رئیس سازمان برنامه و بودجه:

فاکتورهای کلان اقتصادی در تدوین بودجه 1401 هدف قرار خواهد گرفت

فاکتورهای کلان اقتصادی در تدوین بودجه 1401 هدف قرار خواهد گرفت

تاکسی مدرن: سومین جلسه ستاد بودجه سال 1401 کل کشور با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه با موضوع بررسی و لطمه شناسی طرح ها و پروژه های عمرانی اجرا شد.


به گزارش تاکسی مدرن به نقل از سازمان برنامه و بودجه، سومین جلسه ستاد بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه، اعضای ستاد و نیز رؤسای سازمان مدیریت و برنامه ریزی استانها با موضوع بررسی و لطمه شناسی طرح ها و پروژه های عمرانی اجرا شد. در این نشست مسعود میرکاظمی رییس سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر این که هر چه سریع تر باید با مشارکت همه استانها و دستگاه های ذیربط ساختار جدید بودجه ترسیم و نهایی شود اظهار داشت: باید جایگاه توسعه استان در تمامی بخش ها باتوجه به نتایج پروژه آمایش سرزمین مشخص شود، سپس با تعیین این نقش و جایگاه فاکتورهای اقتصادی، هدف گذاری و محقق شود. وی با اشاره به این که لازم است راهبردهای توسعه ای را اصلاح کرد گفت: راهبردهای توسعه مبتنی بر توزیع درآمدهای نفتی که میراث بجای مانده از شروع دولت های سازندگی در کشور است بدون انجام مطالعات عمیق رویکرد های توسعه ای وضعیت اقتصادی را روز به روز پیچیده تر و مشکل تر نموده است که عزم دولت سیزدهم در اصلاح این راهبردها خواهد بود. در کشور، از نظر زیرساخت ها اقدامات ماندگاری شده و یا در زمینه علم و فناوری پیشرفت های خوبی در کشور به وجود آمده اما این اثر بخشی لازم را در افزایش رشد اقتصادی به ارمغان نیاورده است و برای اثربخش نمودن زیرساخت های موجود لازم است در «سیاست های کلان راهبردی توسعه» بازبینی شود.
میرکاظمی با اعلان اینکه هدف ما این است که سطح رفاه تمامی مردم بالا رود، گفت: مردم از جهت اقتصادی در تنگنا قرار گرفته اند، بدین سبب همه برنامه ها باید برای حل این تنگناها باشد. همین طور باید الگوی بودجه ریزی اقتصادی مبتنی بر برنامه و با محوریت رشد اقتصادی باشد و از پروژه محوری به سمت اقتصاد محوری حرکت کرد تا اثربخشی لازم را در زندگی مردم و کشور پیداکند. اساس کار این است که در جهت گیری های توسعه بازبینی شود و بتوان با روش های علمی، رشد اقتصادی را در هر استان محاسبه و سپس روی سهم هر بخش تولید و خدمات به تفکیک حوزه های مختلف تا سطح شهرستان با تعیین وظایف هر بخش تمرکز نمود.
معاون رییس جمهور با تاکید بر این که در بودجه سال ۱۴۰۱ باید فاکتورهای کلان اقتصادی هدف گیری شود، اشاره کرد: در بخش صنعت، بسیاری از استانها ظرفیت بالایی دارند که با بهره گیری از این ظرفیت ها و تبدیل خیلی از دارایی های غیر مولد برای پشتیبانی این برنامه ها بهره برد به نحوی که با کنترل ماهانه مؤلفه های جزئی، نحوه شکل گیری فاکتورهای کلان تحت نظارت و کنترل درآید تا اطمینان حاصل شود که به تحقق فاکتورهای کلان نزدیک شویم.
بنابراین گزارش در ابتدای نشست، گزارشی از وضعیت طرح ها و پروژه های عمرانی ارائه و سپس اعضای ستاد بودجه سال ۱۴۰۱، اولویت های بودجه، منابع موجود و نحوه نظارت بر طرح های عمرانی را مطرح نمودند و مقرر گردید الگوی بودجه ریزی اقتصادی مبتنی بر فاکتورهای کلان اقتصادی کشور در کارگروه های تشکیل شده تدوین گردد.


منبع:

1400/06/22
10:51:41
0.0 / 5
93
تگهای خبر: آسیب , تولید , خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن