معاون بانك مركزی توضیح داد؛

چه زمانی نمی توان چک کشید؟

چه زمانی نمی توان چک کشید؟

به گزارش تاکسی مدرن معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی اظهار داشت: حالا بمحض اینکه یک چک حتی به میزان یک ریال برگشت بخورد، قفل می شود و صاحب چک دیگر نمی تواند چک جدید صادر کند.به گزارش تاکسی مدرن به نقل از مهر، مهران محرمیان باحضور در یک برنامه تلویزیونی اظهار نمود: قانون جدید چک ۱۷ تکلیف را برای شبکه بانکی برشمرده است. ۱۱ مورد از این تعداد کامل انجام شده و مهمترینش این بود هر چکی که صادر می شود باید در سامانه صیاد ثبت گردد. این سامانه را در داخل شبکه بانکی بعنوان «پیچک» می شناسیم، چون از سامانه صیاد که چک و دسته چک را صادر می کند متفاوت می باشد.
معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی اضافه کرد: برای اجرای این موضوع، فعالیت بسیار زیادی لازم بود که صورت گیرد، چون باید در کل شبکه بانکی و افرادی که با چک سر و کار داشتند انجام می شد و دراین زمینه بسیار محدودیت داشتیم و همه این دوران در فضای کرونا انجام شد. بیش از یک میلیون نفر ساعت صرف شد تا این کار به انجام برسد، ۱۵۰ هزار نفر ساعت آن در بانک مرکزی و ۸۵۰ هزار نفر ساعت آن در شبکه بانکی بوده است. این منهای آن وقتی است که کارمندان شعبه برای اطلاع رسانی، آموزش و صحبت با مشتریان گذاشتند.
صدور ۱۸۰ میلیون فقره چک صیادی در سال ۱۴۰۰
محرمیان افزود: در سال ۱۴۰۰، صد و هشتاد میلیون فقره چک صیادی صادر کردیم که ۶۵ میلیون فقره آن در سامانه صیاد ثبت و صادر شد و آن فردی که چک را گرفته تأیید کرده است و اگر به فرد دیگری می خواست منتقل کند در آنجا ثبت کرده است.
وی اظهار داشت: چیزی که تا پیش از اجرای این قانون وجود نداشت این بود که اگر چک در بازار ۱۰ دست می گشت کسی خبردار نمی شد و ابزاری برای پولشویی و فرار مالیاتی و هزاران مورد مختلف راجع به این مساله وجود داشت که خوشبختانه این مسائل مدیریت شده است.
معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی با اشاره به این که اجرای قانون اصلاح قانون چک حالا به جان کلام و روحش رسیده است، اظهار داشت: یکی از مواردی که انجام نشده این است که اگر یک نفری چکی را به حساب گذاشت و چک برگشت خورد از سایر حساب های آن فرد در بانکهای دیگر هم برداشت شود؛ این مساله حالا در همان بانک، عملیاتی است و اگر آن فرد در همان بانک حساب دیگری داشته باشد برداشت، مسدود و این کار تمام می شود.
محرمیان اضافه کرد: حالا این خدمت در ۲۵ بانک عملیاتی است و به بانکها اعلام کردیم که هفته آتی مانوری را در این زمینه برگزار نماییم.
وی ضافه کرد: روزانه چند ده هزار چک برگشتی داریم که باید تا مدتی بیایند که مطمئن باشیم به لحاظ فنی مشکلی نیست و البته پنج بانک باقی مانده هم به این طرح بپیوندند، ممکنست دو هفته طول بکشد.
معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی اظهار داشت: این کار را بصورت آزمایشی اجرا می نماییم، بانکها سرویس هایشان زیر فشار برود، مطمئن شویم مشکلی نیست، در نهایت عملیاتی نماییم.
محرمیان افزود: سرویس به ما وصل است و یک مرحله مانور را آزمایشی انجام می دهیم و اگر موفقیت آمیز بود عملیاتی می شود و اگر سرویس بانکها پایدار نباشد ممکنست مقداری طولانی شود و فرصتی دهیم تا سرویس آنها پایدار شود.
وی با اشاره به بانک هایی که به این سیستم متصل نشده اند، اظهار داشت: عمدتا بحث فنی بوده یعنی سرویسی که درباره آن صحبت می نماییم به شدت پیچیده است، بحث مسدودی و رفع مسدودی حساب سرویس پیچیده ای است، برای هر کدام از این ها بانکها حدود ۱۵۰ تست باید انجام دهند.
محرمیان با تأیید اینکه کسی که چک را صادر می کند و موجودی در آن حساب ندارد از سایر حسابهایش در بانکهای دیگر می تواند پر شود، اظهار داشت: همه حسابهایش در همه بانکها مسدود می شود البته این کلمه «مسدود» در قانون به کار برده شده است.
معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی با اشاره به این که واسط بین آن سرویسی که در بانک مرکزی داریم و سرویسی که مردم می گیرند بانکها و مؤسسات اعتباری هستند، اضافه کرد: حالا نصف شبکه بانکی انجام داده اند و بقیه به تدریج انجام خواهند داد.
وی افزود: اگر در شبکه بانکی هر کس یک چک برگشتی حتی به میزان یک ریال داشته باشد، قفل می شود و دیگر نمی تواند چک صادر کند، اما قبلا این طور نبود.
محرمیان اظهار داشت: قبلاً کسی که از بانکهای مختلف دسته چک داشت تا موقعی که برگ دسته چک داشت می توانست تک تک آنرا دست مردم بدهد حتی اگر گرفتار ورشکستگی شده بود، اما حالا بمحض اینکه یک چک حتی به میزان یک ریال برگشت بخورد، قفل می شود و صاحب چک دیگر نمی تواند چک جدید صادر کند.


منبع:

1401/02/14
18:03:08
0.0 / 5
203
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن