظم رهبری سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی را با رویکرد واگذاری امور اقتصادی به دست مردم ابلاغ کردند اما متأسفانه هم در اجرای این سیاست ها و هم در رفتار بعد از واگذاری ها نتوانسته ایم به نحو مطلوب عمل نماییم و کانونی که بتواند از اصل ۴۴ پشتیبانی کند وجود نداشته است.
مخبر در ادامه با اشاره به اینکه امروز دشمنان با تمام توان خود برای ضربه زدن به اقتصاد کشور بسیج شده اند و در همین چند روز گذشته با وجود این که چند میلیارد دلار از دارایی های ارزی مسدود شده کشور آزاد شده و در چرخه اقتصاد قرار گرفته و باوجود آنکه کل نیازهای ارزی کشور از راه سامانه نیما با قیمت ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان تأمین می شود، اما شاهد نوسانات نرخ ارز و افزایش قیمتها در بازار آزاد هستیم که دلیل آن نه معاملات واقعی بلکه همین فضاسازی های رسانه ای و روانی دشمن است که باعث هراس افکنی در بین مردم و بخش خصوصی شده است.
معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: بخش خصوصی باید در عمل به سیاست های دولت اعتماد کند و باور داشته باشد که دولت مصمم است کارها را به دست بخش خصوصی بسپارد چون که رویکرد دولت اینست که امکان مقابله با فشار و مشکلات جز از راه واگذاری امور به مردم میسر نیست.
وی در ادامه ضمن اشاره به این که سرتاسر کشور مملو از ظرفیت ها و فرصت های اقتصادی می باشد، اظهار داشت: تابحال کشور را با اتکا به درآمدها اداره کرده ایم و این در شرایطی است که درآمدهای کشور در مقابل دارایی های کشور بسیار ناچیز است و باید بتوانیم با اتکا به دارایی ها گامهای بلندی در جهت توسعه کشور برداریم.
معاون اول رئیس جمهور ظرفیت های گسترده معدنی کشور را خاطرنشان کرد و عنوان کرد: طبق گزارش های موجود، با تولید یک میلیون کاتد مس، سالانه ده میلیارد دلار سودآوری و درآمد برای کشور خواهیم داشت اما متأسفانه تابحال فقط هفت درصد از معادن مس در کشور اکتشاف شده و رتبه ایران از نظر ذخایر رتبه ششم است اما در قسمت تولید در جایگاه هجدهم قرار داریم.
مخبر با تاکید بر این که دولت بر سرمایه گذاری در قسمت های مختلف تمرکز کرده است، اظهار داشت: در قسمت معادن و صنایع حدود ۶۵ طرح با ارزش ۱۸ و نیم میلیارد دلار تعریف شده که بخشی از این طرح ها در دست اجرا قرار دارد.
وی اضافه کرد: در قسمت پتروشیمی ۲۱ طرح با ارزش ۱۳ میلیارد دلار، در قسمت میادین نفتی ۱۶ طرح به ارزش ۵۶ میلیارد دلار و در قسمت صنعت شش طرح به ارزش هفت میلیارد دلار تعریف شده و در قسمت کشاورزی هم طرح هایی با ارزش پنج میلیارد دلار تدوین که بعضی از این طرح ها وارد مرحله اجرا و عملیات شده اند.
معاون اول رئیس جمهور همینطور ضمن اشاره به دسترسی کشور به دو هزار و ۷۰۰ کیلومتر ساحل دریا و ۴۰۰ کیلومتر دسترسی به اقیانوس، اضافه کرد: ظرفیت ترانزیت کشور در راه شمال به جنوب حداقل ۲۰۰ میلیون تن در سال است و این در شرایطی است که به علت عدم تکمیل زیرساخت ها امروز میزان ترانزیت در راه شمال به جنوب کشور حدود هفت تا هشت میلیون تن است.
مخبر تصریح کرد: اگر بتوانیم مسیر راه آهن رشت به آستارا را تکمیل نماییم این مسیر ترانزیتی از کشورهای شمالی ایران تا بندرعباس ادامه می یابد و همینطور اگر با راه اندازی ۲۵ کیلومتر راه آهن از خرمشهر به بصره متصل شویم، دسترسی ما تا مدیترانه ادامه می یابد.
معاون اول رئیس جمهور افزود: ظرفیت ها و فرصت های اقتصادی کشور بسیار گسترده و بی نظیر است اما انجام کارهای بزرگ با منابع محدود دولت و از راه بودجه های سالانه امکان پذیر نیست و لازم است بخش خصوصی و فعالان اقتصادی به این موضوعات ورود کنند و دولت نقش تسهیل گری، پشتیبانی و سیاستگذاری را ایفا کند.
وی خاطرنشان کرد: کشوری که از این میزان ظرفیت و فرصت برخوردار می باشد نباید دغدغه معیشتی برای مردمش وجود داشته باشد و انتظار ما اینست که بخش خصوصی به کمک دولت و حاکمیت بیاید و دولت هم موظف است که از آنها پشتیبانی کند.
مخبر در قسمت دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به محدودیت منابع آب در کشور اظهار داشت: باآنکه ایران کشوری تقریبا خشک است اما در شمال و جنوب کشور دریا واقع شده و برخی سیاست ها و تصمیمات نادرست سبب شده که آب آشامیدنی را از مرکز کشور به کنار دریا ببریم و صنایع آب بر را در مناطق کویری راه اندازی نماییم.
معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: دولت با استناد به کد ملی متقاضیان جویای کار تابحال بیشتر از ۹۰۰ هزار شغل بوجود آورده و در قسمت راه اندازی مسکن هم برای یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی، زمین انتخاب شده ضمن آنکه هزار و ۱۰۰ شهر شناسایی شده اند که هم زمین و هم متقاضی مسکن دارند و برنامه دولت اینست که زمین را در اختیار مردم قرار دهد تا خودشان بتوانند در این شهرها مسکن بسازند.
وی ضمن اشاره به این که ۲۴۰ هزار مسکن مهر نیمه تمام درحال تکمیل است، اظهار داشت: ساخت ۵۰۰ هزار واحد مسکونی برای مددجویان در دستور کار قرار گرفته و با قرارگاه امام حسن (ع) هماهنگی های لازم انجام شده و این واحدها درحال راه اندازی هستند.
معاون اول رئیس جمهور به برخی اقدامات و برنامه های دولت در قسمت درمان هم اشاره و خاطرنشان کرد: امروز در کشور هیچ کسی وجود ندارد که زیر پوشش بیمه نباشد و اگر کسی زیر پوشش بیمه نیست خودش تمایل به این کار نداشته و پیگیری های دولت تا حدی بوده که از راه کد ملی و شماره تلفن افرادی که زیر پوشش نیستند با آنها تماس گرفته شده تا نسبت به بیمه شدن آنها اقدام گردد.
مخبر با اشاره به اینکه پزشک خانواده برای شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر در حال انجام می باشد و سال آینده این طرح توسعه پیدا خواهد کرد، اظهار داشت: به فضل الهی آینده کشور کاملاً روشن است و مسائل و مشکلات را با کمک مردم و بخش خصوصی پشت سر خواهیم گذاشت.
در این مراسم با حضور معاون اول رئیس جمهور از سامانه تراز رونمایی و از ده شرکت برگزیده در زمینه شفافیت، قانونمندی و خوش حسابی قدردانی گردید.
همچنین وزیر امور اقتصادی و دارایی هم بر ضرورت پشتیبانی از فعالان اقتصادی خوش حساب تاکید کرد و اظهار داشت: بالاترین مقام دستگاههای اجرایی باید با افتخار وقت خویش را برای گره گشایی از مسائل بخش خصوصی صرف کنند و نظام پاداش و جزا باید به نفع تولیدکنندگان و صادرکنندگان اجرایی شود.


منبع:

1401/11/04
15:15:58
0.0 / 5
48
تگهای خبر: ترانزیت , تولید , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن