ساختمان های شهر تهران دوستدار محیط زیست می شوند

ساختمان های شهر تهران دوستدار محیط زیست می شوند

به گزارش تاکسی مدرن مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران با بیان لازم الاجرا بودن مصوبه «توسعه ساختمان سبز و معماری پایدار در شهر تهران»، اظهار داشت: با اجرای این مصوبه، صنعت ساخت و ساز پایتخت در راه حفاظت از محیط زیست حرکت خواهد نمود و ساختمان های شهر، دوستدار محیط زیست می شوند.


به گزارش تاکسی مدرن به نقل از ایسنا، مهدی صالحی، با بیان خبر ابلاغ مصوبه "توسعه ساختمان سبز و معماری پایدار در شهر تهران" به شهرداری های مناطق، اظهار داشت: افزایش جمعیت و گسترش بی رویه شهرها و به دنبال آن افزایش ساخت و ساز، باعث کاهش منابع طبیعی و آلودگی محیط زیست شده است. حالا که جهان درگیر مشکلاتی همچون کمبود منابع انرژی، بحران آلودگی هوا، افزایش روز افزون جمعیت و مشکلات زیست محیطی است، حرکت به سمت توسعه پایدار امری مهم و ضروری به حساب می آید و در این میان اجرای ساختمان سبز و معماری پایدار، یکی از عوامل تحقق توسعه پایدار می باشد.
وی با تاکید بر توجه ویژه به ساختمان سبز، انسان و محیط زیست افزود: این نوع ساختمان سازی کمترین آلودگی و مداخله را در محیط زیست دارد و مهم ترین مساله در آن، حفاظت از محیط زیست و سلامت انسان ها است.
وی خاطرنشان کرد: با افزایش مشکلات دنیای مدرن، اجرای ساختمان سبز و معماری پایدار هم در اولویت سیاست های کشورهای توسعه یافته قرار گرفت. استفاده از این نوع معماری، چه در ساختمان های جدید و چه در ساختمان های قدیمی، مزایای زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی زیادی را به همراه دارد.
صالحی اضافه کرد: شهرداری تهران به منظور هدایت ساخت و ساز به سمت توسعه ساختمان سبز و معماری پایدار و افزایش کیفیت بناها، بعد از انجام مطالعات و بررسی های کارشناسی، لایحه ای را با هدف کاهش صدمه به محیط زیست و منابع انرژی تهیه کرد که با همکاری کمیسیون های تخصصی شورای شهر بعد از برگزاری جلسات مختلف و انجام بررسی های کارشناسی در مرداد ماه سالجاری به تصویب رسید.
مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران با تاکید بر این که مصوبه " توسعه ساختمان سبز و معماری پایدار در شهر تهران" الان لازم الاجرا است، اظهار داشت: نخستین گام در جهت عملیاتی شدن این مصوبه، اجرای مدیریت سبز در ساختمان های زیر پوشش شهرداری تهران است که بر این اساس شهرداری می بایست نسبت به بهینه سازی مصرف انرژی و توسعه انرژی های تجدیدپذیر و تعیین رده انرژی و دریافت گواهی ممیزی اقدام و شناسنامه انرژی ساختمان های زیر پوشش را تهیه نماید.
وی افزود: بر اساس این مصوبه، شهرداری تهران، باید نسبت به تهیه و ابلاغ اسناد راهبردی و اجرایی ظرف مدت حداکثر شش ماه اقدام نموده و در گام بعدی ظرفیت های ترویجی، اطلاع رسانی و آموزش جهت ارتقای آگاهی شهروندان را جهت استفاده از این اسناد فراهم آورد.
صالحی با اشاره بر لزوم پشتیبانی از جهت گیری ساختمان سازی در شهر تهران به سمت توسعه ساختمان سبز، عنوان کرد: در همین راستا مشوق های لازم برای سازندگان و مالکان ساختمان هایی که ضوابط و الزامات محیط زیستی را رعایت می کنند، در این مصوبه پیشبینی و تصویب شده است.
مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران خاطرنشان کرد: با عنایت به اقداماتی که در سطح ملی و شهری به منظور مدیریت منابع انرژی در حال انجام می باشد، شهرداری تهران هم به منظور پایش و سطح بندی ساختمان های سبز بر مبنای معیارهای مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان، اطلاعات رده بندی انرژی ساختمان های جدیدالاحداث را در سامانه ای ملی و شهری ثبت خواهد نمود.
وی ادامه داد: از آنجاییکه معماران در ترویج راه اندازی ساختمان سبز و اجرای معماری پایدار و به تبع آن افزایش کیفیت ساخت و ساز، نقش بسزایی دارند، سازو کارهای تشویقی و ترویجی معماری ساختمان سبز در شهر تهران با رعایت حقوق شهروندان تهیه خواهد شد.
صالحی، راه اندازی اتاقک پسماند به منظور تفکیک زباله از مبدا و بازیافت یا دفع اصولی مصالح ساختمان های در حال تعمیرات یا بازسازی را از دیگر الزامات مصوبه "توسعه ساختمان سبز و معماری پایدار در شهر تهران" عنوان نمود.
برپایه گزارش شهر، او در آخر با اشاره به اینکه با اجرای این مصوبه، صنعت ساخت و ساز در پایتخت در راه حفاظت از محیط زیست حرکت خواهد نمود و ساختمان های شهر، دوستدار محیط زیست می شوند، اظهار داشت: راهبری اجرای این مصوبه بر عهده کمیته برنامه ریزی و راهبری توسعه ساختمان سبز و معماری پایدار شهر تهران متشکل از معاون شهرسازی و معماری (رئیس کمیته)، معاون خدمات شهری و محیط زیست، معاون مالی و اقتصاد شهری، معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی و امور شورا، نماینده تام الاختیار مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، نماینده تام الاختیار سازمان نظام مهندسی استان تهران، نماینده تام الاختیار اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران و نماینده شورای اسلامی شهر تهران بعنوان ناظر خواهد بود.
منبع:

1400/06/18
09:57:25
0.0 / 5
212
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن