وزیر اقتصاد مطرح كرد؛

جزییات برنامه کاهش خروج غیر رسمی ارز از کشور

جزییات برنامه کاهش خروج غیر رسمی ارز از کشور

تاکسی مدرن: وزیر اقتصاد از تصویب بسته 10 بندی مبارزه با خروج غیر رسمی ارز از کشور در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت آگاهی داد.به گزارش تاکسی مدرن به نقل از مهر، سیداحسان خاندوزی در برنامه زنده تلویزیونی درباره ی تصویب بسته جلوگیری از خروج ارز از کشور در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت اظهار داشت: در این نشست گزارشی در خصوص میزان برآوردی خروج سرمایه از کشور در سال ۱۴۰۰ و ماه های گذشته ارائه شد.
وی اضافه کرد: در این گزارش اعلام گردید تعدادی از مجاری خروج ارز مانند خرید ملک در خارج از کشور از طرف ایرانیان بالا رفته است؛ همین طور در این گزارش آمده برمبنای رشد طبیعی تجارت خارجی کشور در سال ۱۴۰۰ میزان خروج غیررسمی ارز هم افزایشی بوده است. به عنوان مثال در بخش صادرات که در سال ۱۳۹۹ معادل ۵۰ میلیارد دلار بود در سال ۱۴۰۰ به ۸۰ میلیارد دلار افزایش پیدا کرد، در بخش واردات نیز میزان واردات از ۴۶ میلیارد دلار سال ۱۳۹۹ به ۶۳ میلیارد دلار سال ۱۴۰۰ برآورد شده است.
وزیر اقتصاد افزود: کسری حساب سرمایه کشور نیز از منفی ۶ به منفی ۷.۵ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ افزایش پیدا کرد. این وضعیت برمبنای سیاست های ارزی کشور مطلوب نمی باشد و باید تجارت غیررسمی ارز در کشور به سمت تجارت رسمی هدایت شود که همان صادرات و واردات است.
به گفته خاندوزی، سه عامل قاچاق ورودی، قاچاق خروجی و خروج سرمایه از کشور در شکل خرید ملک و امثالهم از با اهمیت ترین عوامل خروج غیررسمی ارز از کشور شمرده می شود.
خاندوزی اشاره کرد: در این جلسه پیشنهادهایی ارائه و بسته ای در ده بند تصویب گردید که برمبنای آن دستگاه های متولی موظف شدند ظرف زمان بندی دو تا سه ماهه اقداماتی انجام دهند که شامل موارد زیر است:
-مهار کم اظهاری صادراتی و بیش برآوردی وارداتی که از محل این ارزها امکان حرکت به سمت بازار غیررسمی و خروج ارز از کشور وجود دارد از طرف سازمان توسعه و تجارت و بانک مرکزی
-تصمیم گیری درباب کاهش قاچاق سوخت از طرف وزارت نفت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز
-تصمیم گیری درباب شرکت های کاغذی و کارت های تجاری اجاره ای از طرف گمرک
-تصمیم گیری درباب تراکنش هایی که به خروج پول از کشور به شکل ارزی منجر می شود از طرف بانک مرکزی و وزارت صمت
خاندوزی اظهار داشت: همین طور درباب خرید ملک در خارج از کشور از طرف ایرانیان تصمیماتی گرفته شد که امیدواریم گزارش مقدماتی دستگاه های مربوطه اواخر پاییز امسال به مردم اعلام گردد.


منبع:

1401/05/27
13:28:12
0.0 / 5
217
تگهای خبر: سازمان , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن