اعلام جزییات ترخیص نسیه كالاها از گمرك

اعلام جزییات ترخیص نسیه كالاها از گمرك

تاکسی مدرن: معاون فنی گمرک ایران جزییات ترخیص نسیه کالاها از گمرک را تشریح نمود.به گزارش تاکسی مدرن به نقل از گمرک ایران، مهرداد جمال ارونقی در مورد ترخیص نسیه کالاها اظهار داشت: در این پروسه حقوق ورودی تودیع نمی گردد. قرار بر این است که ۵۰ درصد کالا ترخیص و ۵۰ درصد دیگر در گمرک نگهداری شود و حتی مالیات بر ارزش افزوده هم در ترخیص ۵۰ درصدی کالا دریافت نخواهد شد.
وی درباره جزییات ترخیص کالا بصورت نسیه و کاهش ماندگاری کالا در گمرکات و بنادر با اجرای این مصوبه اضافه کرد: در انجام و فرایندهای تشریفات گمرکی، به طور معمول چند ایستایی وجود دارد که در رابطه با روند تشریفات گمرکی هستند. یکی از عواملی که منجر به ایستایی در روند ترخیص می شود، عدم تمکن مالی صاحبان کالا است.
جمال ارونقی افزود: با توجه به این که مرحله پرداخت حقوق ورودی در ابتدای تشریفات گمرکی قرار دارد، تعدادی از صاحبان کالا که تعداد زیادی اسناد و اظهارنامه دارند بعضاً نمی توانند حقوق ورودی را پرداخت کنند و سایر مراحل تشریفات گمرکی را انجام دهند. بدین جهت گمرک برای حل این ایستایی، موضوع ترخیص نسیه را بیان نمود.
معاون فنی گمرک ایران اظهار داشت: گمرک این مساله را در کارگروه و کمیته بهبود فضای کسب وکار وزارت امور اقتصادی و دارایی بیان کرد و جلسات کارشناسی و نهایی در این خصوص اجرا شد. در نهایت باتوجه به شعار سال و لزوم پشتیبانی از بنگاه های تولیدی و نهادهای تولید، وزارت امور اقتصادی مصوبه ای را به گمرک ابلاغ نمود در خصوص این که ستاندن حقوق ورودی درباب نهادهای تولید که توسط واحدهای تولیدی و تولیدکنندگان وارد می شوند از شروع انجام تشریفات گمرک به انتهای آن انتقال یابد و اعلام گردید که زیرساخت های آن باید بوسیله بخش فناوری گمرک صورت گیرد که درحال انجام مراحل اجرائی آن هستیم.
وی افزود:، اما از طرف دیگر یکسری از ایستایی ها بعد از ورود کالا به گمرک و اظهار آن، پیش می آید؛ بدین سبب وقتی کالا توسط صاحب آن اظهار می شود، حتی اگر بحث ستاندن حقوق ورودی و پروسه مربوطه را به انتهای تشریفات گمرکی منتقل نماییم، تعدادی از صاحبان کالا امکان پرداخت حقوق ورودی به گمرک را ندارند و همین موضوع یکی از دلیلهای افزایش ماندگاری کالا در گمرک شمرده می شود.
معاون فنی گمرک ایران با اشاره به استقبال واردکنندگان از این دست از تسهیلات گمرکی افزود: تجارب سالهای قبل نشان میدهد واردکنندگان از مباحثی مانند ارائه ضمانت نامه بانکی بعنوان یکی از تسهیلات گمرک برای پرداخت حقوق ورودی، استقبال زیادی کردند و در کنار آن بحث ترخیص با شرایط نسیه با استقبال زیادی مواجه گردید.
ارونقی اظهار داشت: باتوجه به شرایط تحریم و کمبود نقدینگی، تعدادی از شرکتها و واحدهای تولیدی امکان تودیع حقوق ورودی را ندارند بدین سبب در کنار تسهیلات ضمانتنامه موضوع ترخیص نسیه را مورد رسیدگی قرار دادیم و اهتمام شد از این ظرفیت استفاده گردد تا صاحبان کالا بتوانند در وضعیت سهل تر نسبت به ترخیص کالا اقدام نمایند.
معاون گمرک ایران افزود: در این شرایط صاحب کالایی که نه امکان پرداخت و نه تودیع حقوق ورودی را بصورت نقد و نه امکان ارائه ضمانتنامه بانکی را دارد، می تواند در صورت احراز شرایط لازم، نسبت به ترخیص قسمتی از کالا بصورت نسیه اقدام نماید.
وی با اشاره به جزییات ترخیص نسیه اظهار داشت: در این پروسه حقوق ورودی تودیع نمی گردد. قرار بر این است که ۵۰ درصد کالا ترخیص و ۵۰ درصد دیگر در گمرک نگهداری شود و حتی مالیات بر ارزش افزوده هم در ترخیص ۵۰ درصدی کالا دریافت نخواهد شد.
ارونقی با تاکید بر این که ترخیص نسیه تسهیلات ویژه ای است که باتوجه به شعار امسال برای اولین بار ارائه می شود، اظهار داشت: قبل از این ۶۰ درصد کالا در گمرک نگهداری می شد که امروز این عدد به ۵۰ درصد رسیده است و در کنار آن مالیات بر ارزش افزوده هم از فعالان ستاندن نمی شود؛ بدین سبب صاحبان کالا به آسانی می توانند قسمتی از این کالا را وارد خط تولید کنند و بعد از آن محصول تولید شده را در بازار داخلی به فروش برسانند یا صادر کنند و از این محل حقوق ورودی را تودیع و نسبت به ترخیص مابقی کالا اقدام نمایند.
معاون فنی گمرک ایران افزود: این تسهیلات برای تولیدکنندگان، شرکتها و واحدهای تولید و نهاده های تولید و انواع مواد اولیه همچون دارویی در نظر گرفته شده است.
ارونقی درباره افرادی که مشمول این تسهیلات گمرکی نمی شوند، اشاره کرد: افرادی که در ترخیص های قبلی به نحوی حق ورودی را بطور کامل به گمرک پرداخت نکردند و در فهرست بدهکاران قرار گرفتند و در بازه زمانی اعلام شده برای اعتراض پیگیری های لازم را به عمل نیاوردند، در نتیجه مابه تفاوت پرداخت نشده و بدهی قطعی به گمرک دارند، نمی توانند از تسهیلات نسیه استفاده کنند و مشمول این تسهیلات نمی شوند.
وی با اشاره به سقف ارزش کالا در این تسهیلات گفت: در بحث امکان ترخیص نسیه، سقف ارزش کالا قید نشده است.
ارونقی درباره سایر شرایط ترخیص نسیه اظهار داشت: ۵۰ درصد کالا که بصورت وثیقه نگهداری می شود، به حد کافی کفاف حقوق ورودی مربوطه، مالیات بر ارزش افزوده و عوارض را خواهد داد، به عبارتی ۵۰ درصد بصورت وثیقه در گمرک نگهداری می شود که معادل حقوق ورودی و سایر عوارضی است که باید پرداخت گردد و بطور قطع ارزش این کالا بیشتر از حقوق ورودی است.
وی افزود: تا زمانی که حقوق ورودی به گمرک پرداخت گردد ۵۰ درصد مابقی بصورت وثیقه در گمرک نگهداری خواهد شد و بعد از تسویه حقوق ورود، گمرک اجازه ترخیص ۵۰ درصد باقی مانده را می دهد.
معاون گمرک ایران اضافه کرد: نکته حائز اهمیت این است که مدت زمان مشخص شده جهت استفاده از تسهیلات ترخیص نسیه تا پانزدهم بهمن ماه سال تعیین شده است. از طرف دیگر افراد استفاده کننده از ترخیص نسیه تا ۶ ماه برای ترخیص ۵۰ درصد دیگر مهلت دارند.


منبع:

1400/04/04
13:53:12
0.0 / 5
243
تگهای خبر: تولید , شركت , فروش , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان تاكسی مدرن

تاکسی مدرن

تگهای تاكسی مدرن

taximodern.ir - حقوق مادی و معنوی سایت تاكسی مدرن محفوظ است

تاكسی مدرن

سفارش آنلاین تاکسی مدرن