گزارش تاكسی مدرن؛

جنگ اقتصادی پازل دیگرجنگ ترکیبی دشمن

جنگ اقتصادی پازل دیگرجنگ ترکیبی دشمن

به گزارش تاکسی مدرن، بازار ارز چند روزی است که متلاطم است و دیگر ثبات گذشته را ندارد؛ صاحبنظران معتقدند آنچه الان رخ می دهد بخشی از جنگ ترکیبی دشمن است که از اغتشاشات خیابانی به جنگ اقتصادی تبدیل گشته است.به گزارش تاکسی مدرن به نقل از مهر بازار ارز چند روزی است که اوضاع متلاطمی را پشت سر می گذارد؛ صاحبنظران معتقدند روندی که اکنون شاهدش هستیم قسمتی از جنگ ترکیبی است که مقام معظم رهبری نیز اخیراً از ان پرده برداری کرده اند. به طوریکه با جمع شدن اغتشاشات خیابانی سر از بازار ارز دراورده است.
جنگی ترکیبی که با پمپاژ دروغ از رسانه های معاند تا فضای مجازی کوشش کرد تا شعله جنگ داخلی و تجزیه را دنبال کند حالا می خواهد تا با پمپاژ شایعه در بازارهای مالی پازلی دیگر از این جنگ را اینبار در عرصه اقتصادی دنبال کند.
بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی به عنوان میدان دار اصلی این هجمه اقتصادی بسته ای چند وجهی را برای مقابله با این هجمه پیش بینی کردند و نگاهی مبتنی بر واقعیت های اقتصادی در مواجه با این جنگ اقتصادی اتخاذ نموده است.
بسته ده ماده ای پشتیبانی از بازار سرمایه
نقطه شروع این رویکرد تیم اقتصادی دولت ابلاغ بسته حمایتی ده بندی از بازار سرمایه بود که مشتمل بر موارد ذیل بود
- پیش بینی کاهش قیمت خوراک گاز پتروشیمی ها به نرخ صادراتی
- کاهش نرخ خوراک صنایع سیمانی معادل ۱۰ درصد قیمت خوراک پترشیمی ها
- کاهش ۵ واحد درصدی مالیات شرکتهای تولیدی
- ثابت ماندن فرمول حقوق دولتی معادن برای سال آینده
- اختصاص معادل مالیات نقل و انتقال سهام در بازار سرمایه برای تقویت صندوق توسعه و تثبیت بازار و اختصاص ۳۰ هزار میلیارد تومان برای این صندوق
- اختصاص ۶ درصد وجوه سهام دولتی قابل عرضه در بازار عرضه اولیه بمنظور بازار گردانی همان سهام
- انتشار اوراق دولتی در بازار با رعایت ۵۰ درصدی جریان ورودی منابع به بازار سرمایه
- اعلام تسعیر دارایی های دولتی معادل ۹۰ درصد نرخ سامانه نیما در ۶ ماه گذشته از طرف بانک مرکزی
- مداخله بانک مرکزی در بازار ثانویه اوراق نرخ سود بین بانکی برای تثبیت ان در سقف نرخ ۲۰ درصد
- دعوت از رییس سازمان بورس برای جلسات ستاد اقتصادی و کمیته «و» بند ۵
پرواز بورس
ابلاغ این بسته حمایت بازار سرمایه که با روند خروج سرمایه مواجه بود امر به ثمر نشست و بازار به ان واکنش مثبت نشان داد و شاخص بورس تا پایان معاملات روز شنبه چهاردهم ابان ماه توانست با ۴۴ هزار و ۷۸۲ واحد افزایش تا رقم یک میلیون و ۳۲۸ هزار واحد صعود کرد. شاخص کل با معیار هم وزن هم ۹۰۳۴ واحد افزوده شد و در رقم ۳۷۴ هزار و ۷۸۴ واحد ایستاد. در این بازار ۳۵۶ هزار معامله به ارزش ۵۱ هزار و ۳۰ میلیاردریال انجام شد روندی که رسانه ها از ان به عنوان" پرواز بورس " یاد کردند.
بسته ویژه بانک مرکزی برای ساماندهی بازار طلا و ارز
گام بعدی تیم اقتصادی دولت با محوریت بانک مرکزی انجام شد؛ این بانک روز پنجشبه از بسته ای مشتمل بر سه رویکرد رونمایی نمود و با ابتکار بانک مرکزی از «سامانه برخط صرافی ها برای فروش ارز» از روز شنبه آغاز به کار کرد.
آغاز عرضه ارز در سامانه برخط بازار متشکل ارزی
شامگاه روز جمعه فعالان بازار ارز با یک بخشنامه از بانک مرکزی مواجه گشتند بخشنامه ای که هدف آن تسهیل برای تامین ارز مورد نیاز متقاضیان واقعی بود.
بر اساس بخشنامه بانک مرکزی، تمامی صرافی های عضو باز متشکل ارزی موظف به عرضه ارز بوسیله سامانه برخط بازار متشکل ارزی شدند.
این بانک اعلام نمود: "به منظور تسهیل فروش ارز به مردم و جلوگیری از اتلاف وقت متقاضیان خرید ارز و پیرو اطلاعیه های بازار متشکل معاملات ارزی، از روز شنبه مورخ ۱۴۰۱/۰۸/۱۴ صرافی های عضو بازار متشکل معاملات ارزی، می بایست متقاضیانی را که بوسیله سامانه برخط بازار غیر متشکل معاملات ارزی به نشانی my.ice.ir معرفی شده اند در اولویت فروش ارز قرار داده و متعهد به ارائه خدمت در زمان مقرر باشند.
بانک مرکزی بر طبق این بخشنامه، تمامی صرافی های عضو بازار متشکل ارزی را همین طور موظف کرد تا سایر مراجعین حضوری را جهت خرید ارز، به سامانه مذکور راهنمایی کنند.
در همین راستا بازار متشکل ارزی نیز با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود: سامانه برخط بازار متشکل ارز ایران بمنظور تسهیل پروسه خرید ارز اشخاص حقیقی و صرفه جویی در وقت متقاضیان، طراحی شده است و متقاضیان خرید ارز بعد از ورود به سامانه، اطلاعات هویتی و درخواست خرید خودرا ثبت می نماید.
براین اساس، در صورت احراز صلاحیت برای خرید ارز بر طبق مقررات بانک مرکزی، سامانه لیستی از نزدیکترین شرکت های صرافی را نمایش داده و بعد از انتخاب یک صرافی توسط متقاضی، اطلاعات درخواست برای صرافی منتخب ارسال می شود و در صورت تأیید صرافی، پیامکی حاوی اطلاعات صرافی و تاریخ و ساعت برای مراجعه متقاضی ارسال می شود.
در این صورت، متقاضی می تواند با به همراه داشتن کارت ملی در زمان تعیین شده به صرافی مراجعه و ارز مورد نیاز خودرا خریداری کند.
ثبت پنج هزار درخواست ارز در سامانه برخط بازار متشکل
به این ترتیب عرضه ارز برای متقاضیان سامان یافت هر چند که بگفته مسعود توکلی معاون بازار متشکل ارزی صرافی ها می توانند علاوه بر خدمت رسانی به بستر برخط سامانه بازار متشکل ارزی می توانند به مراجعه کنندگان حضوری نیز خدمت رسانی کنند اما اولویت با کسانی است که در این سامانه ثبت نام کرده اند.
به طوری که بگفته معاون بازار متشکل ارزی از بامداد روز شنبه تا ساعت ۱۲: ۳۰، حدود ۵ هزار درخواست دریافت ارز در سامانه برخط بازار متشکل ارز ایران به ثبت رسیده است" این بازار همه روزه تا ساعت ۱۸ فعال است.
چگونه از سامانه برخط بانک مرکزی ارز بخریم؟
متقاضی خرید ارز بعد از ورود به سامانه بوسیله ثبت کدملی و شماره موبایل، می تواند اطلاعات هویتی و درخواست خرید ارز خودرا ثبت کند.
در ادامه متقاضی با انتخاب نوع ارز، باید مبادرت به انتخاب استان و شهر مورد نظر جهت دریافت ارز کند؛ سامانه برخط نزدیک ترین صرافی های فعال و با ظرفیت خالی را به ایشان معرفی خواهدنمود.
پس از انتخاب یک صرافی توسط متقاضی، اطلاعات درخواست برای صرافی منتخب ارسال می شود. در صورت تأیید صرافی، پیامکی حاوی اطلاعات صرافی و تاریخ و ساعت مراجعه برای متقاضی ارسال می شود؛ این پیامک حداکثر تا ۳۰ دقیقه بعد از ثبت درخواست برای تقاضاهای ثبت شده در بازه زمانی ۱۰ تا ۱۶ ارسال خواهد شد و در صورتیکه خارج از بازه زمانی مذکور تقاضایی ثبت شده باشد، متقاضی باید در بازه زمانی ۱۰ تا ۱۰ و ۳۰ دقیقه روز بعد منتظر دریافت این پیامک باشد.
متقاضی بعد از دریافت اطلاعات صرافی و تاریخ و ساعت مراجعه، باید شخصاً با همراه داشتن کارت ملی و دو کارت بانکی به نام شخص، در زمان تعیین شده به صرافی مراجعه و ارز مورد نیاز را خریداری کند؛ باتوجه به محدودیت سقف خرید، مجموع موجودی دو کارت برابر ارزش ریالی ارز مورد تقاضا باشد.
عدم مراجعه متقاضی در بازه زمانی تعیین شده، به منزله انصراف از تقاضای خرید ارز خواهد بود. با توجه به این که سرفصل ارز توافقی تمامی مصارف را پوشش می دهد، متقاضیان ارز مسافری نمی توانند از این سامانه و در سرفصل ارز توافقی مراجعه کنند.
ارائه گواهی سپرده سکه
اقدام بعدی بانک مرکزی که رییس کل از آن رونمایی نمود طرح ویژه بانک مرکزی برای انتشار گواهی سکه بهار آزادی " بود بگفته صالح آبادی رییس کل بانک مرکزی این اوراق معاف از مالیات بوده و با سررسید ۶ ماهه، در بورس منتشر خواهد شد.
قیمت تسویه اوراق سکه بهار آزادی، قیمت روز سکه و معاملات ثانویه آن در بورس امکان پذیر است. بدین سبب این اوراق ابزار جدیدی است که می تواند به اشخاص حقیقی به فروش برسد و به تعادل بازار کمک نماید.
به گفته نادر بذرافشان رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران اعلام قیمت اوراق در بورس از یکسو و کنترل نرخ ارز در بازار از طرف دیگر، بطور قطع تأثیر مثبتی بر قیمت سکه در بازار خواهد داشت و پیش بینی می شود اگر با قیمتی پایین تر از قیمت سکه در بازار عرضه گردد، قیمت سکه در بازار را هم کاهش خواهد داد و به ثبات آن منجر می شود.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اشاره کرد: چنانچه بتوانند با مناسب اعلام کردن قیمت اوراق سکه در بورس، روند عرضه را پیش ببرند و همین طور در بخش کنترل و نظارت بانک مرکزی بر بازار ارز، نرخ ارز کنترل و مدیریت شود، روند ثبات و کاهش قیمت سکه در بازار در هفته های پیش رو پیش بینی می شود
ضرب سکه با همکاری بخش خصوصی
گام بعدی بانک مرکزی «تولید سکه از طلای آب شده»، آن هم با همکاری بخش خصوص و نظارت بانک مرکزی بود. رییس کل بانک مرکزی می گوید: "باتوجه به حباب موجود و تقاضای فعالان بخش خصوصی از بانک مرکزی، قرار شد طلای آب شده ارائه و سپس به سکه تبدیل و در بازار ارائه شود. این مساله تحت نظارت بانک مرکزی خواهد بود و البته توسط بخش خصوصی می تواند این کار صورت گیرد."
به اعتقاد صاحب نظران تصمیمات دوگانه سیاست گذار پولی ازیک طرف عرضه سکه را بیشتر می کند و از طرف دیگر با ارائه گواهی سکه، تقاضا برای سکه فیزیکی را کاهش می دهد که هر دو این موارد به مدیریت تقاضا و فروکش کردن تب تقاضا کمک خواهدنمود.
حذف مالیات بر سود سپرده اشخاص حقوقی از بودجه ۱۴۰۱
علاوه بر این رییس کل بانک مرکزی از برنامه دولت برای «حذف مالیات بر سود سپرده اشخاص حقوقی از بودجه ۱۴۰۱» آگاهی داده که می تواند انگیزه خروج پول های بزرگ از حساب های بانکی را خنثی کند.
تصمیمی که ماحصل جلسه معاون اول رییس جمهور، وزیر اقتصاد و رییس سازمان برنامه و بودجه، و رییس کل بانک مرکزی بود، بر طبق این مصوبه قرار شد باتوجه به آثار این تصمیم در افزایش هزینه تجهیز منابع و سود سپرده ها در شبکه بانکی، لایحه پیشنهادی دولت در خصوص اصلاح این قانون با همکاری مجلس بطور ویژه پیگیری شود.
اخیراً لایحه ای از طرف دولت به مجلس ارائه کرده که مقرر است در صورت تصویب مجلس مالیات بر سود سپرده اشخاص حقوقی لغو شود. بدین سان دولت می خواهد از ظرفیت درآمد مالیاتی ناشی از سود سپرده اشخاص حقوقی که بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان برآورد می شود صرف نظر کند.
طبق بند (ر) تبصره (۶) قانون بودجه ۱۴۰۱، سود حاصل از سپرده های بانکی همه ی اشخاص حقوقی بجز صندوق توسعه ملی، صندوق نوآوری و شکوفایی، بیمه مرکزی ایران، شرکت های بیمه تجاری، صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی ساختمان، صندوق بیمه محصولات کشاورزی، صندوق های بازنشستگی و صندوق تامین خسارت های بدنی، از پرداخت مالیات معاف شده اند.
در عوض، این بند قانون بودجه با استناد به بند (۲) ماده ۱۴۵ قانون مالیات های مستقیم، بیان می کند که تمام اشخاص حقوقی باید قسمتی از سود سپرده های خود در بانکها را به عنوان مالیات به دولت بپردازند.
این اقدام از یک سو سبب خروج پول از حساب های بانکی و کاهش قدرت خلق پول بانکها شده و از طرف دیگر، سبب هدایت جریان نقدینگی به سمت بازارهای دیگر همچون بورس و اوراق بهادار خواهد شد.
دیپلماسی اقتصادی
دیدار رؤسای بانک مرکزی ایران و عمان دیگر اقدام بانک مرکزی در روز پایانی هفته گذشته بود دیداری که هرچند دو رییس کل در مصاحبه رسمی تنها به بیان کلیات اکتفا کردند اما فعلان بازار ارز آنچه که باید از هدف این دیدار را بدانند بخوبی درک کردند.
روایت خبرگزاری فارس از این دیدار به این شرح بود: "سفر رییس بانک مرکزی عمان به ایران، موضوع برگرداندن پول های بلوکه شده ایران در کره جنوبی مطرح و در این زمینه مذاکراتی بین طرفین انجام شد."
پیش از این عنوان شده بود که احیانا ۷ میلیارد دلار ایران به حساب بانک مرکزی ایران نزد بانک مرکزی عمان واریز خواهد شد.
رئیس کل بانک مرکزی ایران با اشاره به سابقه همکاری بانکی ایران و عمان نیز اظهار داشته بود: آخرین نمونه این همکاری ها سال قبل بود که بیش از ۵۰۰ میلیون دلار از وجوه جمهوری اسلامی ایران که بیش از ۵۰ سال پیش در کشور انگلیس غیرقابل وصول مانده بود، با همکاری بانک مرکزی عمان وصول شد و اینطور همکاری ها ادامه دارد.
فارس همین طور به نقل از رییس کل بانک مرکزی نوشت: "به محض دریافت این پول، اطلاع رسانی در این زمینه صورت خواهد گرفت."
مسیر صحیح قطار اقتصاد کشور
نگاهی به مجموعه اقدامات تیم اقتصادی دولت سیزدهم نشان میدهد که قطار اقتصاد کشور در وضعیت تحریمی ریل گذاری درستی شده است قطاری که درحال حرکت است و دست اندازهای به وجود آمده ناشی از تحولات سیاسی و فشارهای بین المللی ممکنست مسیر را ناهموار سازد اما حرکت پیشرفت کشور را متوقف نخواهد کرد و حرکت قطار اقتصاد در حین ریل گذاری جدید مسیری روبه جلو را طی می کند.
نگاهی به امار و ارقام ارائه شده از طرف رییس کل بانک مرکزی درباب تامین ارز مورد نیاز برای واردات کالاهای اساسی و نهاده های تولیدی نشان میدهد که از شروع سال تا روز چهارشنبه ۱۱ آبان ماه حدود ۲۶.۵ میلیارد دلار در سامانه نیما معامله انجام شده است و نسبت به زمان مشابه سال قبل ۶۷ درصد در سامانه یاد شده در عرضه ها و معاملات رشد داشتیم. همین طور کل تامین ارز برای واردات کشور در بازه زمانی یاد شده معادل ۳۸.۵ میلیارد دلار بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲۲ درصد رشد داشته است.
ضمن این که هم اکنون، در سامانه نیما عرضه ها بمراتب بیش از تقاضاست همین طور در معاملات اسکناس دلار نیز حجم معاملات از شروع سال تا حالا بیش از ۱.۵ میلیارد دلار بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۴۰ درصد رشد کرده است؛ بدین سبب از نظر عرضه وضعیت مطلوبی داریم و مشکلی خاصی در حوزه عرضه ارز وجود ندارد.
در تصدیق وضعیت مطلوب ارزی کشور، صندوق بین المللی پول هم در تازه ترین گزارش خود ذخایر ارزی واقعی ایران را ۱۲۲ میلیارد دلار اعلام و ایران را به عنوان سومین کشور بزرگ دارنده ذخایر ارزی در منطقه غرب آسیا، شمال آفریقا و آسیای مرکزی معرفی کرده است.


منبع:

1401/08/17
09:32:51
0.0 / 5
208
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن