وزیر اقتصاد:

طرحهای عمرانی باید برای بخش خصوصی جذاب شود

طرحهای عمرانی باید برای بخش خصوصی جذاب شود

به گزارش تاکسی مدرن، وزیر اقتصاد تاکید کرد: باید تغییر نگرشی در رویکرد دولت صورت گیرد تا بخش عمرانی برای بخش خصوصی جذاب شود.به گزارش تاکسی مدرن به نقل از شادا، وزیر اقتصاد در صد و چهاردهمین نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی تاکید کرد: باید تغییر نگرشی در رویکرد دولت صورت گیرد تا بخش عمرانی برای بخش خصوصی جذاب شود و بخش خصوصی به سبب به صرفه بودن وارد پروژه عمرانی و ساخت و ساز شود.
سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی دراین نشست اظهار داشت: توقع داریم اعضای اقتصادی کابینه که عضو شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی هستند، مشارکت فعال تری در این شورا داشته باشند و نسبت به سوالات و ابهامات فعالان اقتصادی حساس و پاسخگو باشند.

وی با اشاره به گلایه فعالان بخش خصوصی درباره ی حضور کمرنگ بعضی اعضای کابینه در شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی تاکید کرد: توقع می رود عالی ترین مقام دستگاه دولتی در جلسه دیگری بصورت رسمی حضور و بطور مستقیم با بخش خصوصی روبه رو شده و حرف فعالان را بشنوند.

البته، ممکنست پاسخ مسئول دستگاه یعنی وزیر مربوطه و یا رییس سازمان برنامه وبودجه برای مخاطبان این بخش صددرصد قانع کننده نباشد، چونکه ما برای اقناع در این نشست نیستیم.

وی افزود: این که بگوییم مقرر است صددرصد بصورت مطلق و جامع به یک هدف برسیم، ممکن نیست و در هیچ جای دیگری نیز این اتفاق نیفتاده، اما همین قدر که فضای تفاهم، تعامل و احترام و شنیدن دغدغه های فعالان بخش خصوصی، پیمانکاران و سایرین ایجاد شود، در مدیریت اقتصادی کشور یک ارزش شمرده می شود. وزیر اقتصاد در پاسخ به طرح پیشنهاداتی درباره ی مسائل بین دولت و بخش خصوصی اظهار داشت: من نظر همه را به یک مساله بنیادی تر جلب می کنم که شاید ما اساساً باید در این دست مناقشات به فکر تعریف یک نهاد ثالث و قاعده گذاری منصفانه و عادلانه در قالب برنامه هفتم توسعه و یا یک ظرف قانونی دیگر باشیم.

خاندوری همین طور درباب گلایه های تعدادی از فعالان بخش خصوصی در باره پرداخت بودجه عمرانی نیز ابراز کرد: بطور قطع سازمان برنامه و بودجه پرداخت عمرانی را تورم زا نمی دانند این بخش مفیدترین بخش از پرداخت های دولت می باشد که مستقیماً سبب تحریک رشد اشتغال است، اما بطور قطع در استفاده از منابع درآمدی همچون فروش نفت، مالیات، گمرک و استقراض، دولت در نظر دارد به جهت هدف ضد تورمی خود استقراض کمتری انجام دهد.

وزیر اقتصاد در ادامه اضافه کرد: میزان فروش نفت اندکی بالا رفته و عمده درآمدهای جدید دولت از مالیات بوده است و از سمت دیگر هزینه های جاری کشور در بخش حقوق، یارانه و بازنشستگان که به سبب لزوم حمایت دولت از جامعه به سبب فشار ناشی از تورم پرداخت می شود، بطور قطع بودجه کمتری برای دولت می ماند.

وزیر اقتصاد اظهار داشت: هم اکنون که باهم سخن می گوئیم از سال قبل در همین زمان پرداخت های کمتری به حوزه عمران انجام شده است چونکه قرار نبود اینقدر دست بازانه به سمت تنخواه بانک مرکزی و استقراض برویم.

وی همین طور اظهار داشت: مطالبه ای که می توانیم داشته باشیم سرعت بخشیدن به ساز و کارهای مشارکت های عمومی و خصوصی است و بطورمثال بجای این که متوسط ۱۵ تا ۱۷ سال تطبیق پروژه ها داشته باشیم تمام کار را به بخش خصوصی واگذار نماییم یعنی نه دولت کار را رها کندو نه خیلی سخت بگیرد که بخش خصوصی ضرر کند. خاندوزی همین طور افزود: می خواهیم فعالیت و سرمایه گذاری و ساخت و ساز برای بخش خصوصی جذاب شود تا فعال بخش خصوصی به سبب به صرفه بودن وارد شود.

وی تاکید کرد: باید تغییر نگرشی در رویکرد دولت صورت گیرد تا بخش عمرانی برای بخش خصوصی جذاب شود. وزیر اقتصاد درباره ی پیشنهاد اصلاح قانون مشاغل سخت و زیان آور از طرف اتاق تجاری ایران اظهار داشت: مدیران اقتصادی در تصمیم گیری ها در معرض خطا در نوع اول یا نوع دوم هستند؛ ممکنست با تغییر این قانون عده ای که شایسته یک حمایت خاص هستند بیرون بیافتند و عده ای که نباید، مشمول حمایت ها شوند، که غالباً نیز با رویه های غلط و معیوب خودرا مشمول حمایت می کنند.

وی متذکر شد: درباب اصل مساله مطرح شده در این نشست اتفاق نظر هست که قاعده فعلی بهینه نیست و باید به سمت اصلاح و بهینه سازی حرکت نماییم.

وزیر اقتصاد سپس اظهار داشت: این مساله باید اصلاح گردد، چه با نگاه به آینده صندوق های بازنشستگی کل کشور که آینده کشور است و چه با نگاه به کارفرمایان و فعالان بخش خصوصی چه با نگاه به بخشی که به لحاظ اخلاقی و انسانی کار می کنند، نگوییم که چرا باید برای منفعت شما ما باید پول بدهیم ما همه در جایی دور هم نشستیم که اگر کارگر شما متوجه شود که از حداقل منزلت انسانی برخوردار نیست، با دل و جان و با راندمان برای شما کار نمی کند؛ در این مساله باید با دیدن همه این ملاحظات حرکت نماییم.

خاندوزی همین طور بیان کرد: من موافق ارسال متن پیشنهادی به هیأت دولت هستم تا در کمیسیون تخصصی که همه دستگاه های مرتبط یعنی تامین اجتماعی و وزارت بهداشت حضور دارند بررسی و اصلاح شود؛ یعنی بجای حذف صورت مساله آنرا حل واصلاح نماییم.


منبع:

1401/08/27
14:25:43
0.0 / 5
242
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن