قالیباف:

خصوصی سازی شاهراه خنثی سازی تحریم ها است

خصوصی سازی شاهراه خنثی سازی تحریم ها است

به گزارش تاکسی مدرن رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در بحث خنثی سازی تحریم، باید بدانیم بدون شک، خصوصی سازی و مردمی سازی اقتصاد شاهراه و تنها راه خنثی سازی تحریم ها است.به گزارش تاکسی مدرن به نقل از مهر، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی بامداد امروز (دوشنبه، دوم خرداد ماه) در اولین رویداد بین المللی خصوصی سازی در اقتصاد ایران که در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، با اشاره به اینکه امروز اقتصاد مهم ترین عرصه تحول خواهی در کشور است، اظهار داشت: اقتصاد دولتی و متمرکز، مهم ترین پاشنه آشیل ما در اقتصاد است. این معضل زخم کهنه ای است که چندین دهه اخیر سایه سنگین آن بر کشور افتاده است.
وی بیان نمود: طبیعتاً بزرگانی حضور دارند که در حوزه علم اقتصاد و بنگاه داری باتجربه، صاحب نظر و پیشکسوت هستند. ازاین رو وارد بحث های تخصصی و جزئی در این عرصه نمی شوم، اما از آنجائیکه امکان دارد در بخش دوم صحبت هایم نقدهای جدی در اینباره داشته باشم، بهتر است در ابتدا به نکته افتخارآمیزی در کشور اشاره کنم.
رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امروز در کشور از نعمت بزرگی برخوردار هستیم که به دلیل مشکلاتی که داریم کمتر به آن توجه کرده ایم. استقلال، نعمتی است که خداوند در قرآن از آن بعنوان یک هدیه و موهبت بزرگ از سوی خود به مردم یاد کرده است و آن نعمت استقلال، عزت و هویت است.

وی افزود: استقلال نعمتی است که در یک جامعه و حکومت، حرمت، استقلال و آزادی آن حکمرانی حفظ می نماید و دیگران نتوانند برای آن تصمیم بگیرند. تاریخ کشور ما فراز و نشیب بسیاری داشته و علاوه بر نقاط روشن، نقاط تاریکی هم در آن وجود دارد. زمان هایی بوده که سفیر یک دولت خارجی برای همه چیز کشور ما تصمیم می گرفت. ازاین رو باید قدر نظام مقدس جمهوری اسلامی را که هویت ملی و اسلامی ما را حفظ نموده و به ما استقلال داده است تا خودمان برای خودمان تصمیم می گیریم، بدانیم.

قالیباف تصریح کرد: بیشتر از چهل سال است که بیگانگان می خواهند ما را در راه خواسته ها و منافع خود قرار دهند اما نتوانسته اند. این مردم و این انقلاب، باوجود همه سختی ها با اقتدار و پیروزی در مقابل آنها ایستادگی کرده اند. همیشه در راه سختی های این کوه، باید نگاهی که به قله داریم را حفظ نماییم و آنرا در ابعاد مختلف زندگی هم نگاه داریم، آنچنان که اگر کسی بخواهد روی استقلال ما پای بگذارد، در مقابل آن ایستادگی نماییم.
نعمت استقلال گاهی میان مشکلات کشور نادیده گرفته می شود
رئیس مجلس شورای اسلامی متذکر شد: نعمت استقلال، عظمت و بزرگی و افتخار کشور ماست که گاهی میان مشکلات کشور نادیده گرفته می شود و پنهان می ماند. ما بعنوان یک ایرانی و یک مسلمان آماده ایم جان و مال خویش را بدهیم ولی هیچگاه کسی نتواند پا روی عزت و شرف ما بگذارد.
وی اضافه کرد: این مسیر را به برکت یکایک مردم، بخصوص شهدا و ایثارگران و همه کسانی که در عرصه های مختلف مجاهدت کرده اند و خون دل خورده اند شروع کرده ایم و استقلال ما مایه افتخار ماست آنچنان که هر هزینه ای را برای این افتخار می پردازیم.
قالیباف اظهار نمود: این افتخار بر مبنای دو پایه و اصل به موفقیت رسیده است، نکته اول تکیه به مردم بوده است چونکه هر اقدام موفقی در این بخش اتفاق افتاده، شاهد بوده ایم که مردم میدان دار این حرکت بوده اند. دوم، ایمان داشتن به سنت های الهی و لطف خدا بوده که ما را در راه موفقیت قرار داده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اقتصاد که چالش امروز ماست، چالشی است که اگر به آن توجه نکنیم بر عزت، استقلال و موفقیت ما اثر خواهد گذاشت. مبحث خصوصی سازی یا مردمی سازی اگر بدون رانت و به درستی انجام بگیرد و با تشخیص درست به اهلش واگذار شود، بخشی از این چالش را حل خواهد نمود. باید بدانیم وقتی برای چنین موضوعی هدف گذاری می نماییم امکان دارد گرفتار خطاهایی شویم که به آن اشاره خواهیم کرد.
خصوصی سازی باید منجر به مردمی سازی شود
وی اظهار داشت: در خصوصی سازی باید به حفظ و ارتقای مجموعه ای که می خواهیم واگذار نماییم دقت نماییم. خصوصی سازی باید بگونه ای باشد که منجر به مردمی سازی شود یعنی اقتصاد را مردمی کند، اما این نکته ای است که از آن غافل بوده ایم و اقتصاد کشور ما، اقتصادی مردمی نبوده است.
قالیباف اظهار داشت: با تجربه ای که در این چهار دهه در حوزه های مختلف خدمت به مردم داشته ام که طبیعتاً شامل نقاط ضعف و قوتی است، می گویم هر مجموعه ای باید چهار خصوصیت را داشته باشد؛ نکته اول شفاف سازی است. هرجا اتاق تاریکی باشد و شفافیت نباشد آن مجموعه موفق نخواهد بود. امروز عنصر دوم در حوزه حکمرانی، هوشمندسازی است. اگر هوشمندسازی نباشد حکمرانی هم اتفاق نخواهد افتاد.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: نکته سوم، مردمی سازی است. هر اقدامی در هر حوزه ای، اگر پایه آن مبتنی بر مردم نباشد نتیجه بخش نخواهد بود همانطور که هرجا موفقیت و نتیجه ای حاصل شده، ریشه اصلی آن اداره مردمی بوده است، نه اداره دولتی و غیر مردمی. نکته آخر این است که باید به نصرت الهی ایمان داشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد: به نظر می آید در حوزه اقتصاد به این پایه ها آنچنان که باید و شاید توجه نشده است. حدود هجده سال از اصل ۴۴ می گذرد و امروز وقتی به ابعاد مختلف این حوزه نگاه می نماییم نمره قابل قبولی در این عرصه نمی بینیم.
قالیباف متذکر شد: حالا با چالش بزرگی به نام تحریم مواجه هستیم؛ امروز در حل مشکلات کشور دو اقدام در اولویت ماست که در مجلس شورای اسلامی هم بر روی این دو مورد متمرکز هستیم. اول، رفع تحریم و دوم، خنثی سازی تحریم است.
رئیس مجلس شورای اسلامی بیان نمود: رفع تحریم طبیعتاً یک اقدام سیاسی است که باید در میدان بین المللی آنرا پیگیری نماییم. البته بر سر میز مذاکره هم باید قدرت داشته باشیم تا بتوانیم حرف بزنیم اگر قدرت لازم را نداشته باشیم مذاکره را هم نمی توانیم پیش ببریم.
خصوصی سازی شاهراه خنثی سازی تحریم ها است
وی افزود: در بحث خنثی سازی تحریم، باید بدانیم بدون شک، خصوصی سازی و مردمی سازی اقتصاد شاهراه و تنها راه خنثی سازی تحریم ها است. اگر می خواهیم استقلال و عزت خویش را حفظ نماییم و سختی از را از دوش مردم برداریم راهش خصوصی سازی و حرکت در این راه است.
قالیباف اظهار داشت: در حوزه بیان درباره خصوصی سازی، نکات روشن و صریحی داریم. شاه بیت این نکات به حضرت امام (ره) متعلق است که فرمودند اقتصاد دولتی نباشد، اقتصاد مردمی باشد. ایشان همینطور در دیدار با صنعتگران و اصناف اصفهان در سال ۵۸ هم با بیانی عمیق و ساده مبحث اقتصاد را بعنوان مهم ترین چالش وقت بررسی کردند. در دهه شصت هم امام خمینی فرمودند کاری که مردم در حوزه های اقتصاد می توانند انجام دهند، دولت در آنها ورود و دخالت نکند، اما متأسفانه این دخالت ها صورت گرفته و گمان می شود مرد میدان اقتصاد، دولتی ها هستند.
رئیس مجلس شورای اسلامی متذکر شد: باوجود همه تأکیدات این بخش و بیانات رهبر معظم انقلاب، در عمل شاهد اتفاق دیگری بوده ایم. ظاهراً ما مسئولین باور نداریم که اگر می خواهیم حکومت توانمندی داشته باشیم، تفسیر ما باید از حکومت قوی و دولت قوی متفاوت باشد. حکمرانی وقتی قوی و قابل افتخار است که مردم و تک تک جامعه آن حکمرانی قوی باشند.
قوی بودن حکمرانی به قوی بودن مردم برمی گردد
وی اضافه کرد: قوی بودن حکمرانی به قوی بودن مردم برمی گردد. گاهی این حرف را زبانی قبول داریم اما حاضر نیستیم هزینه آنرا بپردازیم. سرمایه گذاری، افتخارآفرین کردن بخش بنگاه های خصوصی، معرفی کردن به دنیا، سودآور کردن این بخش ها و نهایتا عزت آفرینی در این حوزه سختی و هزینه و خون دل خوردن دارد. این امر نیازمند امنیت و ثبات است.
قالیباف اظهار نمود: ما نیازمند ثبات در قانون گذاری و امنیت در تصمیم گیری هستیم، بدون اینها سرمایه و سرمایه گذار حالت فرار به خود می گیرد. ما باید با همه وجود به کارایی و ارتقای بنگاه ها از راه واگذاری اعتقاد داشته باشیم و بابت آن هزینه بدهیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هجده سال پیش زمانی که در نیروی انتظامی تصمیم گرفتم صدور پاسپورت را به بخش خصوصی واگذار کنم، در شرایطی که فرمانده نیروی انتظامی بودم، به همه دسترسی داشتم و بالای سر من مستقیماً مقام معظم رهبری بودند با همه اینها، خیلی طول کشید تا توانستم کسانی که می گفتند این مورد امنیتی است و فساد به دنبال دارد و مشکل ساز است را قانع کنم.
وی اظهار داشت: بیست سال پیش در نیروی انتظامی همه حوزه های خدماتی را به بخش خصوصی واگذار کردیم، این اقدام را در مجموعه ای انجام دادیم که نظامی بود. در نتیجه شاهد بودیم که همه خدمات حتی در بحث های امنیتی همچون صدور پاسپورت ارتقا پیدا کرد. گاهی به موضوعی باور داریم ولی بلد نیستیم چطور آنرا انجام دهیم، حتی حاضر نیستیم جلوی افراد پیشکسوت نظری و تجربی در این حوزه زانو بزنیم و کمک بگیریم تا بتوانیم مشکلات را حل نماییم.

قالیباف اظهار داشت: امروز هم در مجلس تلاش می نماییم با قانون گذاری، بخش های دولتی را از تولید خدمت در مجموعه های خود منع نماییم، چون که اساسا هزینه ها به مراتب کاسته می شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در شهرداری تهران قیمت حمل و نقل یک مسافر بر مبنای مسافتی که طی می کرد برای خود ما هزار و دویست تومان بود، اما وقتی با بخش خصوصی مذاکره کردیم این حمل و نقل با هزینه دویست و پنجاه تومان انجام گرفت. یعنی به دلیل سیستم ها و روش های غلط حدود پنج برابر هزینه بر کشور تحمیل می کنیم؛ این در شرایطی است که بخش خصوصی همه ابعاد کار را از بیمه گرفته تا سرمایه و واردات همه را خودش انجام می دهد.
وی خاطرنشان کرد: البته همانطور که آقای حسینی اشاره کردند هر کاری که انجام داده شود حرف و حدیث درباره آن زده خواهد شد. قرآن می فرماید وقتی می خواهیم کاری را به دست کسی بسپاریم کافی است دو خصوصیت داشته باشد، امین و قوی باشد.
قالیباف اظهار داشت: اول امانت داری و پاک دستی مهم می باشد و دوم، قوی بودن و عرضه داشتن برای اداره یک مجموعه حائز اهمیت می باشد. حقیقت این است که در خیلی از بخش های دولتی و خصوصی به شکلی شجاعت را از مدیران خود گرفته ایم.
رئیس مجلس شورای اسلامی بیان نمود: شاهد می باشیم که در واگذاری های با رفت و آمد جریان ها و افراد، نبش قبرهایی صورت می گیرد و کسانی می آیند که سره را از ناسره تشخیص نمی دهند. طبیعتاً این از مشکلات ماست.
وی ضمن اشاره به این که عزت و ذلت در دست خداوند است، اظهار داشت: باید خودمان در همه امورات به خدا بسپاریم و اگر کارمان درست است شجاعانه تصمیم بگیریم و هزینه بدهیم، در غیر این صورت در وانفسای ملاحظات مختلف هیچ کاری نمی توانیم بکنیم. امروز گفته می شود که در حوزه قضایی به ترک فعل رسیدگی می شود اما به نظرم این اتفاق نمی افتد، بلکه امروز در کشور ما با کسانی کار دارند که دارند کار می کنند.
قالیباف اظهار داشت: انسان افسوس می خورد از وضع افرادی که به ظاهر متخصص و قلمزن هستند اما نوکری برای دیگران می کنند. من گفتم از بحث ها عبور کردم اما مشخص نیست دوستانی که در حوزه بخش خصوصی کار می کنند این طور باشند. در همین شهر تهران هر پروژه ای که ساخته شد و هر کار که انجام شد، به جای این که حداقل بدی و خوبی را در کنار هم بگویند فقط بدی های آنرا بیان نمودند.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: این در حالی بود که خارج از کشور از من سوال می کردند که چطور با وجود تحریم ها ۲۰۰ کیلومتر مترو سازی صورت گرفت؟ باید بگوییم با کمک مردم و بخش خصوصی بود. به دروغ گفتند که بدهی هایی باقی مانده است درحالیکه اگر با هر منطق اقتصادی حساب می کردیم، چنین چیزی نبود.
وی خاطرنشان کرد: نباید از این انتقادات و بدگویی ها دل شکسته شویم، قوی و امین باشید و محکم بایستید. مردم و کشور به شما در بخش خصوصی نیاز دارند؛ مردم ما نشان دادند مردان مرد میدان برای روزهای سخت هستند، چه پشت خاک ریزهای جنگ و چه در شرایط گرانی. ما مردمی داریم که برای اسلام و خاندان (ع) و ایران عزیز حرمت قائل هستند. باید از مال و جان و آبروی خود برای مردم بگذریم، دست به دست هم بدهیم و برای مردمی که لایق خدمت هستند تلاش نماییم.
قالیباف اظهار نمود: نباید جز برای خدمت به مردم به مبحث دیگری فکر نماییم، نباید به حاشیه برویم. ما هم در مجلس با همه سختی ها در خدمت شما هستیم تا موانع را از سر راه برداریم و در این راه پیش برویم.


منبع:

1401/03/05
16:24:03
0.0 / 5
200
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن